BranżaRynekPolecane tematy

Nowości od Apple — podsumowanie konferencji WWDC 2022

Podczas wczorajszego wydarzenia przedstawiciele giganta z Cupertino zaprezentowali nowości związane ze sprzętem i oprogramowaniem. Apple wprowadza m.in. nową wersję systemu operacyjnego — iOS 16, a także autorski procesor M2. Nie zabrakło też nowych usług i funkcji dla elektroniki użytkowej koncernu.

Nowości od Apple — podsumowanie konferencji WWDC 2022

Zaprezentowany przedpremierowo system iOS 16 wprowadza największą jak dotąd aktualizację ekranu blokady oraz nowe funkcje udostępniania, komunikacji i inteligencji. Użytkownicy mogą spersonalizować swój ekran blokady, przechowywać zdjęcia rodzinne w udostępnionej bibliotece zdjęć iCloud, przypominać sobie wysłane wiadomości, planować wysyłanie poczty oraz odkrywać więcej dzięki funkcjom Live Text i Visual Look Up.

„iOS 16 to duże wydanie z aktualizacjami, które zmienią sposób, w jaki użytkownicy korzystają z iPhone’a. Zmieniliśmy wygląd i sposób działania ekranu blokady, wprowadzając nowe, ekscytujące funkcje, które sprawiają, że jest on bardziej osobisty i pomocny. Wprowadziliśmy też wspólną bibliotekę zdjęć iCloud dla całych rodzin, usprawniliśmy komunikację dzięki nowym funkcjom w aplikacjach Messages i Mail, a także zwiększyliśmy inteligencję dzięki aktualizacjom funkcji Tekst na żywo i Wizualne wyszukiwanie” — podkreśla Craig Federighi, wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania.

Procesor Apple M2

Procesor M2, rozpoczynający kolejną generację układów scalonych Apple zaprojektowanych specjalnie dla komputerów Mac. M2 został zbudowany przy użyciu 5-nanometrowej technologii drugiej generacji. M2 posiada o 18 procent szybszy procesor centralny (od poprzedniej wersji), o 35 procent wydajniejszy procesor graficzny oraz o 40 procent szybszy silnik neuronowy. Zapewnia także o 50 procent większą przepustowość pamięci w porównaniu z M1 i nawet 24 GB szybkiej pamięci zunifikowanej. M2 będzie dostępny w całkowicie przeprojektowanym MacBook’u Air i zmodernizowanym 13-calowym MacBook’u Pro.

Przeczytaj również
Oracle: Bezpłatne narzędzia do planowania finansowego i modelowania opartego na scenariuszach

„M2 rozpoczyna drugą generację układów z serii M i wykracza poza niezwykłe możliwości M1. Dzięki nieustannemu naciskowi na energooszczędną wydajność M2 oferuje szybszy procesor, procesor graficzny i silnik neuronowy. Wraz z większą przepustowością pamięci i nowymi możliwościami, takimi jak akceleracja ProRes, M2 kontynuuje ogromne tempo innowacji w krzemie Apple dla komputerów Mac” — mówi Johny Srouji, wiceprezes Apple ds. technologii sprzętowych.

Nowy procesor wyposażono w szybsze rdzenie wydajnościowe połączone z większą pamięcią podręczną, natomiast rdzenie wydajnościowe zostały znacząco ulepszone, aby zapewnić jeszcze większy wzrost wydajności. Łącznie zapewniają one o 18% wyższą wydajność wielowątkową niż M1, dzięki czemu M2 może wykonywać zadania wymagające dużej mocy procesora, takie jak tworzenie muzyki z warstwami efektów czy nakładanie złożonych filtrów na zdjęcia. M2 zapewnia niemal 90% szczytowej wydajności układu 12-rdzeniowego przy zużyciu zaledwie jednej czwartej mocy.

Kolejna generacja CarPlay

Ulepszone narzędzie ma dostarczać treści na wiele ekranów w pojeździe, tworząc jednolite i spójne wrażenia tak, by pozwolić kierowcom na wykonywanie takich czynności, jak sterowanie radiem czy zmianą klimatu bezpośrednio za pośrednictwem CarPlay. CarPlay będzie wykorzystywał dane z pojazdu i wyświetlał informacje o prędkości, poziomie paliwa, temperaturze. Co więcej, klienci Apple będą mogli personalizować swoje wrażenia z jazdy, wybierając różne wzory zestawów wskaźników, a dzięki dodanej obsłudze widżetów będą mieli dostęp do błyskawicznych informacji o pogodzie i muzyce bezpośrednio na desce rozdzielczej swojego samochodu.

Nowe narzędzia dla poczty

Najnowszy system pozwala także użytkownikom planować wysyłanie wiadomości e-mail z wyprzedzeniem, a nawet anulować dostarczenie wiadomości, zanim trafi ona do skrzynki odbiorczej. Co ciekawe, mail wykrywa, czy użytkownik nie zapomniał dołączyć ważnej części wiadomości, np. załącznika. Specjaliści Apple wprowadzili także funkcje: przypomnij później oraz kontynuuj automatycznie, które informują adresata o tym, że nie dostał odpowiedzi na maila i powinien ponowić działanie.

Przeczytaj również
18 października poznamy kolejne nowości sprzętowe Apple

Wprowadzono też zmiany w wyszukiwaniu, które wykorzystuje najnowocześniejsze techniki, aby dostarczać bardziej trafne, dokładne i kompletne wyniki. Użytkownicy widzą ostatnio wysłane wiadomości e-mail, kontakty, dokumenty i łącza już w momencie rozpoczęcia wyszukiwania wiadomości e-mail.

Apple Pay Later

Nowa funkcjonalność oferuje użytkownikom w USA bezproblemowy i bezpieczny sposób rozłożenia kosztów zakupu dokonanego za pomocą Apple Pay na cztery równe płatności rozłożone na sześć tygodni, bez odsetek i opłat. Użytkownicy mogą korzystać z Apple Pay Later podczas dokonywania płatności za pomocą Apple Pay lub w aplikacji Wallet. Dodatkowo Apple Pay pozwala na śledzenie zamówień, co sprawia, że użytkownicy mogą otrzymywać w aplikacji Wallet szczegółowe paragony i informacje o przebiegu zamówienia za zakupy dokonane przy użyciu Apple Pay u uczestniczących w programie sprzedawców.

Dbałość o środowisko naturalne

Nowy układ M2 jest efektywny energetycznie, a wyposażone w niego MacBook Air i 13-calowy MacBook Pro spełniają wysokie standardy Apple w zakresie energooszczędności. Warto wspomnieć, iż aktualnie koncern Apple prowadzi globalną działalność neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, a do 2030 r. planuje zredukować wpływ na klimat w całej swojej działalności do zera, co obejmuje zarówno łańcuch dostaw, jak i wszystkie cykle życia produktów. Oznacza to, że każdy układ scalony stworzony przez Apple — od projektu do produkcji — będzie w 100% neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Podczas konferencji Apple WWDC 2022 zaprezentowano również:
iPadOS 16 z nowymi aplikacjami znanymi ze smartfonów, takimi jak pogoda, a także odświeżonym centrum gier;
watchOS 9 z funkcją ułatwiają przyjmowanie leków, a także znacznie szerszą analizą biegania;
● odświeżoną aplikację Home z nowymi interfejsem i opcjami do zarządzania systemem smart home.

Przeczytaj również
Większość komercyjnych aplikacji zawiera dziurawy kod open source
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *