CIOPREZENTACJA PARTNERA

Monitoring infrastruktury IT w modelu SaaS – czy warto?

Promocja

Na przestrzeni ostatnich lat, zauważyć się daje wzrost popularności rozwiązań do monitoringu infrastruktury IT świadczonych jako usługa SaaS. Czym charakteryzuje się monitoring „z zewnątrz” i czy ma sens? Staramy się odpowiedzieć na to pytanie na przykładzie produktu Site24x7 – zarówno z punktu widzenia użytkownika końcowego takiego rozwiązania, jak i dostawcy usług utrzymania.

Monitoring infrastruktury IT w modelu SaaS – czy warto?

Podstawową różnicą między monitoringiem lokalnym, a monitoringiem SaaS jest umiejscowienie infrastruktury monitorującej. W przypadku monitoringu lokalnego, serwery i inne zasoby niezbędne do świadczenia tej usługi (bramki SMS, repozytoria danych, urządzenia specjalizowane) znajdują się wewnątrz firmy lub organizacji, która jest odpowiedzialna za zarządzanie i utrzymanie systemu monitoringu. W przypadku monitoringu SaaS, cała infrastruktura znajduje się w chmurze, a za zarządzanie i utrzymanie systemu odpowiada dostawca usługi.

Spojrzenie z zewnątrz

Monitoring oparty o SaaS wykorzystywany był pierwotnie głównie do monitorowania systemów, aplikacji czy interfejsów wystawionych bezpośrednio do internetu. Umiejscowienie monitoringu „na zewnątrz” organizacji zapewniało najlepsze zbadanie danego systemu (nie tylko jego ogólnej dostępności, ale też wydajności, responsywności i innych parametrów charakterystycznych) z punktu widzenia użytkownika końcowego i to dokładnie z miejsca, z którego użytkownik taki się do niego łączy. Do dziś jest to podstawowa przewaga monitoringu SaaS w porównaniu do klasycznego modelu monitorowana „od wewnątrz”. Zaawansowane systemy SaaS takie jak Site24x7 potrafią też monitorować parametry naszych udostępnionych w internecie aplikacji w sposób rozproszony – np. badać ich dostępność / wydajność z różnych miejsc na świecie i wychwytywać niuanse związane z konkretnymi lokalizacjami geograficznymi.

Z czasem dostrzeżono wygodę monitorowania w ten sposób również innych elementów infrastruktury IT „wewnątrz” organizacji. Nie wymaga to oczywiście otwarcia naszej infrastruktury na świat – realizowane jest poprzez instalowane lokalnie kolektory danych, które zbierają informacje o naszej infrastrukturze i przesyłają (wypychają) je zaszyfrowane do serwerów centralnych.

Krytycy monitoringu SaaS podnoszą, że jest on zbyt zależny od dostępności internetu i w przypadku np. awarii łącza w serwerowni, niedostępna z punktu widzenia systemu centralnego staje się cała lokalizacja. Trudno temu zaprzeczyć, choć w praktyce wymaga to często tylko zmiany procedur reagowania na awarię. Systemy SaaS nie są też najlepszym wyborem w przypadku bardzo intensywnego badania wybranych parametrów infrastruktury (np. gdy wymagany jest odczyt danego parametru wiele raz na sekundę, co często ma miejsce np. w systemach automatyki przemysłowej).

Zwolennicy monitoringu w modelu SaaS wskazują zaś na jego podstawowe zalety – pełną operacyjność / gotowość do pracy od razu po uruchomieniu oraz ogromną ilość prekonfigurowanych i dostępnych „od ręki” funkcji. Systemy te są też dostępne dla administratorów z dowolnego miejsca na świecie co pozwala na szybką reakcję niezależnie od tego, czy przebywają oni w firmie podłączeni do sieci produkcyjnej, czy pracują zdalnie. Umiejscowienie systemu jako SaaS okazuje się też zaletą w przypadku monitorowania naszych usług umiejscowionych w chmurze publicznej.

Kompleksowy monitoring infrastruktury IT

Site24x7 od ManageEngine jest kompleksowym rozwiązaniem monitorującym różne elementy infrastruktury, począwszy od elementów fizycznych (serwery, macierze, urządzenia sieciowe i inne) lub ich odpowiedników chmurowych (tutaj „z pudełka” otrzymujemy integracje z Amazon Web Services AWS, Microsoft Azure czy Google Cloud Platform), poprzez systemy operacyjne i platformy wirtualne, aż do aplikacji, baz danych, kontenerów, itp. Jest to wszechstronne narzędzie, obsługujące różne technologie, protokoły i środowiska, które umożliwia monitorowanie całego spektrum różnorodnych zasobów.

Produkt ten wyróżnia szczególnie bogaty zestaw modułów rzadziej spotykanych w klasycznych systemach monitoringu takich jak: RUM – Real User Monitoring – monitorowanie parametrów aplikacji uruchomionej w przeglądarce użytkownika końcowego; APM – Application Performance Management – monitorowanie zachowania komponentów aplikacji; WebSite Monitoring – monitorowanie szczegółowych parametrów naszych serwisów WWW.

Zautomatyzowany w działaniu i przyjazny w obsłudze

Site24x7 posiada też zaawansowane funkcje automatyzacji i inteligentnych powiadomień, które umożliwiają szybkie reagowanie na incydenty i automatyczne przeciwdziałanie problemom. Usługa monitoringu świadczona może być z jednego lub równolegle z kilku ze 120 Data Center producenta rozsianych po całym świecie.

Interfejs użytkownika jest intuicyjny i łatwy w użyciu, co sprawia, że nawet mniej doświadczeni użytkownicy mogą efektywnie korzystać z funkcji monitoringu. Warte podkreślenia są rozbudowane funkcje raportowania i analiz, umożliwiające śledzenie trendów, analizę danych oraz generowanie raportów na podstawie zebranych informacji.

Site24x7 zapewnia dostęp do danych przez przeglądarkę internetową i aplikację mobilną z dowolnego miejsca na świecie, co ułatwia zarządzanie zespołami i infrastrukturą zdecentralizowaną, rozproszoną geograficznie. Dbając o bezpieczeństwo danych, Site24x7 zapewnia odpowiednie procedury bezpieczeństwa. Stosuje standardy branżowe, pozwalające na ochronę informacji przed potencjalnymi zagrożeniami np. ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27701, ISO/IEC 27017, ISO/IEC 27018, SOC 2 Type II, CSA STAR Self-Assessment, GDPR.

Skalowalne i wszechstronne rozwiązanie ManageEngine

Warta podkreślenia jest skalowalność produktu – jego odbiorcami są zarówno małe firmy posiadające niewielką infrastrukturę (najczęściej ulokowaną w chmurach publicznych), jak i duże, rozproszone geograficznie organizacje posiadające kilka Data Center. Site24x7 występuje również w wersji dedykowanej dla dostawców usług zarządzanych (MSP), pozwalając im na obsługę wielu klientów równolegle za pomocą jednego narzędzia.

Podsumowując, monitoring świadczony jako usługa (SaaS) staje się ciekawą alternatywą dla klasycznych rozwiązań lokalnych lub może je uzupełniać. Wśród producentów takich rozwiązań, produkt Site24x7 od ManageEngine wyróżnia się swoją wszechstronnością, funkcjonalnościami APM, globalną dostępnością, elastycznością, prostotą obsługi i integracją z różnymi środowiskami, co sprawia, że jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla dynamicznych, nowoczesnych środowisk informatycznych i organizacji potrzebujących kompleksowego monitoringu w chmurze.

Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z 3pro Sp. z o.o. – Gold partnerem ManageEngine i (bezpłatnych) konsultacji z naszym zespołem, który z przyjemnością odpowie na Państwa pytania i rozwieje ew. wątpliwości. W tym celu prosimy o kontakt przez formularz – https://3pro.pl/kontakt.html, bądź mailowy lub telefoniczny według danych na stronie 3pro.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *