Cyberbezpieczeństwo

IBM otworzył europejskie X-Force Command Center we Wrocławiu

Będzie ono świadczyć usługi z zakresu  ochrony danych osobowych oraz pomoże klientom w zarządzaniu incydentami cyberbezpieczeństwa. Znajdujące się we Wrocławiu centrum dołącza do światowej sieci IBM X-Force Command Centers.

IBM otworzył europejskie X-Force Command Center we Wrocławiu

Modernizacja polskiego ośrodka jest elementem ogłoszonej w ubiegłym roku i wartej 200 mln USD inwestycji IBM, której celem jest rozwój możliwości reagowania na incydenty bezpieczeństwa. Wrocławski ośrodek zwiększył swoją powierzchnię niemal trzykrotnie. Miejsca pracy zorganizowano zgodnie z zasadami tzw. agile space, umożliwiając lepszą komunikację między pracownikami. Centrum może świadczyć usługi w modelu EU delivery, co oznacza, że dane klientów nie będą opuszczały Unii Europejskiej.

Głównym zadaniem polskiej placówki IBM X-Force Command Center jest wspieranie klientów w przypadkach naruszenia cyberbezpieczeństwa i pełnienie funkcji centralnego ośrodka w globalnej sieci ośrodków IBM, zajmującego się zagadnieniami wynikającymi z GDPR i świadczącego specjalistyczne usługi w tym zakresie.

Bezpieczeństwo w granicach Unii Europejskiej

Wybór przez IBM Polski na lokalizację najnowszego centrum ds. cyberbezpieczeństwa nie jest przypadkiem. Polska ma solidne podstawy do bycia potęgą w zakresie cyberprzestrzeni oraz pionierem nowatorskich rozwiązań informatycznych –  inwestycja IBM jest tego najlepszym potwierdzeniem. Naszym atutem są bez wątpienia osiągnięcia i umiejętności polskich informatyków, zdobywających uznanie w międzynarodowych konkursach i olimpiadach” – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów, który był obecny na uroczystości otwarcia IBM X-Force Command Center .

IBM otworzył europejskie X-Force Command Center we Wrocławiu

W swoim wystąpieniu wicepremier Morawiecki chwalił wysokie kwalifikacje polskich specjalistów IT i wskazywał, że mamy szansę, aby cyberbezpieczeństwo stało się naszą kompetencją narodową. Podkreślał również, że współpraca polskich uczelni z takimi firmami, jak IBM, to możliwość przekucia wiedzy zdobytej podczas studiów na umiejętności przydatne w praktyce.

Przeczytaj również
Podczas pandemii wzrosła liczba ataków DDoS i na dane dostępowe

Rozszerzy także ofertę usług związanych z lokalizacją danych. Chodzi o to, aby spełniać wymogi rozporządzenia GDPR o ochronie danych. Centrum IBM zaoferuje klientom opcję zarządzania bezpieczeństwem ich danych przez zespół ludzi i na infrastrukturze w granicach Unii Europejskiej. Pracownicy IBM X-Force pomogą klientom w spełnieniu wymagań rozporządzenia w zakresie raportowania incydentów związanych z wyciekiem danych osobowych.

Rozwiązania kognitywne na potrzeby analizy zagrożeń

Raport IBM X-Force Threat Intelligence Index (2017) pokazuje, że w 2016 r. odnotowano duży wzrost, jeśli chodzi o wycieki danych – z 600 mln do ponad 4 mld rekordów. Zdaniem analityków sytuacja będzie coraz trudniejsza, gdyż liczba incydentów w ciągu najbliższych 5 lat wzrośnie dwukrotnie.

Centrum we Wrocławiu zostało wyposażona, m.in. w system IBM Watson for Cybersecurity. Ośrodki X-Force Command Centers zbierają każdego dnia ponad 200 tys. nowych danych dotyczących zagrożeń pochodzących z analizy ponad 100 mln stron internetowych i obrazów, jak również monitoringu 270 mln urządzeń w sieci. Dzięki wdrożeniu rozwiązań kognitywnych opartych na systemie IBM Watson możliwe będzie znaczne skrócenie czasu reakcji na nie.

Centrum we Wrocławiu zostało wyposażona, m.in. w system IBM Watson for Cybersecurity. Ośrodki X-Force Command Centers zbierają każdego dnia ponad 200 tys. nowych danych dotyczących zagrożeń pochodzących z analizy ponad 100 mln stron internetowych i obrazów, jak również monitoringu 270 mln urządzeń w sieci. Dzięki wdrożeniu rozwiązań kognitywnych opartych na systemie IBM Watson możliwe będzie znaczne skrócenie czasu reakcji na nie. Analiza zagrożenia od momentu wykrycia do jego usunięcia nie będzie wymagała już dni lub tygodni, lecz skróci się do godzin czy nawet minut.

Przeczytaj również
Najważniejsze trendy w technologiach do backupu w 2020 i 2021 roku

Zarówno wzrost skali, jak i stopnia skomplikowania ataków sieciowych wymagają od nas stałego zwiększania kompetencji w zakresie walki z cyberzagrożeniami. Z tego powodu rozbudowujemy wrocławskie X-Force Command Center i rozszerzamy jego ofertę usług” – przekonuje Daniel Donhefner, dyrektor Centrum.

Współpraca X-Force Command Center z uczelniami

Z myślą o zwiększaniu kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa przyszłych pracowników, IBM współpracuje także z lokalnymi ośrodkami akademickimi – Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, na których eksperci firmy prowadzą wykłady i współtworzą kursy. Dzięki tym programom 95 proc. specjalistów centrum ma wyższe wykształcenie, a znaczna ich część dorobiła się już wieloletniego doświadczenia.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *