InfrastrukturaPREZENTACJA PARTNERA

Kolokacja serwerów w zewnętrznym Data Center daje swobodę, elastyczność i bezpieczeństwo

Advertorial

Współczesne organizacje przetwarzają coraz więcej danych, które są fundamentem ich funkcjonowania oraz paliwem napędzającym biznes. Dane te powinny być bardzo dobrze chronione. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnić mogą nowoczesne usługi Data Center. Są one rozwiązaniem skierowanym zarówno do podmiotów, które chętniej wybierają i korzystają z outsourcingu usług IT, jak i do tych, które poszukują tańszej alternatywy dla wysokich kosztów budowy i utrzymania tego typu obiektów.

Kolokacja serwerów w zewnętrznym Data Center daje swobodę, elastyczność i bezpieczeństwo

Decyzja o tym, czy wybrać własną serwerownię czy usługi zewnętrznego Data Center, zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb i specyfiki firmy. Prywatne centrum danych mają zazwyczaj duże organizacje i instytucje, które nie tylko generują i przetwarzają ogromne ilości danych, lecz także stać je na to, aby zainwestować we własną infrastrukturę i zespół zarządzających nią specjalistów IT.

Stworzenie prywatnego Data Center wiąże się z przygotowaniem specjalnego pomieszczenia lub budową dedykowanego ośrodka, wyposażeniem go w niezbędne urządzenia (szafy serwerowe, serwery, pamięci masowe, okablowanie, sprzęt sieciowy itd.), zapewnieniem dwóch niezależnych źródeł zasilania i instalacji elektrycznej przystosowanej do odpowiedniej mocy, zasilania awaryjnego, systemu chłodzenia, gaszenia, łączności oraz zatrudnieniem wykwalifikowanego zespołu.

Plus Data Center to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie, świadczący usługi kolokacji w najwyższym standardzie. Usługa ta polega na kompleksowym udostępnieniu powierzchni i niezbędnej infrastruktury dla sprzętu IT klientów.

Koszt budowy własnego centrum danych to wydatek wahający się od 12 do 50 tys. zł za 1 m2 powierzchni. Do tego doliczyć trzeba jeszcze stałe koszty utrzymania obiektu. Według specjalistów, potrzeba co najmniej 10 lat, aby taka inwestycja się zwróciła. Obecna sytuacja geopolityczna sprawia, że firmy chętniej korzystają z inwestycji z krótszym okresem zwrotu lub też najczęściej wykorzystują model jednej stałej opłaty miesięcznej, jako gwarancję możliwych modyfikacji pierwotnych założeń biznesowych.

Kolokacja serwerów rosnącym trendem na polskim rynku Data Center

Ze wspomnianych wcześniej powodów, w Polsce już od jakiegoś czasu można zaobserwować rosnący trend, polegający na kolokacji posiadanych serwerów w zewnętrznych centrach przetwarzania danych. Usługa ta nie oznacza nic innego, jak przeniesienie urządzeń klienta do profesjonalnego Data Center utrzymywanego przez zewnętrzną, wyspecjalizowaną firmę. Taka migracja zapewnia nie tylko swobodę i elastyczność działania – opłaty ponoszone są jedynie za faktycznie wykorzystywane miejsce – ale przede wszystkim zwiększa wspomniane bezpieczeństwo danych.

Potwierdzają to np. wyniki analizy przeprowadzonej przez agencję ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Vertiv. Ankietowani, którymi byli przedstawiciele firm korzystających z usług kolokacji serwerów (wg autorów badania ich udział wynosi 19%), nie mają żadnych obaw co do bezpieczeństwa firmowych danych. Wręcz przeciwnie, aż 62% z nich podkreśliło, że w modelu tym mają zapewnioną zwiększoną ochronę fizyczną. Decydując się na kolokację, ankietowani zwracali uwagę również na fakt posiadania zapasowego centrum przetwarzania danych (58%). Jednocześnie, decyzja o wyborze usług kolokacji nierzadko podyktowana była również chęcią obniżenia kosztów (27%).

Powyższe oczekiwania spełnia Plus Data Center. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie, świadczący usługi kolokacji w najwyższym standardzie. Usługa ta polega na kompleksowym udostępnieniu powierzchni i niezbędnej infrastruktury dla sprzętu IT klientów.

Oferta Data Center Plusa wychodzi naprzeciw wyzwaniom, zachowując kilkustopniowy system bezpieczeństwa: fizycznego, telekomunikacyjnego (redundantna łączność światłowodowa) oraz energetycznego (niezależne źródła zasilania, UPS i generatory).

Dzięki temu nie muszą oni budować własnej serwerowni, w tym ponosić wysokich kosztów utrzymania obiektu. Poza tym oszczędzają na kosztach energii zasilającej firmowe urządzenia. Usługa gwarantuje też stały i zdalny dostęp do danych. Zapewnia również swobodę i elastyczność działania. Opłaty ponoszone są jedynie za faktycznie wykorzystywane miejsce. Pozwala to na optymalizację kosztów i ich lepsze planowanie.

Korzystanie z usługi Data Center Plusa oznacza także brak konieczności zatrudniania zespołu wykwalifikowanych specjalistów IT do obsługi oraz zarządzania serwerownią. Plus gwarantuje takie udogodnienie, jak zdalna opieka serwisowa „Remote Hands” pełniona w trybie 24/7/365. W ramach usługi wykwalifikowani inżynierowie tego operatora wykonują m.in. drobne prace serwisowe, konserwują i resetują urządzenia.

Warto dodać, że użytkownicy usługi na bieżąco informowani są o dokładnym czasie reakcji i napraw ewentualnych awarii. Jak zapewniają przedstawiciele Plusa, podpisując umowę na tę usługę, organizacje otrzymują gwarancję SLA na poziomie 99,98%. Operator deklaruje również utrzymanie odpowiednich parametrów pracy urządzeń: temperatury, wilgotności czy zasilania. Dzięki temu firmy zyskują pewność najwyższej jakości świadczonej usługi.

Zlokalizowane w Grodzisku Mazowieckim Plus Data Center – którego powierzchnia serwerowa wynosi 550 m2, a całkowita 4000 m2 – oferuje trzy rodzaje kolokacji:

  • kolokacja serwera 1U – oznacza udostępnienie przestrzeni w klimatyzowanej szafie kolokacyjnej o wielkości 1U we wspólnej serwerowni z systemem kontroli dostępu;
  • szafa kolokacyjna 48U – udostępnienie dedykowanej szafy kolokacyjnej o wielkości 48U we wspólnej klimatyzowanej serwerowni z systemem kontroli dostępu;
  • serwerownia indywidualna – pomieszczenie serwerowe do własnej aranżacji z systemem kontroli dostępu. Zakres tego rodzaju usługi ustalany jest indywidualnie.

Wysoki poziom bezpieczeństwa usług Plus Data Center

Szczególnie istotna zwłaszcza teraz, gdy zwiększa się liczba cyberataków, które dodatkowo przybierają coraz groźniejszą formę, jest kwestia bezpieczeństwa danych. Według danych Barometru cyberbezpieczeństwa KPMG, w 2021 roku w Polsce na wzrost liczby prób cyberataków wskazało 21% przedsiębiorców. Natomiast ich spadek odnotowało zaledwie 4% respondentów.

Warto też zaznaczyć, że ponad dwukrotnie wzrosła liczba przedsiębiorstw, które zaobserwowały trzydzieści i więcej incydentów naruszenia bezpieczeństwa. Aż 69% krajowych firm odnotowało zaś co najmniej jeden taki incydent. To o 5% więcej niż w 2020 roku. Atak Rosji na Ukrainę dodatkowo przyczynił się do zwiększenia skali cyberataków.

Oferta Data Center Plusa wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom, zachowując kilkustopniowy system bezpieczeństwa: fizycznego (odseparowanie od innych zabudowań), telekomunikacyjnego (redundantna łączność światłowodowa) oraz energetycznego (niezależne źródła zasilania, UPS i generatory zapasowe). Obiekt ten ma ponadto zabezpieczenia w postaci strefowego systemu kontroli dostępu i zdefiniowanej listy osób uprawnionych do wstępu na określony obszar. Gromadzonych jest też wiele raportów z kilku systemów bezpieczeństwa: telewizji przemysłowej CCTV, Systemu Kontroli Dostępu czy Systemu Sygnalizacji Włamań i Napadów.

Kolejnym zabezpieczeniem Plus Data Center jest chłodzenie oparte na klimatyzacji precyzyjnej z opcją FreeCoolingu pośredniego. Zespół zarządzający obiektem zwraca szczególną uwagę na odpowiednią temperaturę (23 °C +/ – 2 °C) i wilgotność (50% +/ – 10%).

Tego typu obiekt nie może być oczywiście pozbawiony profesjonalnego systemu przeciwpożarowego. Plus Data Center ma automatyczne czujniki detekcji dymu i wzrostu temperatury w pomieszczeniu serwerowni oraz automatyczny system gaszenia gazem bezpiecznym dla pracy urządzeń. Jednocześnie zintegrowany jest z systemem monitoringu obiektu BMS. Automatycznie powiadamia także najbliższą jednostkę Straży Pożarnej w wypadku ewentualnego pożaru. Ponadto na terenie obiektu, w całodobowym trybie, pracuje strażak Państwowej Straży Pożarnej.

Kolejny rodzaj zabezpieczeń w Plus Data Center związany jest z zasilaniem. Obiekt ten korzysta z dwóch niezależnych przyłączy o mocy nominalnej 2 MW każde, zasilania awaryjnego (UPS 230 V/400 V na dwóch obwodach przy każdej szafie), a także z generatorów prądotwórczych. W przypadku ewentualnego zaniku zasilania, praca serwerów zostanie utrzymana przez 3 generatory o mocy 2 MW każdy. Ich gotowość do pracy to minuta od momentu zaniku zasilania. Pewności ciągłości i niezawodności działania urządzeń pilnują zestawy UPS i podtrzymania bateryjnego. Przy pełnym obciążeniu obiektu każde urządzenie będzie działało przez godzinę lub do czasu włączenia generatorów.

Usługa Data Center proponowana przez Plusa ma wiele zabezpieczeń gwarantujących najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony danych firmowych. Najnowszy i najnowocześniejszy obiekt Data Center przeznaczony jest dla klientów z różnych branż. Należą do nich m.in. takie sektory jak: administracja, bankowość, handel (sieci handlowe i e-commerce), transport i logistyka (firmy kurierskie i spedycyjne) czy ubezpieczenia.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *