CIOPolecane tematy
Veeam wprowadza funkcjonalność do obsługi Hyper-V
Firma od zawsze związana była z VMware, dla którego tworzyła narzędzia do zarządzania rozwiązaniami wirtualizacyjnymi vSphere Hypervisor. W najnowszej wersji pakietu do zarządzania Veeam wprowadził funkcjonalności związane z Microsoft Hyper-V.
Veeam Management Pack for System Center pozwala m.in. na monitorowanie i raportowanie tego, co dzieje się z infrastrukturą IT od warstwy fizycznej po aplikacje. Dzięki temu można ją optymalizować i planować jej „pojemność”. Najnowsza wersja Veeam Management Pack v7 rozbudowana została o funkcjonalności dla Hyper-V, dostępne z poziomu Microsoft System Center, zarezerwowane dotąd wyłącznie dla rozwiązań wirtualizacyjnych VMware. Pakiet ten dostępny jest od kilku tygodni.
Więcej funkcji zarządzania dla Hyper-V
Veeam Management Pack v7 – zintegrowany od strony technologicznej z pakietem Microsoft System Center Operations Manager – dostępnym jest w dwóch opcjach licencjonowania o zróżnicowanym dostępie do poszczególnych funkcji – dla hypervisorów Microsoft i VMware. Jak zapewniają przedstawiciele Veeam, funkcjonalności zarówno dla Hyper-V, jak i dla vSphere będą od teraz rozwijane równolegle. Decyzja o tym związana jest z rosnącą wśród klientów firmy popularnością narzędzi do wirtualizacji firmy Microsoft. „Nawet Gartner docenił Hyper-V umieszczając go w tym samym kwadrancie, co vSphere” – mówi Tomasz Krajewski, Presales Team Lead w Veeam Software w Europie Wschodniej.
Nowe funkcjonalności dla Hyper-V związane są m.in. z narzędziami do tworzenia kopii zapasowych i monitorowania tego, co dzieje się „wokół backupu”, czyli z infrastrukturą wirtualną oraz środowiskiem wykorzystywanym w tym procesie. Monitorujemy nie tylko sam proces backupu, ale także to, co w ten sposób zabezpieczamy.
Nowe funkcjonalności dla Hyper-V związane są m.in. z narzędziami do tworzenia kopii zapasowych i monitorowania tego, co dzieje się „wokół backupu”, czyli z infrastrukturą wirtualną oraz środowiskiem wykorzystywanym w tym procesie. „Monitorujemy nie tylko sam proces backupu, ale także to, co w ten sposób zabezpieczamy” – wyjaśnia Tomasz Krajewski. „Przykładowo administratorzy infrastruktury opartej o Hyper-V mieli dotąd jeden, duży problem z brakiem wiedzy o zajętości serwerów wirtualnych, które obsługuje dany host. Zaoferowany przez nas Hyper-V Task Manager pozwala monitorować, na jakim poziomie obciążają hosta poszczególne maszyny wirtualne na nim uruchomione” – dodaje. W Veeam Management Pack v7 znalazła się także funkcja heat-mapy dla Hyper-V. Narzędzie to pokazuje obciążenie poszczególnych elementów systemu pamięci masowej używanej przez hypervisor Microsoftu. Wskazuje m.in., który z dysków jest najbardziej obciążony, który z nich wymaga „doinwestowania”.
Wsparcie dla kolejnych producentów pamięci masowych
Veeam rozszerza wsparcie nie tylko dla rozwiązań Microsoftu. W nowym Veeam Availability Suite v8, który będzie dostępny na jesieni 2014 roku, znajdzie się wsparcie dla rozwiązań kolejnego producenta pamięci masowych – NetApp. Dotąd Veeam wspierał jedynie systemy HP. Planowana jest też głębsza integracja z EMC Data Domain wraz ze wsparciem protokołu DDBoost. Ważną funkcją w narzędziu Veeam Availability Suite jest też wprowadzenie szyfrowania kopii zapasowych nie tylko na repozytorium backupów, ale także w trakcie przesyłu danych. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo danych firmowych i zabezpieczyć przed atakami typu man-in-the-middle.
„Bezpieczeństwo przechowywanych danych zwiększa także zasada 3-2-1: 3 kopie, co najmniej na 2 nośnikach, 1 poza obrębem głównej lokalizacji” – mówi Tomasz Krajewski. „Realizacja ostatniej części – poprzez wprowadzenie funkcji Veeam Cloud Connect – to szansa dla naszych partnerów, którzy mogą tworzyć infrastrukturę zdalnych, ‘chmurowych’ repozytoriów do przechowywania backupu. Nasz partner – a właściwie każda firma IT – może sprzedawać przestrzeń dyskową dla użytkowników Veeam Backup & Replication, stając się Veeam Cloud Providerem” – dodaje.
W Veeam Management Pack v7 znalazła się także funkcja heat-mapy dla Hyper-V. Narzędzie to pokazuje obciążenie poszczególnych elementów systemu pamięci masowej używanej przez hypervisor Microsoftu. Wskazuje m.in., który z dysków jest najbardziej obciążony, który z nich wymaga „doinwestowania”.
W najnowszej wersji Veeam Availability Suite znalazła się jeszcze jedna ważna zmiana. Dotąd dedykowana akceleracja sieci WAN zarezerwowana była wyłącznie dla backupu, od wersji ósmej dostępna będzie także dla replikacji. Funkcjonalność ta przydatna jest zwłaszcza, gdy firma korzysta ze słabych łączy. Dodatkowo, jeśli mamy do czynienia ze zreplikowanym środowiskiem, będzie można stworzyć harmonogram odtwarzania poszczególnych elementów infrastruktury IT (recovery plan), począwszy od kontrolera domeny, systemów transakcyjnych, baz danych, serwerów pocztowych…
Wraz z Veeam Availability Suite v8 pojawi się także Veeam Explorer for Active Directory dzięki któremu będzie można odzyskać informację o obiektach AD, ich atrybutach, a także hasłach tych obiektów . W wersji ósmej dostępny ma być także Veeam Explorer dla Microsoft SQL. Pozwoli on na odzyskiwanie pojedynczych transakcji dzięki rozwiązaniu point-in-time-recovery. Pozwala to na „cofanie” stanu baz danych do konkretnego momentu w czasie.