InfrastrukturaRynek

Jak mogą wyglądać potencjalne innowacje w sieci 6G?

Eksperci Nokia Bell Labs przewidują, że komercyjne uruchomienie sieci 6G nastąpi do 2030 roku. I tak, Faza 1 standaryzacji prawdopodobnie rozpocznie się już w 2025 roku, doprowadzając do powstania pierwszej specyfikacji 6G w 3GPP Release 21 do 2028 roku. Po niej, właśnie około 2030 roku, nastąpić ma przewidywane, komercyjne wdrożenie tej technologii. Jak wskazują specjaliści, punktem wyjścia dla 6G będzie 5G-Advanced, czyli kolejne rozszerzenie standardu 5G. Ma ona być kluczowym elementem dla 3GPP w wersjach 18 i 19, a także oferować rozszerzone możliwości, większą wydajność i lepsze doświadczenia użytkowników.

Jak mogą wyglądać potencjalne innowacje w sieci 6G?

Oczekuje się, że 5G-Advanced będzie napędzać publiczne oraz prywatne sieci począwszy od 2025 roku i będzie wymagać ponownego przemyślenia sposobu, w jaki sieci są architekturowane, projektowane i wdrażane. Zapewnić ma ona solidne wsparcie dla krytycznych aplikacji sieciowych, zarówno za pośrednictwem dostawców usług komunikacyjnych (CSP), jak i prywatnych sieci bezprzewodowych klasy przemysłowej, uważają eksperci Nokii.

Podążając śladami poprzednich generacji, 6G ma charakteryzować się zestawem unikalnych technologii, które będą kształtować przyszłość komunikacji. Zgodnie z duchem “szóstki” dla 6G, specjaliści Nokia Bell Labs zidentyfikowali następujące potencjalne innowacje:

AI/ML: 5G i 5G-Advanced wykorzystają prawdziwy potencjał AI/ML. Obejmuje on optymalizację projektowania i przetwarzania sygnałów w warstwie radiowej, harmonogramowanie w miejscu instalacji komórki oraz automatyzację sieci. W 6G, przedstawiciele Nokia Bell Labs oczekują, że AI/ML przejdzie od ulepszenia do fundamentu poprzez przyjęcie czystego podejścia, pozwalającego na określenie najbardziej odpowiedniej interakcji pomiędzy dwoma punktami końcowymi.

Pasma widma: Widmo ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia łączności radiowej. Oczekuje się, że nowe pionierskie bloki widma dla 6G będą obejmować środkowe pasma 7-20 GHz dla miejskich komórek zewnętrznych, umożliwiając większą pojemność dzięki ekstremalnej MIMO. Niskie pasma 460-694 MHz zapewnią maksymalny zasięg, podczas gdy częstotliwości sub-THz zwiększą szczytowe prędkości przesyłu danych przekraczające 100 Gbps na obszarach zlokalizowanych. Technologia 6G będzie bazować na technologii 5G-Advanced i przeniesie lokalizację na wyższy poziom, wykorzystując szerokie spektrum i nowe zakresy widma aż do teraherców, uważają specjaliści.

Wykrywanie sieci: Ekscytującą innowacją, jaką wniesie sieć 6G, będzie jej zdolność do wykrywania otoczenia. Wszechobecna sieć staje się źródłem świadomości sytuacyjnej, zestawiając sygnały odbijające się od obiektów i określając ich rodzaj i kształt, względną lokalizację, prędkość, a być może nawet właściwości materiału. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom 6G w zakresie prywatności i zaufania, taki sposób detekcji może pomóc w stworzeniu “lustrzanego” lub cyfrowego bliźniaka świata fizycznego w połączeniu z innymi metodami detekcji, wskazują eksperci.

Ekstremalna łączność: Według przedstawicieli Nokii, sieć 6G będzie dalej udoskonalać usługę Ultra-Reliable Low-Latency Communication (URLLC), którą zapoczątkowała sieć 5G, aby pomóc w spełnieniu ekstremalnych wymagań w zakresie łączności w wysoce wyspecjalizowanych podsieciach w punktach końcowych sieci rozległych. Niezawodność sieci może zostać zwiększona poprzez jednoczesną transmisję i wielokrotne połączenia bezprzewodowe.

Architektury kognitywne, zautomatyzowane i wyspecjalizowane: Zastępując łączność przewodową, 5G będzie działać w środowisku korporacyjnym/przemysłowym. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na sieć, pojawi się potrzeba bardziej elastycznych i coraz bardziej wyspecjalizowanych architektur. Specjaliści twierdzą, że 6G ze swoimi nowymi rozwiązaniami w zakresie orkiestracji sieci i usług, w połączeniu z zasadami w pełni chmurowymi (cloud-native) oraz postępem w zakresie AI/ML we wszystkich funkcjach sieciowych, zaowocuje bezprecedensową automatyzacją i zwinnością sieci, która zapewni najbardziej optymalne usługi przy najniższych możliwych kosztach operacyjnych.

Bezpieczeństwo i zaufanie: Sieci 6G będą zaprojektowane w taki sposób, aby świadczyć zaufane usługi w infrastrukturze o zerowym zaufaniu i chronić przed tradycyjnymi zagrożeniami na większą skalę, a także przed nowymi zagrożeniami, takimi jak zakłócanie krytycznych sieci prywatnych, uważają eksperci. Dodają, że kwestie prywatności będą musiały być również brane pod uwagę przy tworzeniu nowych światów mieszanej rzeczywistości, łączących cyfrowe reprezentacje obiektów rzeczywistych i wirtualnych.

Nokia jednym z pionierów w dziedzinie 6G

Dzięki badaniom prowadzonym przez Nokia Bell Labs, firma ta przejęła inicjatywę w definiowaniu podstawowych technologii dla ery 5G i późniejszych. Aby 6G stało się rzeczywistością w branży przed 2030 rokiem, Nokia przewodzi Hexa-X, flagowej inicjatywie Komisji Europejskiej w zakresie badań nad sieciami bezprzewodowymi następnej generacji.

Przypomnijmy, że oprócz udziału w licznych inicjatywach badawczych 6G, Nokia jest również członkiem-założycielem Next G Alliance, inicjatywy mającej na celu osiągnięcie wiodącej pozycji w dziedzinie technologii mobilnych w Ameryce Północnej, oraz RINGS, inicjatywy prowadzonej przez NSF w USA, która przyspieszy badania akademickie prowadzone wspólnie z przemysłem w obszarach o potencjalnie znaczącym wpływie na sieci i systemy obliczeniowe następnej generacji (NextG).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *