IT4business
Bezpłatne narzędzia do organizowania zdalnych lekcji w szkole lub webinariów
Wielką popularnością cieszą się dziś nowoczesne, szybkie i intuicyjne narzędzia do webinariów oraz e-learningu. Zapewniają one szczególnie istotną w biznesie ciągłość działania oraz komunikację wewnątrz organizacji, a także możliwość kontynuowania nauki czy przeprowadzania konferencji, warsztatów i szkoleń. Poniżej prezentujemy przegląd bezpłatnych narzędzi do organizowania zdalnych lekcji i warsztatów.
Wielu nauczycieli mierzy się dziś z problemem zorganizowania zdalnych lekcji dla swoich uczniów. Pomysłów jest wiele, często jednak są to po prostu wysyłane każdego dnia uczniom kolejne zestawy zadań do wykonania, ewentualnie z krótkim spotkaniem w ramach wideokonferencji z nauczycielem. W takim wypadku znaczna część obowiązków związanych ze wsparciem w wytłumaczeniu nowego materiału i wykonaniu przez ucznia „pracy domowej” spada na jego rodziców. Bywa również i tak, że brak jest nawet choćby tej krótkiej wideokonferencji, a jedyną formą kontaktu są zdawkowe e-maile, w których nauczyciele nic nie tłumaczą, a ograniczają się jedynie do zadawania kolejnych, w dodatku nie małych, partii materiałów do przerobienia.
Tymczasem warto stworzyć wirtualną klasę, w której o konkretnych godzinach – jak w tradycyjnej, stacjonarnej szkole – i zgodnie z planem lekcji, pojawiają się kolejni nauczyciele. Każdy z nich ma wówczas okazję do wyjaśnienia nowego materiału, także udostępniając ekran swojego komputera, aby móc pokazać co robi. Uzupełnić taką lekcję można również o linki do materiałów wideo, a nawet serwisów, na których uczniowie mogą wykonać jakieś ćwiczenia, np. językowe. Część z nich pozwala na przeprowadzenie ich w formie gry i swego rodzaju rywalizacji. Wydaje się to lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza przy ogromie dostępnych dziś narzędzi, niż wysyłanie uczniom informacji o tym, co powinni przeczytać w podręcznikach i jakie zadania wykonać w domu, najczęściej z rodzicem.
Warto stworzyć wirtualną klasę, w której o konkretnych godzinach – jak w tradycyjnej, stacjonarnej szkole – i zgodnie z planem lekcji, pojawiają się kolejni nauczyciele. Każdy z nich ma wówczas okazję do wyjaśnienia nowego materiału, także udostępniając ekran swojego komputera, aby móc pokazać co robi. Uzupełnić taką lekcję można również o linki do materiałów wideo, a nawet serwisów, na których uczniowie mogą wykonać jakieś ćwiczenia, np. językowe.
Office 365 i Microsoft Teams
To od kwietnia 2020 r. bezpłatne usługi umożliwiające zdalną naukę uczniom, studentom, nauczycielom i wykładowcom. Pozwalają udostępniać zadania, prezentacje i tablicę cyfrową w trybie online. Użytkownicy mogą korzystać z czatu (grupowo lub indywidualne). Podczas wirtualnej lekcji, zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogą komunikować się za pomocą głosu lub transmisji wideo. Ponadto możliwe jest również uzyskanie pomocy w obsłudze technicznej platformy oraz wsparcie tzw. kompetencji miękkich z zakresu nauki. Rozwiązanie to – dostępne w ramach pakietów edukacyjnych Microsoft – jest także oferowane w ramach wspólnego projektu Microsoft, Operatora Chmury Krajowej i T-Systems Polska.
https://biznes.t-mobile.pl/pl/naukazdalna
Uczniowie, studenci i pedagodzy kwalifikujących się instytucji edukacyjnych mogą bezpłatnie zarejestrować się w usłudze Office 365 Education, która obejmuje programy Word, Excel, PowerPoint, OneNote, a teraz także Microsoft Teams, oraz inne narzędzia. Aby zacząć wystarczy wpisać adres e-mail szkoły na stronie https://www.microsoft.com/pl-pl/education/products/office.
Google G Suite dla Szkół i Uczelni oraz Hangouts Meet
W ramach pakietu G Suite Google udostępnia szereg bezpłatnych narzędzi dla szkół i uczelni. Składają się na nie m.in. mail i wspólny dysk, a na tablicy Google Classroom nauczyciele mogą umieszczać dowolne komunikaty, w tym listę zadań dla uczniów. Z kolei Hangouts Meet pozwala na prowadzenie wideokonferencji dla 250 użytkowników (przy udziale 10 prelegentów jednocześnie). Wystarczy skonfigurować spotkanie i udostępnić link do niego w dowolnym systemie operacyjnym i w każdej przeglądarce. Hangouts Meet posiada też funkcję nagrywania.
Wraz z rozwiązaniem Google G Suite dla Szkół i Uczelni udostępniono także wideo-poradniki pomagające w korzystaniu z oprogramowania, prowadzeniu zajęć i komunikacji z podopiecznymi. Rozwiązanie to, od 1 marca do 1 lipca 2020 roku, dostępne jest także za darmo dla firm.
Aby zarejestrować się w G Suite dla Szkół i Uczelni należy wejść na stronę https://gsuite.google.com/signup/edu/welcome.
Cisco Webex
Jest to bezpłatna, poszerzona wersja platformy autorstwa Cisco, przeznaczona dla biznesu, szkół, administracji publicznej czy służby zdrowia. Pozwala na realizację zadań i obowiązków oraz spotkania wideo do 100 uczestników w wysokiej jakości HD. Oferuje nie tylko wideokonferencje, ale także możliwość udostępniania pulpitu i aplikacji, zasobów multimedialnych i ankiet. Możliwe jest także dołączenie do spotkania z komputera PC, urządzenia mobilnego, terminala wideo i telefonu.
W ramach platformy Cisco Webex skorzystać można również z komunikatora Webex Teams. Funkcjonalności Cisco Webex pozwalają stworzyć wirtualną klasę, w której uczniowie po otrzymaniu zaproszenia uczestniczą w zajęciach bez potrzeby posiadania konta użytkownika, a nauczyciel zarządza lekcją z osobistego „wirtualnego pokoju”. Może kontrolować dźwięk: zadawać pytania uczniom, moderować odpowiedzi wyciszając mikrofon, kiedy tego potrzebuje, czy nagrać lekcję, żeby ją odtworzyć lub udostępnić później.
W Polsce rozwiązanie Webex dla nauczycieli Cisco oferuje wspólnie z IBM http://www.cvent.com/events/ibm-i-cisco-bezp-atny-cisco-webex-dla-nauczycieli/event-summary-1292e5b70df6499a9c5ef42a89fa95bb.aspx.
Zoom
Prosta w obsłudze platforma, która w swej darmowej wersji oferuje jednak przeprowadzenie tylko 40-minutowej konferencji dla maksymalnie 100 osób. Po tym czasie połączenie się „rwie” i trzeba wirtualne spotkanie stworzyć od nowa. Jest to spora niedogodność. Dzięki Zoom, możliwe jest strumieniowanie obrazu z kamery internetowej oraz udostępnianie na żywo ekranu używanego urządzenia. Niestety, w bezpłatnej wersji nie można zarejestrować konferencji. Obecnie jest to jednak najbardziej popularne rozwiązanie na rynku, a po masowym przejściu pracowników na pracę zdalną, miało nawet 20 mln nowych, zarejestrowanych użytkowników w tygodniu. I to pomimo faktu ujawnienia występowania kilku luk w zabezpieczeniach platformy, która tym samym stwarza możliwości do aktywnego działania cyberprzestępców oraz nie jest w stanie zapewnić użytkownikom dostatecznego poziomu prywatności.
Dostęp do Zoom można aktywować na stronie – https://zoom.us/signup
Czym się kierować przy wyborze?
Z kolei w formule Free Forever dostępna jest całkowicie bezpłatna platforma Expertise.tv do tworzenia webinariów. Pozwala na nieograniczony dostęp dla uczestników. Obejmuje m.in.: integrację z Facebookiem oraz czat na żywo, kreatora stron dedykowanych, e-mailowy system zaproszeń oraz automatyczne wysyłanie podstawowych wiadomości, współdzielenie ekranów czy dostarczanie treści.
Poza wymienionym wyżej bezpłatnym oprogramowaniem do komunikacji oraz e-learningu występuje oczywiście szereg innych, płatnych rozwiązań. Począwszy od popularnego Skype’a, poprzez Click Meeting, GetResponse, Join.me, a na GoToMeeting czy WebinarJam kończąc. Abstrahując już od tego czy dane oprogramowanie jest płatne czy też nie, kierując się jego wyborem należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dostępność rozwiązania na urządzeniach mobilnych, możliwości komunikowania się (np. zadawania pytań) i nagrywania webinariów, ale również występowanie formularza rejestracyjnego.
Warto też pamiętać o dostępnych w internecie zasobach dla nauczycieli. Jednym z nich jest platforma Scholaris http://scholaris.pl. Jest to portal wiedzy dla nauczycieli zawierający bezpłatne zasoby edukacyjne, które są dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne ze wszystkimi tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami. Portal zawiera ok. 28 tys. interaktywnych materiałów, pomocnych w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne czy filmy.