AnalitykaBranża ITBiznesRynek

IBM ułatwia dostęp do rozwiązań chmurowych Softlayer dla polskich klientów

Od 22 września usługi oferowane przez IBM w ramach platformy Softlayer będą dostępne w polskiej wersji językowej. Zapowiedziano również nowe, oparte na możliwościach superkomputera IBM Watson, rozwiązanie analityczne. Przypomnijmy, że IBM Watson – podobnie, jak serwery IBM – oparty jest na procesorach POWER8.

IBM ułatwia dostęp do rozwiązań chmurowych Softlayer dla polskich klientów

“Rozwiązania cloud computing stają się coraz bardziej popularne, ponieważ są efektywne kosztowo i dają firmom możliwość elastycznego dostosowywania zasobów IT do aktualnych potrzeb” – mówi Aleš Bartůněk, Dyrektor Generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie. Podkreśla on, że zmienia się też podejście do postrzegania oraz sposobu wykorzystywania – i wdrażania – rozwiązań IT. Jednym z głównych trendów wpływających na rozwój branży IT ma być postępująca specjalizacja wertykalna rozwiązań informatycznych.

“Podejście do systemów wspierających biznes zmienia się bardzo dynamicznie. Już za dwa lata szefowie marketingu będą dysponować większymi budżetami na technologie informatyczne, niż dyrektorzy ds. IT w dotychczasowym tego słowa znaczeniu” – dodaje Aleš Bartůněk. Jego zdaniem menedżerowie odpowiedzialni za konkretne procesy biznesowe będą samodzielnie decydować o wdrażaniu wyspecjalizowanych branżowo lub procesowo technologii i rozwiązań. Będą one jednocześnie zajmować miejsce rozwiązań ogólnego zastosowania. “Zmienia się podejście do informacji biznesowych, zmienia się też sposób w jaki firmy obchodzą się z danymi” – mówi Aleš Bartůněk. Według niego dziś zyskują popularność rozwiązania mobilne, ułatwiające dostęp do informacji wówczas, kiedy okazuje się to potrzebne. Zmieniają się też sposoby przechowywania i przetwarzania danych. Odpowiedzią na nowe potrzeby rynku mają być zaś nowe, łatwo dostępne usługi chmurowe.

“Już za dwa lata szefowie marketingu będą dysponować większymi budżetami na technologie informatyczne, niż dyrektorzy ds. IT w dotychczasowym tego słowa znaczeniu” – mówi Aleš Bartůněk.

IBM rozwija własną ofertę usług chmurowych m.in. w oparciu o rozwiązania przejętej w połowie zeszłego roku firmy SoftLayer. Obecnie na ofertę usług chmurowych SoftLayer składają się głównie usługi typu Infrastructure-as-a-Service. Rozwiązanie to cechować ma wysoka elastyczność, łatwość wdrożenia i zarządzania, a także skalowalność. W połączeniu m.in. z rozwiązaniami rodziny IBM PureApplication platforma SoftLayer może pełnić rolę dostępnego w formie usługi środowiska aplikacyjnego. Według zapowiedzi od 22 września br. dostępna będzie polskojęzyczna wersja platformy SoftLayer. Wprowadzone zmiany mają ułatwić dostęp do usług chmurowych IBM SoftLayer klientom z Polski.

Świadczone w ramach tej oferty usługi IaaS są realizowane za pośrednictwem 15 rozproszonych po świecie centrów danych IBM. Aleš Bartůněk zapewnia, że IBM do tej pory w rozwój własnej infrastruktury chmurowej zainwestował ponad 7 mld USD. W skali świata z usług SoftLayer korzystać ma kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorstw. Sporą grupę użytkowników rozwiązań SoftLayer stanowią m.in. operatorzy serwisów gier online.

IBM ułatwia dostęp do rozwiązań chmurowych Softlayer dla polskich klientów

Do oferty rozwiązań chmurowych IBM niebawem dołączy także nowe rozwiązanie analityczne. Będzie to narzędzie wykorzystujące moc obliczeniową oraz rozbudowane możliwości obsługi języka naturalnego superkomputera IBM Watson. Wysoka moc obliczeniowa superkomputera ma gwarantować natychmiastowy dostęp do potrzebnych informacji i analiz. Wspierane mają być m.in. procesy analizy predykcyjnej oraz wizualnej. Z kolei obsługa zapytań zadawanych w języku naturalnym ma pozwalać na użycie oprogramowania Watson Analytics w zastosowaniach takich jak: obsługa contact center, czy ocena przebiegu procesów biznesowych. Wyposażony w oprogramowanie analityczne superkompuer IBM Watson ma sprawdzać się też jako wirtualny asystent. Oprogramowanie ma także pozwalać na samodzielną eksplorację danych.

Wyposażony w oprogramowanie analityczne superkompuer IBM Watson ma sprawdzać się też jako wirtualny asystent. Oprogramowanie ma także pozwalać na samodzielną eksplorację danych.

W ramach testów beta usługi analityczne oparte na możliwościach superkomputera IBM Watson mają być powszechnie i bezpłatnie dostępne w listopadzie br. Zapowiadane są także usługi dostępne w tzw. Modelu freemium. Z oficjalnych informacji wynika, że dostęp do nowego rozwiązania będzie możliwy za pośrednictwem platformy IBM Cloud Marketplace. Zapowiadane są również dedykowane narzędzia programistyczne oferowane w ramach środowiska IBM Bluemix. Warto dodać, że superkomputer IBM Watson jest coraz częściej wykorzystywany także w wyspecjalizowanych zastosowaniach naukowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *