Branża ITRynek

Konferencja Polish Tech Day 2021 pod hasłem: Technology & Impact

Kolejna edycja wydarzenia Polish Tech Day, organizowanego przez działającą na rzecz polskiej diaspory innowacyjnej Fundację PLUGin, rozpocznie się 28 maja. PTD stanowi główną platformę dla relacji polsko-brytyjskich sektora technologiczno-innowacyjnego i odbędzie się w tym roku pod hasłem “Technology & Impact”. Wydarzenie ma na celu łączenie, inspirowanie oraz umacnianie pozycji zarówno startupów, jak i już rozwiniętych biznesów z obszaru technologii oraz innowacji, wskazują organizatorzy. Podczas eventu, poza ciekawymi panelami, odbędzie się także konkursów dla startupów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – “Pitch To London” oraz ogłoszenie laureatów nagrody API dla Ambasadorów Polskich Innowacji.

Konferencja Polish Tech Day 2021 pod hasłem: Technology & Impact

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja pandemiczna na świecie znacząco przyśpieszyła rozwój technologii. Podczas tegorocznej edycji Polish Tech Day organizatorzy wydarzenia zamierzają sprawdzić, czy oprócz czerpania zysków, technologia może jednocześnie wprowadzać pozytywne zmiany w społeczeństwie.

“Pandemia COVID-19 oraz Brexit postawiły przedsiębiorców w sytuacji, w której muszą zmagać się z nieznanymi wcześniej wyzwaniami i szukać nowych rozwiązań. Równolegle w wielu sektorach wzrasta znaczenie technologii i innowacji. Jak w tych nowych realiach radzi sobie polska diaspora technologiczna? Polish Tech Day łączy społeczności i tych, którzy chcą tę społeczność poznać, a także przyjrzeć się problemom obecnych czasów i temu jak przekuć porażki w lekcje na przyszłość” – mówi Kuba Janas, Project Leader tegorocznego Polish Tech Day.

Technologia w czasie kryzysu

Jak informują organizatorzy, podczas siódmej edycji PTD będzie możliwość przyjrzenia się obecnym wyzwaniom z różnych perspektyw. I tak, panel “Technologia a skutki społeczne: jak startupy mogą wspomóc społeczeństwo” z udziałem m.in Szymona Szczepanowskiego z Vintom czy Karola Górnowicza ze Skriware, przeanalizuje jak wspierać projekty społeczne poprzez technologię i innowację oraz czy startup skupiony na społeczności może przynosić zyski. Uczestnicy panelu “Projektowanie zielonej przyszłości” zastanowią się natomiast jak polskie startupy, inwestorzy oraz politycy mogą przyczynić się do realizacji założeń Zielonego Ładu. Z kolei panel “Neutralność klimatyczna i zmiana klimatu” współprowadzony przez Ambasadę Wielkiej Brytanii w RP pochyli się nad tym, w jaki sposób firmy technologiczne oraz inwestorzy mają wpływ na klimat.

Przedstawione zostaną także historie polskiej diaspory innowacyjnej. Część “Historie sukcesów? Technologia medyczna i pandemia” skupi się na doświadczeniach przedsiębiorców polskiego pochodzenia, którzy odnieśli sukces w czasach pandemii COVID-19 i zada pytanie, ile ich to kosztowało. “Brzydka prawda” zaprezentuje szczere historie ze świata startupów: jak rozpoznać moment kiedy powinno się odpuścić? Jak radzić sobie z porażką? Przedstawiciele “Dobrej Porażki” wraz z innymi doświadczonymi gośćmi pomogą odpowiedzieć na te pytania. Z kolei “Jak polska diaspora angażuje się na świecie?” przybliży wyniki najnowszego raportu Muzeum Emigracji w Gdyni i Fundacji PLUGin na temat polskiej diaspory innowacyjnej zapraszając do dyskusji członków diaspor z Niemiec, Australii, Singapuru i Wielkiej Brytanii.

Polskie innowacje na światową skalę

Polish Tech Day to jednak nie tylko ciekawe panele, ale również jeden z najbardziej wyczekiwanych konkursów dla startupów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – “Pitch To London”. Podczas tego wydarzenia startupy zaprezentują się przed jury składającym się z zarówno brytyjskich, jak i międzynarodowych inwestorów i ekspertów.

Ponadto, nastąpi ogłoszenie laureatów nagrody API dla Ambasadorów Polskich Innowacji, mającej na celu docenienie i wypromowanie polskich przedsiębiorców technologicznych odnoszących międzynarodowe sukcesy. Pośród wyróżnionych znajdziemy naukowców, inżynierów, managerowów i przedsiębiorców z branży innowacji i nowych technologii, którzy swoją działalnością biznesową, medialną i społeczną pozytywnie zmieniają wizerunek Polski w świecie, a w ostatnich 12 miesiącach osiągnęli globalny sukces indywidualnie lub z organizacją, którą reprezentują.

Tegoroczna dziesiątka nominowanych do nagrody API prezentuje się następująco:

Paul i Dan Bragiel, za stworzenie SMOK Ventures, funduszu VC cenionego przez czołowych polskich przedsiębiorców technologicznych. W 2020, w rok po starcie, dopięli 12 inwestycji w Polsce. Aktywnie promują polską scenę technologiczną w Dolinie Krzemowej.

Rafał Brzoska, za gigantyczny sukces InPostu w ubiegłych latach i nową, 5 letnią współpracę z Amazonem, która zatrzęsła polskim rynkiem e-commerce.

Marcin Budkowski, za głębokie zmiany w kulturze i organizacji zespołu Renault F1, które wniosły do sportowego giganta większą skuteczność i wyższe osiągi biznesowe.

Michał Ciepliński, za stworzenie i przewodzenie Pipe – najszybciej rosnącej firmie sektora FinTech w 2020 roku.

Stanisław Jastrzębski, za tworzenie niezwykle futurystycznych rozwiązań w HealthTech’u przy użyciu metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Pracownik naukowy New York University i członek zarządu ML Community, organizator NeurIPS 2021 oraz ICML 2021.

Zofia Kierner, za wzorowe przywództwo w Girls Future Ready, która wlewa nową energię w walkę młodych dziewczyn o swoje cele i marzenia, czyniąc ich historię słyszaną nawet za granicami Polski.

Rafał Modrzewski, za dumne reprezentowanie Polski w wyścigu w przestrzeń kosmiczną i gwałtowny rozwój ICEYE – start-upu, który ostatnio otrzymał $87 milionowe finansowanie.

Patrycja Strzelecka, za serię przedsiębiorczych sukcesów, jak i stworzenie CashDirector, prężnie działającej firmy w sektorze FinTech.

Zbigniew Woźnowski, za współtworzenie i przewodzenie Reality Games, która buduje gry oparte na Big Data.

Agata Zborowska, za silne przywództwo w walce o równość płci i kształtowanie długofalowych zmian w sektorze transportu. Agata pomaga spełniać marzenia przez Conception X Programme, przedsięwzięcie, które wspiera utalentowanych naukowców w rozwijaniu start-upów DeepTech oraz przedsiębiorcze kobiety poprzez London’s Female Founders Accelerator.

Kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele Partnerów Konkursu oraz Laureaci poprzednich dwóch edycji API Awards (wśród nich m.in, Stefan Batory z Booksy, Marta Krupińska z Google for Startups London, Tomek Bagiński – producent serialu “Wiedźmin” czy twórcy CD Project: Marcin Iwiński i Michał Kiciński), w tajnym głosowaniu wybierze spośród powyższej zgłoszonej dziesiątki, trójkę zwycięzców.

Tegoroczna edycja rozpoczyna również równoległe wyróżnienie API Rising Star, nagrodę przyznawaną w partnerstwie z Incredible Inspirations powered by Sebastian Kulczyk. Spośród trzech nominowanych, wyłoniony zostanie polski reprezentant młodego pokolenia, który swoją działalnością, osobowością i zaangażowaniem wyróżnia się największym potencjałem na sukces o globalnej skali.

Trójka zwycięzców API Awards 2021 oraz laureat API Rising Star zostaną ogłoszeni 28 maja, a ceremonia wręczenia nagród będzie częścią konferencji Polish Tech Day 2021.

Partnerami Polish Tech Day 2021 są: Google For Startups, Kulczyk Incredibles, Ambasada Brytyjska w Warszawie, Ambasada RP w Londynie, Wolves Summit oraz Poland Innovative.

Event odbędzie się na platformie Hopin, umożliwiającej m.in. networking 1:1 i symultaniczne sesje. Udział w Polish Tech Day jest bezpłatny. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Więcej informacji oraz rejestracja na stronie www.polishtechday.com. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *