Centrum GovTech przejmie kompetencje dwóch departamentów byłego resortu. „Chcemy przyspieszyć cyfryzację usług publicznych i transformację cyfrową całej administracji” – powiedziała Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech w rozmowie z PAP. Priorytetem na najbliższy rok dla tej jednostki ma być stworzenie administracji odpornej na kolejne, ewentualne fale pandemii koronawirusa.
Według informacji przekazanych przez Justynę Orłowską, Centrum GovTech – które zyskało właśnie pełną zdolność do działania – uprawniono do zajęcia się rozwojem usług publicznych (m.in. poprzez rozbudowę usług oferowanych na portalu gov.pl czy zarządzania dokumentacją wewnątrz administracji) oraz kompetencji cyfrowych.
Założone cele, w tym także tworzenie oprogramowania, prowadzone są w ścisłej współpracy z biznesem. “Obok innowacyjnego sektora publicznego mamy też partnerów rynkowych, którzy są w stanie sprostać tym wyzwaniom. Sektor IT to ok. pół miliona osób. Bez nich nie ma cyfryzacji państwa” – podkreśliła Justyna Orłowska. Wskazała także, iż rozpoczęto już wiele inicjatyw w dziedzinie „uodparniana” administracji na pandemię, ale obecnie chodzi o ich skoordynowanie i uzupełnienie luk, np. w obszarze takim jak edukacja.
Pełnomocnik wskazała, iż GovTech pełni także funkcję doradczą dla innych resortów przy realizacji projektów związanych z cyfryzacją (m.in. dla ministerstwa rolnictwa). Centrum nie zabiera więc kompetencji ministerstwom, a zapewnia ekspertów i kontakty do innowatorów z rynku. Komórka pilnuje również, by nie następowało dublowanie inicjatyw w różnych częściach administracji. “Chciałabym rozwijać tę działalność konsultingową GovTech, tak że jeśli w sektorze publicznym pojawiłyby się wątpliwości, jak wytwarzać innowacje w zakresie cyfryzacji, to wiadomo, że można zgłosić się do nas po pomoc” – tłumaczy Justyna Orłowska.
Jeśli chodzi natomiast o bardziej długofalowe cele jakie stoją przed GovTech, to ma być to rozwój tworzenia oprogramowania dla sektora publicznego i wprowadzanie rozwiązań we współpracy z obywatelami. “Chciałabym np., żeby Polska podskoczyła w unijnym rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI)” – powiedziała PAP Justyna Orłowska. Przypomnijmy, że na 28 państw zrzeszonych w Unii Europejskiej, Polska w 2020 roku uplasowała się na 23 miejscu.
Centrum GovTech, które wzorowane jest na brytyjskim Government Digital Service, będzie także kontynuować projekty “odziedziczone” po ministerstwie cyfryzacji, w tym m.in. profilu zaufanego, który ma obecnie 9 mln użytkowników.