W listopadzie zakończyć ma się proces podziału koncernu HP na dwie niezależne spółki. Do sprawnego przeprowadzenia tego procesu oddelegowano wewnętrz organizacji zespół liczący nawet kilkaset osób. Ile wyniosą łączne koszty tak gruntownej restrukturyzacji?
I tak, spółka Hewlett-Packard Enterprise przejmie od obecnego koncernu HP działalność w zakresie technologii i usług biznesowych – od serwerów, infrastruktury centrów danych, przez oprogramowanie, po kompleksowe usługi, w tym ofertę cloud computing. Z kolei działalność firmy HP Inc. będzie skoncentrowana przede wszystkim wokół komputerów osobistych, urządzeń mobilnych oraz urządzeń wydruku. Rozdzielenie działalności w segmencie rozwiązań biznesowych i urządzeń osobistych oraz drukujących ma umożliwić zwiększenie efektywności operacyjnej, uelastycznienie organizacji i zwiększenie dynamiki wzrostu w obu sektorach rynku. W lipcu ujawnione mają zostać szczegóły finansowe obu spółek. Najpewniej oba nowe podmioty – HP Enterprise i HP Inc. – znajdą się w rankingu Fortune 50.
Obciążenia związane z reorganizacją mogą wiązać się z kosztami nawet o 450 mln USD wyższymi niż zakładano wcześniej.
Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że koszty restrukturyzacji mogą sięgnąć nawet 2 mld USD. Kolejny miliard dolarów pochłonąć mogą dodatkowe koszty, w tym obciążenia podatkowe. Obecnie przedstawiciele kierownictwa koncernu poinformowali jednak inwestorów, że obciążenia mające na celu zduplikowanie funkcji realizowanych dotąd przez pojedyncze komórki organizacyjne mogą wiązać się z kosztami nawet o 450 mln USD wyższymi niż zakładano wcześniej. Oznacza to, że – wedle obecnych prognoz – podział HP będzie wiązał się z kosztami przekraczającymi 3 mld USD. Dodatkowe koszty mają wiązać się też z restrukturyzacją działu HP Enterprise Services.
Dla porównania warto dodać, że w drugim kwartale 2015 roku finansowego HP firma osiągnęła obroty na poziomie 25,5 mld USD. Zysk netto wyniósł ok. 1 mld USD i był o 21% niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Przedstawiciele koncernu zapowiadają jednak, ze reorganizacja przyniesie też oszczędności. Mają one sięgać nawet miliarda dolarów rocznie.
Poinformowano również, że w ramach restrukturyzacji w minionym kwartale obrachunkowym HP z firmy odeszło niemal 4 tys. pracowników. Zaplanowane na kolejne miesiące 2015 roku redukcje zatrudnienia obejmą jeszcze ok. 7 tys. osób. Łącznie, w ramach realizowanej od 2012 roku restrukturyzacji zatrudnienia zwolniono ok. 55 tys. osób. Na tak znaczne koszty podziału koncernu składa się też m.in. konieczność przebudowania infrastruktury informatycznej, na którą – według informacji Wall Street Journal – składa się ponad 2,5 tys. różnych systemów. Dwa lata temu wewnętrzny zespół IT w firmie HP zatrudniał niemal 10 tys. osób. W ramach restrukturyzacji HP zmieni się również prawo własności do ponad 600 należących do koncernu i zlokalizowanych na całym świecie nieruchomości.