RynekPolecane tematy

Kto zostanie nowym szefem Microsoftu? Na liście 5 nazwisk

Wybór nowego szefa koncernu Microsoft coraz bliżej. Reuters donosi, że władze koncernu Microsoft zawęziły grono kandydatów na nowego dyrektora generalnego firmy do pięciu osób.

Kto zostanie nowym szefem Microsoftu? Na liście 5 nazwisk
Bill Gates i Steve Ballmer podczas spotkania z udziałowcami, listopad 2006 roku.
Źródło: Microsoft

Z informacji agencji Reuters wynika, że liczącą pierwotnie około 40 nazwisk listę potencjalnych następców Steve`a Ballmera skrócono do zaledwie pięciu. Nieoficjalnie mówi się, że do grona potencjalnych kandydatów na stanowisko dyrektora generalnego firmy należą Tony Bates, były dyrektor generalny firmy Skype, dziś odpowiedzialny za rozwój działalności Microsoft oraz Satya Nadella, wiceprezes koncernu odpowiedzialny za rozwój oferty rozwiązań dostępnych w modelu cloud.

Wiele wskazuje na to, że najważniejszym zdaniem nowego dyrektora generalnego Microsoft będzie wprowadzenie zmian pozwalających firmie skuteczniej walczyć o udziały w rynku rozwiązań mobilnych oraz uniezależnić strukturę przychodów od sprzedaży licencji oprogramowania.

Choć przedstawiciele firmy Microsoft nie udzielają żadnych szczegółów na temat prowadzonych rozmów, to nadal nie jest wykluczone, że do grona kandydatów na najwyższe stanowisko wykonawcze koncernu nadal należą: Alan Mulally, obecny dyrektor generalny koncernu Ford oraz Stephen Elop, były już dyrektor generalny firmy Nokia. Pierwsze spekulacje na temat ich kandydatury pojawiły się na krótko po ogłoszeniu decyzji obecnego dyrektora generalnego Microsoft. Steve Ballmer w sierpniu ogłosił, że ustąpi stanowiska najpóźniej w ciągu roku.

Wiele wskazuje na to, że najważniejszym zdaniem nowego dyrektora generalnego Microsoft będzie wprowadzenie zmian pozwalających firmie skuteczniej walczyć o udziały w rynku rozwiązań mobilnych oraz w większym stopniu uniezależnić strukturę przychodów od sprzedaży licencji oprogramowania linii Windows i Office. Za przeprowadzeniem radykalnej reorganizacji opowiada się część kluczowych udziałowców firmy Microsoft. Ich zdaniem zmiany są niezbędne – i to pomimo wysokiej rentowności firmy. Pojawiają się też głosy mówiące, że ze stanowiska prezesa rady nadzorczej zrezygnować powinien Bill Gates. Zdaniem części akcjonariuszy jego postawa ogranicza możliwość przeprowadzenia gruntownych zmian, które mają być niezbędne, aby w pełni wykorzystać potencjał związany m.in. z przejęciem działalności w segmencie rozwiązań mobilnych od koncernu Nokia. Gates zapowiada jednak, że w początkowym okresie zamierza aktywnie wspierać nowego dyrektora generalnego.

Nad wyborem nowego dyrektora generalnego Microsoftu czuwa specjalny komitet, któremu przewodzi John Thompson, członek rady nadzorczej koncernu, a wcześniej wiceprezes IBM i dyrektor generalny firmy Symantec. Pewne jest jednak, że którykolwiek z kandydatów nie zostanie wybrany, nie będzie to osoba spoza związana z firmą Microsoft od pierwszych lat jej istnienia.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Kto zostanie nowym szefem Microsoftu? Na liście 5 nazwisk”

  1. Do listy dołączył właśnie Kevin Turner, COO Microsoftu. A propos, dziś właśnie “wizytował” Polskę…