Branża ITRynekPolecane tematy

Firmy coraz częściej wybierają narzędzia do pracy grupowej w chmurze
Bezpłatne webinarium

Przedsiębiorstwa coraz częściej myślą o wykorzystaniu chmury w przypadku rozwiązań pracy grupowej. Okazuje się, że migracja narzędzi do pracy grupowej do chmury staje się dla wielu firm sposobem na ekonomiczne dostarczenie ich dużej grupie użytkowników końcowych.

Firmy coraz częściej wybierają narzędzia do pracy grupowej w chmurze<br><span class=bezp_webinar> Bezpłatne webinarium</span>

To jeden z najważniejszych wniosków z raportu Connected Enterprise 2016, opublikowanego właśnie przez Dimension Data. Raport daje przegląd stanu wdrażania rozwiązań do pracy grupowej w przedsiębiorstwach na całym świecie oraz pokazuje związane z tym trendy i problemy. Publikacja opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród 900 respondentów z 15 krajów, wśród których byli dyrektorzy IT, CIO i menadżerowie z działów biznesowych w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 1000 pracowników. Temat strategii komunikacji zostanie poruszony podczas webinarium Dimension Data, którego partnerem jest Cisco.

Z raportu wynika, że chmura jest kluczową platformą dla 33% decydentów. Jednakże obecnie mniej niż 25% przedsiębiorstw korzysta z hostowanych usług pracy grupowej.

Badanie wykazało szczególne znaczenie chmury w przeprowadzaniu wielu różnych działań związanych z cyfrową transformacją w przedsiębiorstwach. Bez względu na to, czy chodzi o wewnętrznie zarządzane serwery w firmowym centrum danych, czy o zewnętrzne usługi wymagające niewielkich lub zerowych inwestycji, chmura jest bazową platformą, która pozwala przedsiębiorstwom wdrażać aplikacje efektywnie, ekonomicznie i elastycznie” – mówi Joe Manuele z Działu Communications w Dimension Data. „Nie jest niespodzianką, że kluczowe trendy technologiczne związane z większością strategii wprowadzania pracy grupowej dotyczą chmury. Nasze badanie ujawniło, że w przypadku 51% przedsiębiorstw przenosiny do chmury to najważniejsze działanie w strategii związanej z pracą grupową” – dodaje.

Powodów, dla których przedsiębiorstwa migrują ze swoim rozwiązaniem typu collaboration do chmury, jest wiele. Dotyczą one różnych strategicznych, operacyjnych i finansowych motywacji, które składają się na strategię przenoszenia narzędzi do pracy grupowej na platformę cloud. Najważniejsze powody to:

  • ·       strategia wprowadzania chmury obejmująca całą działalność firmy, w tym także aplikacji pracy grupowej,
  • ·       zastępowanie kosztami operacyjnymi kosztów inwestycyjnych,
  • ·       łatwiejsza administracja i dbanie o aktualizację aplikacjami w chmurze, obciążenia w procesie zarządzania są mniejsze.

W przypadku większości przedsiębiorstw rozwiązanie pracy grupowej oparte na chmurze to plan bardziej na jutro niż na dzisiaj. Przeciętnie 75% z nich ma lokalnie (on-premise) wdrożone aplikacje, które są administrowane albo przez wewnętrzny Dział IT, albo zewnętrzną firmę zarządzającą nimi w imieniu właściciela. „Ma to sens, ponieważ firmy w tradycyjny sposób nabyły technologie pracy grupowej – sprzęt do wideokonferencji, centralki PBX, aplikacje do komunikacji tekstowej i społecznościowe – inwestując w oprogramowanie i systemy wdrażane lokalnie i zarządzane przez wewnętrzne zasoby IT” – wyjaśnia Joe Manuele.

Firmy coraz częściej wybierają narzędzia do pracy grupowej w chmurze<br><span class=bezp_webinar> Bezpłatne webinarium</span>

“Działy IT przywykły do wdrażania rozwiązań pracy grupowej on-premise i tak się odbywa proces pozyskiwania tych technologii” – wyjaśnia Brian Riggs, analityk z firmy Ovum. „To właśnie te przyzwyczajenia odpowiadają za wolne przechodzenie do chmury i ich zmiana zajmie trochę czasu. Rynek znajduje się w punkcie zwrotnym i coraz więcej przedsiębiorstw migruje oprogramowanie do pracy grupowej do chmury, ale w przypadku niektórych ten proces będzie trwał latami” – dodaje

Więcej informacji o raporcie „Connected Enterprise 2016” firmy jest dostępnych na stronie www.connectedenterprisereport.com.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *