Branża ITRynekPolecane tematy
Firmy coraz częściej wybierają narzędzia do pracy grupowej w chmurze
Bezpłatne webinarium
Przedsiębiorstwa coraz częściej myślą o wykorzystaniu chmury w przypadku rozwiązań pracy grupowej. Okazuje się, że migracja narzędzi do pracy grupowej do chmury staje się dla wielu firm sposobem na ekonomiczne dostarczenie ich dużej grupie użytkowników końcowych.
To jeden z najważniejszych wniosków z raportu Connected Enterprise 2016, opublikowanego właśnie przez Dimension Data. Raport daje przegląd stanu wdrażania rozwiązań do pracy grupowej w przedsiębiorstwach na całym świecie oraz pokazuje związane z tym trendy i problemy. Publikacja opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród 900 respondentów z 15 krajów, wśród których byli dyrektorzy IT, CIO i menadżerowie z działów biznesowych w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 1000 pracowników. Temat strategii komunikacji zostanie poruszony podczas webinarium Dimension Data, którego partnerem jest Cisco.
Z raportu wynika, że chmura jest kluczową platformą dla 33% decydentów. Jednakże obecnie mniej niż 25% przedsiębiorstw korzysta z hostowanych usług pracy grupowej.
„Badanie wykazało szczególne znaczenie chmury w przeprowadzaniu wielu różnych działań związanych z cyfrową transformacją w przedsiębiorstwach. Bez względu na to, czy chodzi o wewnętrznie zarządzane serwery w firmowym centrum danych, czy o zewnętrzne usługi wymagające niewielkich lub zerowych inwestycji, chmura jest bazową platformą, która pozwala przedsiębiorstwom wdrażać aplikacje efektywnie, ekonomicznie i elastycznie” – mówi Joe Manuele z Działu Communications w Dimension Data. „Nie jest niespodzianką, że kluczowe trendy technologiczne związane z większością strategii wprowadzania pracy grupowej dotyczą chmury. Nasze badanie ujawniło, że w przypadku 51% przedsiębiorstw przenosiny do chmury to najważniejsze działanie w strategii związanej z pracą grupową” – dodaje.
Powodów, dla których przedsiębiorstwa migrują ze swoim rozwiązaniem typu collaboration do chmury, jest wiele. Dotyczą one różnych strategicznych, operacyjnych i finansowych motywacji, które składają się na strategię przenoszenia narzędzi do pracy grupowej na platformę cloud. Najważniejsze powody to:
- · strategia wprowadzania chmury obejmująca całą działalność firmy, w tym także aplikacji pracy grupowej,
- · zastępowanie kosztami operacyjnymi kosztów inwestycyjnych,
- · łatwiejsza administracja i dbanie o aktualizację aplikacjami w chmurze, obciążenia w procesie zarządzania są mniejsze.
W przypadku większości przedsiębiorstw rozwiązanie pracy grupowej oparte na chmurze to plan bardziej na jutro niż na dzisiaj. Przeciętnie 75% z nich ma lokalnie (on-premise) wdrożone aplikacje, które są administrowane albo przez wewnętrzny Dział IT, albo zewnętrzną firmę zarządzającą nimi w imieniu właściciela. „Ma to sens, ponieważ firmy w tradycyjny sposób nabyły technologie pracy grupowej – sprzęt do wideokonferencji, centralki PBX, aplikacje do komunikacji tekstowej i społecznościowe – inwestując w oprogramowanie i systemy wdrażane lokalnie i zarządzane przez wewnętrzne zasoby IT” – wyjaśnia Joe Manuele.
“Działy IT przywykły do wdrażania rozwiązań pracy grupowej on-premise i tak się odbywa proces pozyskiwania tych technologii” – wyjaśnia Brian Riggs, analityk z firmy Ovum. „To właśnie te przyzwyczajenia odpowiadają za wolne przechodzenie do chmury i ich zmiana zajmie trochę czasu. Rynek znajduje się w punkcie zwrotnym i coraz więcej przedsiębiorstw migruje oprogramowanie do pracy grupowej do chmury, ale w przypadku niektórych ten proces będzie trwał latami” – dodaje
Więcej informacji o raporcie „Connected Enterprise 2016” firmy jest dostępnych na stronie www.connectedenterprisereport.com.