CDORynekPREZENTACJA PARTNERA

BMW i5: innowacyjne technologie, osiągi, styl i cyfrowe doświadczenia

PROMOCJA

Biznesowi liderzy stawiają na ciągły rozwój i sięgają po innowacje, które pozwalają im skuteczniej dążyć do celu. Podobna strategia przyświeca najnowszej generacji aut BMW serii 5. Jednocześnie, na rynku po raz pierwszy debiutuje w pełni elektryczny model BMW i5. Te, w 100% napędzane energią elektryczną samochody łączą sportową elegancję i najnowsze rozwiązania technologiczne, zapewniając wysoki komfort podróżowania i bardzo dobre osiągi.

BMW i5: innowacyjne technologie, osiągi, styl i cyfrowe doświadczenia

Nowe BMW serii 5 zadebiutowało na rynku w październiku 2023 roku. To limuzyna zapewniająca nowoczesną funkcjonalność, przestronność i wygodę. Sportową elegancję i prezencję nowego BMW serii 5 podkreśla klarowna, ale minimalistyczna stylistyka. Szereg zmian wprowadzono także w automatyzacji i digitalizacji obsługi auta, co przekłada się na nowe, cyfrowe doznania z jazdy.

Modele BMW serii 5 zyskały też zmodernizowany układ jezdny i konstrukcję, dzięki którym zapewniają m.in. najdłuższy rozstaw osi w wyższej klasie średniej, większy rozstaw kół na przedniej i tylnej osi oraz niemal idealny rozkład masy na obie.

Wraz z nową odsłoną BMW serii 5 na rynku debiutują dysponujące w pełni elektrycznym napędem modele i5. Cała rodzina wprowadza jednak szereg nowych, cyfrowych funkcjonalności oraz innowacji.

Cyfrowe innowacje na pokładzie

Nowa deska rozdzielcza jest przejrzysta i prosta w obsłudze. Jej centralnym elementem jest zakrzywiony kokpit stanowiący interpretację typowej dla BMW orientacji na kierowcę i złożony z zestawu ekranów, na który składa się wyświetlacz wskaźników o przekątnej 12,3 cala i wyświetlacz kontrolny o przekątnej 14,9 cala. Oparty na platformie BMW Operating System 8.5 system Infotainment obejmuje m.in. nowoczesny i intuicyjny interfejs obsługi, wzorowany na rozwiązaniach znanych z rynku elektroniki użytkowej.

BMW serii 5 nowej generacji jest oferowane ze znacznie rozszerzoną gamą systemów automatyzacji. Sztandarowym przykładem jest tu opcjonalny system asystujący Professional, który obejmuje m.in. nowego asystenta autostradowego, który odciąża kierowcę od prowadzenia auta przy prędkościach do 130 km/h. Kierowca może wówczas zdjąć ręce z kierownicy i ułożyć je wygodnie, o ile bacznie obserwuje ruch na drodze.

Elementem systemu Professional jest funkcja aktywnego asystenta zmiany pasa ruchu z potwierdzeniem wzrokowym. Pojazd oferuje możliwość autonomicznej zmiany pasa ruchu, wykonywanej poprzez potwierdzenie spojrzeniem na lusterko zewnętrzne. Samochód autonomicznie zmieni pas ruchu – o ile pozwala na to sytuacja na drodze.

Najnowsza generacja BMW serii 5 wprowadza także szereg ułatwień oraz nowych funkcji asystujących kierowcy podczas wykonywania różnego rodzaju manewrów. Przykładem innowacyjnej i zaawansowanej technologicznie funkcjonalności jest m.in. zdalnie sterowane parkowanie Remote Control Parking. Dzięki niej, samochód jest w stanie – we w pełni autonomiczny sposób – zaparkować na miejscu postojowym wskazanym przez kierowcę za pomocą aplikacji mobilnej BMW. Asystent parkowania pozwala też na zdalne manewrowanie pojazdem na odcinku nie dłuższym niż 200 m.

Nowe BMW i5 są także wyposażone w szereg czujników oraz kamer poprawiających komfort oraz bezpieczeństwo podróży. Automatyczne utrzymanie pasa ruchu, zmiana toru jazdy, a nawet bezpieczne wyprzedzanie zapewniają m.in. odciążenie kierowcy podczas długich podróży. Dzięki temu zmniejszają uczucie znużenia i poprawiają komfort podróży. Ponadto, funkcja Anti-Theft Recorder rejestruje obraz z kamer zewnętrznych i wewnętrznych na potrzeby materiałów dowodowych w przypadku włamania czy szkody parkingowej.

Wbudowana rozrywka i wsparcie w podróży

Wraz z nowym BMW serii 5 na rynku debiutuje rozbudowany system Infotainment, którego uzupełnieniem jest wbudowana platforma do gier AirConsole. Zapewnia ona m.in. dodatkową formę rozrywki i unikalny sposób spędzania czasu podczas postoju, w tym ładowania pojazdu. Co ciekawe, do grania w samochodzie potrzebny jest jedynie smartfon pełniący funkcję kontrolera. Obraz prezentowany jest zaś na centralnym, zakrzywionym wyświetlaczu BMW.

Aplikacja AirConsole będzie również stopniowo wprowadzana także w kolejnych modelach marki BMW. Dostępna już w dniu premiery oferta tytułów obejmuje m.in. gry wyścigowe, sportowe, logiczne, a nawet strategiczne. Grać można w pojedynkę lub wspólnie ze wszystkimi pasażerami.

Uzupełnieniem możliwości BMW i5 nowej generacji jest usługa Proactive Care. Obejmuje ona indywidualne, proste i profesjonalne wsparcie serwisowe oraz telefoniczną i zdalną pomoc techniczną dla użytkowników auta, dostępną w ramach pakietu BMW ConnectedDrive. Dodatkowo, wbudowane rozwiązania pozwalają trafniej przewidywać potrzeby użytkownika auta m.in. przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

BMW i5 – radość z jazdy bez kompromisów

Najwyższym modelem nowej generacji BMW i5 jest, w pełni elektryczny, model M60 xDrive. Ta, wyposażona w zmodernizowany napęd BMW eDrive 5. generacji, limuzyna w najwyższej specyfikacji będzie dysponować dwiema, wysoce zintegrowanymi jednostkami napędowymi napędzającymi przednią i tylną oś z łączną mocą nawet 601 KM. Z aktywną funkcją M Launch Control lub M Sport Boost napęd BMW i5 M60 xDrive dysponuje całkowitym momentem obrotowym sięgającym do 820 Nm. Przekłada się to na przyspieszenie do 100 km/h w zaledwie 3,8 sekundy. Prędkość maksymalna tego, w pełni elektrycznego auta, jest elektronicznie ograniczona do 230 km/h, a zużycie energii w cyklu mieszanym: 20,6–18,2 kWh/100 km. Według normy WLTP przekłada się to na maksymalny zasięg na poziomie nawet 516 km.

BMW i5: innowacyjne technologie, osiągi, styl i cyfrowe doświadczenia

W ofercie BMW dostępny jest także model i5 eDrive40. Ten samochód, również w pełni elektryczny, został wyposażony w napędzający tylne koła silnik elektryczny o maksymalnej mocy 340 KM generujący moment obrotowy sięgający 430 Nm. Za sprawą tych parametrów BMW i5 eDrive40 rozwija prędkość maksymalną na poziomie 193 km/h, a do „setki” przyspiesza w ciągu 6 sekund. Maksymalny zasięg tego modelu wedle standardu WLTP określono na 582 km.

Oba – w pełni elektryczne auta – wyposażono w wysokonapięciowy akumulator zapewniający maksymalnie 81,2 kWh energii użytkowej. Dodatkowo, nowe BMW i5 dysponują m.in. zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie odzyskiwania energii (m.in. system adaptacyjnej rekuperacji) oraz wydajnymi, efektywnymi energetycznie systemami ogrzewania i chłodzenia wnętrza (nowatorska pompa ciepła). Zastosowanie takich rozwiązań pozytywnie wpływa na zwiększenie maksymalnego zasięgu gamy nowych, zelektryfikowanych modeli BMW i5.

Modele elektryczne nowego BMW i5 wyposażono także w funkcję MAX RANGE, która pozwala dodatkowo zwiększyć dystans podróży bez konieczności doładowania akumulatora za sprawą poboru mocy przez wybrane systemy pokładowe. Podróż ułatwia też wbudowany system nawigacji wyposażony w funkcjonalność optymalizacji trasy pod kątem możliwości uzupełnienia energii napędowej.

Nowatorskie rozwiązania wspierające elektryfikację motoryzacji

Najnowsze BMW i5 zostało także wyposażone w nowe rozwiązania pozwalające szybko uzupełnić poziom naładowania akumulatora. I tak, innowacyjna jednostka BMW Charging – Combined Charging Unit (CCU) pozwala na ładowanie akumulatora BMW i5 prądem stałym z mocą do 205 kW. Dzięki temu możliwe jest naładowanie akumulatora BMW i5 z poziomu 10% do 80% w zaledwie 30 minut. Przydatna może okazać się też funkcja ładowania akumulatora prądem przemiennym o mocy do 22 kW.

Co ważne, firma BMW wprowadziła do oferty usługę Connected Home Charging, którą zapewnia możliwość zoptymalizowania procesu ładowania akumulatorów BMW i5 i innych modeli wyposażonych w napęd hybrydowy typu plug-in przy wykorzystaniu fotowoltaiki. W kolejnym etapie, już od 2024 roku wprowadzona zostanie też dodatkowa możliwość zoptymalizowania kosztów energii wykorzystywanej na potrzeby ładowania aut elektrycznych i hybrydowych BMW w oparciu o dynamiczną umowę taryfową na dostawę energii elektrycznej oferowaną wraz z partnerem strategicznym – firmą E.ON. Oferta BMW Charging oferowana we współpracy z tą spółką energetyczną zapewnia też podstawę m.in. do wprowadzenia obsługi tzw. dwukierunkowego ładowania w nowych generacjach aut.

Ułatwieniem dla wykorzystania publicznych stacji ładowania jest także obsługa funkcji Plug & Charge, która zapewnia m.in. automatyczne uwierzytelnianie pojazdu na kompatybilnych stacjach bez konieczności użycia dodatkowej karty czy aplikacji. Co istotne, do pojazdu może być przypisane nawet 5 indywidualnych umów na energię napędową z obsługą Plug & Charge od różnych dostawców.

Warto dodać, że na wybranych rynkach najnowsze BMW serii 5 będzie także dostępne z napędami hybrydowymi plug-in, a także z konwencjonalnym napędem – wysoko wydajnymi silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi z 48-woltową technologią mild hybrid.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *