RozwiązaniaInfrastrukturaWydarzeniaRynekPREZENTACJA PARTNERA

Huawei Roadshow 2025: AI storage, WiFi 7 i optyczna rewolucja

Advertorial

Mobilna wystawa innowacyjnych rozwiązań technologicznych Huawei – Europe Enterprise Roadshow, ponownie zawitała do Polski. Tradycyjnie już przed Pałacem Kultury i Nauki można było zapoznać się z szerokim portfolio rozwiązań technologicznych chińskiego producenta. Od tych związanych z sieciami korporacyjnymi, poprzez sieci optyczne, po rozwiązania do przechowywania i przetwarzania danych.

Huawei Roadshow 2025: AI storage, WiFi 7 i optyczna rewolucja
Foto: Huawei

Duże modele sztucznej inteligencji stają się obecnie coraz bardziej popularne, co sprawia, że przedsiębiorstwa stają przed wyzwaniami związanymi z ich uczeniem i wnioskowaniem, a to oznacza zazwyczaj wysokie koszty. W odpowiedzi na te wyzwania firma Huawei przygotowała absolutną nowość – pamięć masową OceanStor A800 AI Storage przeznaczoną specjalnie do obsługi danych wykorzystywanych przez modele AI czy duże modele językowe (LLM). Czym charakteryzuje się to urządzenie?

„Przede wszystkim ogromną skalowalnością i mocą obliczeniową. Rozwiązanie to oferuje 64 dyski NVMe, co oznacza petabajty pojemności. Do tego możemy w tym urządzeniu zamontować karty GPU, DPU (Data Processing Unit) czy karty do szyfrowania danych, które będą odciążały procesory w kontrolerach od wykonywania różnych procesów” – tłumaczył Konrad Tutak, Data Center Solution Sales Leader w Huawei. „Ponadto deklarujemy wydajność 500 GB/s tego modelu, co w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań oferuje 8-krotnie szybsze ładowanie zestawu treningowego i 4-krotnie szybsze wznawianie treningu z punktów kontrolnych. W teście porównawczym MLPERF, zajął on pierwsze miejsce pomyślnie obsługując wymóg przepustowości aż 255 kart GPU” – dodał.

Wysoka wydajność oraz możliwość długoterminowego przechowywania danych w pamięci znacząco ograniczają konieczność powtarzania kosztownych operacji obliczeniowych. W przypadku dużych modeli językowych przekłada się to na skrócenie ładowania zestawu treningowego z 30 minut do 1 minuty oraz zapisu pliku kontrolnego z 10 minut do sekund. Z kolei szybkie i jednoczesne ładowanie plików kontrolnych skraca proces wznowienia treningu z godzin do sekund. Te porównania zostały zrobione w oparciu o ChatGPT.

Huawei Roadshow 2025: AI storage, WiFi 7 i optyczna rewolucja
Foto: Huawei

Skalowalna pamięć masowa

W zakresie danych masowych Huawei prezentował również linię OceanStor Pacific. Seria ta obejmuje rozwiązania przeznaczone do obsługi systemów sięgających od wirtualizacji i chmury, przez analizę Big Data, po tworzenie kopii zapasowych i archiwizację. Podczas Huawei Europe Enterprise Roadshow 2025 szczególną uwagę przyciągnął model OceanStor Pacific 9928 z 36 dyskami NVMe – obecnie najbardziej wydajna wersja storage’u rozproszonego w ofercie firmy.

„Rozwiązanie to jest skalowalne do kilku tysięcy węzłów, dedykowane pod klastry HPC, np. dla uczelni czy pod badania naukowe. Podobny system, również all-flashowy wdrożyliśmy w Poznańskim Centrum Superkomputerowym” – mówił Konrad Tutak. „W tej serii mamy wiele węzłów, przygotowanych pod różne zastosowania. Przykładowo w modelu OceanStor Pacific 9550, możemy zainstalować 120 dysków talerzowych i dojść do nawet ok 2,5 PB surowej pojemności. Następnie możemy połączyć taki wolniejszy system pamięci masowych, przeznaczony do archiwizacji danych, z których za często nie korzystamy z superszybkimi pamięciami masowymi all-flash odpowiadającymi za obsługę danych gorących” – zapewniał. Ekspert Huawei podkreślał przy tym, że wysoka skalowalność węzłów oznacza, że ich wydajność i pojemność rosną liniowo wraz z rozbudową, co czyni je elastycznym rozwiązaniem dla instytucji o różnej skali działania.

Huawei Roadshow 2025: AI storage, WiFi 7 i optyczna rewolucja
Foto: Huawei

Pamięci masowe flash

W ramach stołecznej odsłony tegorocznego Roadshow firmy Huawei zaprezentowano także all-flashowe macierze OceanStor Dorado. W Polsce urządzenia te są wykorzystywane przez firmy z różnych sektorów: energetycznego, finansowego, retail, ISP, produkcja, uniwersytety, czy w instytucjach publicznych. Najczęstsze zastosowania to wirtualizacja oraz bazy danych. Rozwiązania te znajdują zastosowanie także w ramach systemów HIS i PACS w szpitalach. Najnowsza generacja macierzy serii OceanStor Dorado została wyposażona w nowe karty DPU (Data Processing Unit), pełniące podobną rolę jak w macierzy OceanStor A800.

„Macierze OceanStor Dorado posiadają też architekturę Full mesh, w której porty są współdzielone ze wszystkimi kontrolerami co powoduje, że nawet jeśli dowolny kontroler ulegnie awarii to i tak połączenie z serwerem będzie cały czas aktywne. Architektura ta zapewnia zresztą tolerowanie ewentualnych awarii wielu kontrolerów – nawet 31 z 32 – zachowując przy tym pełen dostęp do danych” – mówił Konrad Tutak. „Urządzenia te potrafią również dokonać detekcji ataku ransomware – zarówno w przypadku protokołów plikowych, jak i blokowych – do czego wykorzystują szereg analiz przeprowadzonych przy użyciu uczenia maszynowego” – zapewnił.

Nowoczesna infrastruktura sieciowa…

Oferta najnowszych rozwiązań Huawei, nie ograniczyła się tylko do urządzeń pamięci masowych. Zaprezentowano również nowości produktowe z zakresu sieci korporacyjnych i optycznych. Jak zauważył Arkadiusz Giedrojć, CTO for IP Solutions, Huawei Enterprise Polska: „Jeśli chodzi o sprzęt i rozwiązania sieciowe, to Huawei dotyka każdego aspektu komunikacji. Dotyczy to zarówno sieci telekomunikacyjnych dla przedsiębiorstw, operatorów, jaki i sieci przemysłowych, gdzie wykorzystywane są bardzo specyficzne protokoły oraz wymagania”.

Wśród prezentowanych podczas tegorocznego Huawei Europe Enterprise Roadshow rozwiązań sieciowych znalazły się m.in. kontrolery SDN, zapory sieciowe serii HiSecEngine oraz przełączniki kampusowe i do centrów danych CloudEngine. Według zapowiedzi zapewniają one m.in. szerokie możliwości automatyzacji, programowalności, a także umożliwiają  kompleksową widoczność w zakresie funkcjonowania sieci w czasie rzeczywistym.

Huawei pokazał także urządzenia do tworzenia sieci bezprzewodowych, w tym antenę 5G LTE z wbudowanym przełącznikiem sieciowym. Ma to być rozwiązanie idealne dla klientów poszukujących rozwiązania zapewniającego dostęp do sieci rozległych lub internetowych w trudno dostępnych lokalizacjach (np. dla nadleśnictw). Zainteresowanie wzbudziły też nowe punkty dostępowe WiFi 7 wprowadzające szereg nowych technologii, takich jak: modulacja amplitudy kwadraturowej 4096 (QAM), obsługa wielu jednostek zasobów (MRU) i wielu kanałów i pasm częstotliwości w ramach funkcji Multi-Link Operations (MLO). Zdaniem przedstawicieli producenta, wspomniane cechy pozwalają maksymalnie wykorzystać możliwości dostępnych częstotliwości 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz, co przekłada się na wyższe szybkości transmisji danych i niższe opóźnienia.

Istotnym elementem sieci bezprzewodowych jest bezpieczeństwo – tutaj Huawei proponuje m.in. innowacyjną technologię Wi-Fi Shield. „Wysyła ona dodatkowe sygnały zakłócające, aby zapewnić, że tylko stacja docelowa może dokładnie odbierać pakiety danych, a transmisja nie może być demodulowana w innych lokalizacjach. Zapobiega to przechwytywaniu pakietów sieciowych przez nieuprawnione urządzenia i osoby” – wytłumaczył Arkadiusz Giedrojć.

… i optyczna.

Jeśli chodzi o sieci optyczne, Patryk Pizoń, Sales Manager Experienced in ICT w firmie Huawei, przybliżył strategię inteligentnej sieci OptiX. Zakłada ona budowę w pełni optycznych, ultraszerokopasmowych i uproszczonych sieci możliwych do zaimplementowania w różnego rodzaju lokalizacjach – od domów jednorodzinnych, przez biura i fabryki, po sektory takie jak zdrowie, transport czy energetyka.

Jak podkreślał ekspert, zwłaszcza dostawcy usług internetowych muszą unowocześniać swoje dotychczasowe sieci, aby świadczyć najwyższej jakości usługi i sprostać zróżnicowanym wymaganiom swoich klientów i to oni są głównymi odbiorcami produktów Huawei, które obsługują zarówno sieci GPON, jak i 10G czy nawet 50G. Przykładem takiego rozwiązania może być SmartAX MA5800, czyli wielousługowe urządzenie OLT (Optical Line Terminal) m.in. obsługujące 4K/8K/VR i ewolucję do 50G PON.

Wspomniana strategia Huawei realizowana jest poprzez kilka serii produktów, w tym linię OptiXstar. Należące do niej urządzenia typu ONT (Optical Network Terminal) łączą kable światłowodowe z innymi okablowaniami, takimi jak linie Ethernet i telefoniczne, poprzez konwersję sygnału z optycznego na elektryczny i odwrotnie. Jednym z nich jest OptiXstar EN8145B7Ns, łączący technologie XGS-PON i WiFi7 dla zapewnienia szybkiego i stabilnego internetu.

Tegorocznej odsłonie Huawei Enterprise Roadshow w Warszawie towarzyszyła, odbywająca się w Kinotece, konferencja Huawei ICT Day.

W tym roku mobilną ekspozycję Huawei można było zobaczyć jeszcze w Krakowie pod Hotelem Premier (23 maja), a kolejnym, ostatnim przystankiem jest Sopot (26 maja) gdzie zlokalizowana zostanie na parkingu Hotelu Sofitel Grand – zaledwie 200 metrów od miejsca Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej. Huawei jako wieloletni partner wydarzenia, zaprasza uczestników konferencji do odwiedzenia swojej mobilnej strefy technologicznej, po uprzedniej rejestracji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *