Rynek
NOSPR AI opowie o muzyce klasycznej w czasie rzeczywistym
Firma IBM oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, uruchomiły posiadającego zdolność werbalnej interakcji, wirtualnego NOSPR AI. Wykorzystuje on rozwiązanie IBM Watson oraz publiczną chmurę IBM, umożliwiając internautom rozmowę na żywo ze sztuczną inteligencją na temat muzyki klasycznej. Projekt powstał przy współpracy partnerów strategicznych: Fujitsu Technology Solutions, ING Bank Śląski, Urząd Miasta Katowice, a także firmy GAZ-SYSTEM oraz szkół zrzeszonych w programie P-TECH.
Do końca tego roku na platformie internetowej ai.nospr.org.pl można „dopytywać” sztuczną inteligencję o tematy dotyczące muzyki klasycznej, otrzymując natychmiastowe odpowiedzi w języku polskim oraz przenosząc się jednocześnie do wirtualnej sali koncertowej katowickiej NOSPR. Pytania można zadawać głosowo i pisemnie, słuchając przy tym interpretacji utworów „Ognistego Ptaka” Igora Strawińskiego i „Karnawału Zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jak zapewniają twórcy projektu, NOSPR AI potrafi opowiedzieć o tym choćby, co kompozytor miał na myśli pisząc dany utwór czy jaki instrument gra partię solową. Poradzi sobie także z pytaniami typu – ile waży fortepian? IBM oraz NOSPR mają nadzieję na rozbudowę tego narzędzia w kolejnych latach.
„Projekt NOSPR AI jest przykładem tylko na pozór wykluczających się obszarów: technologii i sztuki. Przy współpracy obecnych w Katowicach inwestorów: IBM, Fujitsu Technology Solutions oraz ING Bank Śląski, podążamy ścieżką cyfrowej transformacji obserwowanej na całym świecie. Dzięki naszej współpracy zostanie stworzone nowoczesne narzędzie do edukacji muzycznej, pozwalające na wykorzystanie sztucznej inteligencji do prowadzenia rozmowy z człowiekiem na temat wybranych utworów muzycznych. Projekt jest unikatowy i jesteśmy dumni z faktu, iż w nim uczestniczymy” – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Miasta Katowice.
Co istotne, zwłaszcza dla melomanów, w ramach projektu NOSPR AI, udostępniono w sieci rzadko publikowane nagrania audiowizualne Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Można ich więc posłuchać jako inspiracji do rozmowy ze sztuczną inteligencją o świecie dźwięków. Projekt NOSPR AI daje muzyce klasycznej „głos” – ukazując ją jako żywą część kultury, na którą nie trzeba patrzeć przez pryzmat utartych schematów, przekonują pomysłodawcy projektu.
Jak do tego doszło?
Rozwiązanie NOSPR AI powstało w wyniku trwającej blisko rok ścisłej współpracy zespołu IBM Services z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz ekspertami świata muzyki klasycznej, grupą IT z Fujitsu Technology Solutions, a także uczniami szkół zrzeszonych w programie P-TECH. Uruchomienie projektu poprzedzono szerokimi testami jakościowymi prowadzonymi przez zespoły projektowe IBM i NOSPR. W treningu inicjalnym, w ciągu niecałych 3 tygodni, zebrano 9 tysięcy pytań. W kolejnym etapie zgromadzona baza wiedzy została wykorzystana do treningu sztucznej inteligencji IBM Watson Assistant – na której oparty jest NOSPR AI – pod kątem uzyskania najlepszych odpowiedzi na pytania. Rozwiązanie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby po uruchomieniu produkcyjnym możliwe było jego „douczanie”. Dzięki wykorzystaniu chmury publicznej IBM do przechowywania tysięcy danych tworzących bazę wiedzy, możliwe jest ciągłe podnoszenie jakości oraz dokładności udzielanych odpowiedzi – zapewniają eksperci IBM.
„Naszym projektem udowadniamy, że sztuka jako forma komunikacji, może korzystać z rozwiązań takich jak IBM Watson Assistant, działający w IBM public cloud, aby łączyć klasyczny świat dźwięków ze współczesnością. Dzięki temu o muzyce klasycznej można opowiadać lekko, zyskując przy tym możliwość obcowania z interpretacjami najlepszej orkiestry symfonicznej w Polsce, w dowolnym miejscu i czasie” – podsumowuje Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.