PracaBranża IT

Już 61% specjalistów z branży IT pracuje w pełni zdalnie

Praca zdalna od poniedziałku do piątku to codzienność dla większości pracujących w sektorze technologicznym. Jak wynika z przygotowanego przez No Fluff Jobs i Ringer Axel Springer raportu “Praca zdalna i hybrydowa w IT”, 96% specjalistów i specjalistek IT chce pracować w całości zdalnie lub hybrydowo. Ponadto, dominujący odsetek (55,8%) z tej grupy wolałby pełny tryb pracy zdalnej.

Już 61% specjalistów z branży IT pracuje w pełni zdalnie

Jak się okazuje, idzie to w parze z globalnymi trendami – pracujący w sektorze tech w Europie Środkowo-Wschodniej niczym się nie różnią w tej potrzebie od kolegów i koleżanek z Zachodu. Pracodawców powinien zainteresować jeszcze jeden fakt – otóż nawet 56% pracowników z branży zacznie szukać nowej pracy, jeśli straci możliwość do wykonywania pracy zdalnej. Ten odsetek jest praktycznie identyczny w wypadku pracy hybrydowej. Utrata możliwości pracy w ten sposób to powód do szukania nowego pracodawcy u 55% osób.

Co sprawia, że tak polubiliśmy pracę zdalną? 40% pracujących w IT uważa brak konieczności dojazdów do biura za największą zaletę pracy zdalnej/hybrydowej. Niechęć do stania w korkach lub tracenia czasu na dojazd komunikacją miejską zdominowała listę odpowiedzi na to pytanie – dość powiedzieć, że druga w kolejności zaleta (możliwość pracy z dowolnego miejsca) uzyskała 18,2% wskazań.

Dobrze oceniamy warunki do wykonywania pracy zdalnej

Jak wynika ze wspomnianej analizy, pokój dzienny to miejsce, z którego najczęściej wykonywana jest praca zdalna (37,5% wskazań). Co czwarty z ankietowanych ma w domu/mieszkaniu wydzieloną przestrzeń, którą poświęca jako „zamiennik biura”. Jak się okazuje, wszelkie żarty o pracy w pidżamie też nie są bezpodstawne. Sypialnię jako najczęstsze miejsce wykonywania obowiązków wskazała blisko 1/5 badanych.

Większość pracowników IT bardzo dobrze ocenia tak swoje warunki do pracy zdalnej/hybrydowej, jak i przygotowanie firm do organizacji pracy na nowo. 35,7% ankietowanych wskazało, że otrzymało dodatkowy sprzęt od pracodawcy, by móc wygodnie pracować spoza biura. Zresztą branża już wcześniej była dobrze przygotowana do większej mobilności pracowników. W 2021 ponad 9 razy częściej w ogłoszeniach o pracę wspominano o komputerze przenośnym niż stacjonarnym, więc i tutaj widać już było, że firmy stanęły na wysokości zadania – podkreślają autorzy raportu.

Praca zdalna poprawia samopoczucie

Ponad 60% ankietowanych wskazało, że przejście na pracę zdalną/hybrydową wiązało się u nich z polepszeniem samopoczucia. Zdecydowana większość respondentów wskazała także, że ich produktywność była co najmniej taka sama jak w przypadku pracy stacjonarnej. Aż 57,7% oceniło ją jako wyższą w porównaniu z pracą w biurze – czytamy w raporcie.

Ponadto 61% badanych zaznacza, że po przejściu na pracę zdalną/hybrydową czuje więcej swobody, a 42% ma więcej czasu dla siebie. Zjawiska, które można by nazwać negatywnymi, ocenione zostały jako występujące rzadko lub prawie wcale. Spośród nich najczęściej wskazywano więcej spotkań niż w pracy stacjonarnej oraz pracę przez większą liczbę godzin.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *