RynekPolecane tematy
Pierwsze posiedzenie Rady do Spraw Cyfryzacji
Poza wręczeniem nominacji (na pendrive’ach, choć zastanawiano się nad wykorzystaniem chmury) obserwujący posiedzenie mogli wysłuchać kilku prelekcji – podsumowania konferencji NetMundial, debaty o ponownym wykorzystaniu danych publicznych i wykładu Eoina O’Dell, dr prawa z Trinity College w Dublinie (prawo autorskie w środowisku cyfrowym).
Na początku Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji odniósł się do kontrowersji, które wzbudził skład Rady do Spraw Cyfryzacji. „Chcemy rozmawiać ze specjalistami w danych dziedzinach, a nie organizacjami, które reprezentują, dlatego taki skład Rady” – stwierdził.
Następnie Minister Administracji i Cyfryzacji przeszedł do podsumowania konferencji NetMundial, która odbyła się w Sao Paulo w Brazylii pod koniec kwietnia 2014 r. Dyskutowano tam o globalizacji ICANN i umiędzynarodowienia tej organizacji oraz zarządzania domenami wyższego poziomu, jak np. .vin lub .vine. „W trakcie konferencji NetMundial zapowiedziano m.in. globalizację nadzoru nad realizowaniem przez ICANN funkcji IANA i globalizacji samego ICANN. Sukcesem konferencji był fakt, że Amerykanie zgodzili się podzielić zarządzaniem internetem” – stwierdził Rafał Trzaskowski. „Niestety głosy przedstawicieli poszczególnych rządów państw przeważyły niestety i w dokumencie przyjętym na koniec konferencji NetMundial zrezygnowano ostatecznie z zapisu, że inwigilacja jednoznaczna jest z naruszeniem praw człowieka” – dodał Michał Woźniak z Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania.
Następnie dyskutowano o wprowadzonej w życie przed kilku miesiącami ustawy o ponownym wykorzystaniu danych publicznych. Ruszył portal danepubliczne.gov.pl, choć – jak zauważono w trakcie posiedzenia Rady do Spraw Cyfryzacji – wiele mankamentów, chociażby utrudniony sposób wykorzystania umieszczanych tam danych w systemach IT firm trzecich (są tam np. pliki Excel, albo linki do takich plików na stronach instytucji zobowiązanych do udostępniania danych publicznych).
Jednocześnie jednak poinformowano, że Komisja Europejska właśnie wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie opóźnień we wprowadzaniu Dyrektywy o ponownym wykorzystywaniu informacji publicznej. Inny z uczestników rzucił zaś, że sąd w Polsce skierował Ustawę o ponownym wykorzystywaniu informacji publicznej do Trybunału Konstytucyjnego.
W trakcie debaty pojawiły się informacje o nadużyciach w wykorzystaniu dostępu do informacji publicznej, np. wykorzystania danych o urzędnikach państwowych w sprawach przeciwko nim w polskich sądach, w tym rozwodowych. „Chcemy otwartości, ale trzeba także uwzględnić i ten aspekt” – mówił Rafał Trzaskowski. „„Trybunał Sprawiedliwości Komisji Europejskiej w sprawie Google także uznał, że prywatność jest ważniejsza od dostępu do informacji” – dodaje.
Ciekawe pomysły na wykorzystanie danych publicznych przedstawił Urząd Miasta Warszawy, która od 2 lat organizuje tzw. hackathon, w których uczestniczą programiści tworzący rozwiązania oparte na danych udostępnianych m.in. na geoportalu UM Warszawa. „Teraz myślimy o dynamicznym rozkładzie jazdy w oparciu o geolokalizację pojazdów miejskich – autobusów i tramwajów” – mówili przedstawiciele Warszawy. „Mamy jednak coraz większy problem z udostępnianiem danych publicznych w związku z obowiązującym w Polsce prawem. Niektóre dane będziemy musieli wkrótce publikować jako dokumenty do pobrania, bo muszą mieć charakter decyzji administracyjnej” – dodają.
To chyba główne informacje po spotkaniu Rady do Spraw Cyfryzacji, która miała raczej charakter konferencji o cyfryzacji, niż jakiejś debaty o kierunkach cyfryzacji. Ale to pierwsze, zapoznawcze spotkanie, więc…