RynekPolecane tematy

Rafał Trzaskowski nowym ministrem cyfryzacji i administracji

W swoim pierwszym przemówieniu stwierdził, że: “Ochrona danych osobowych, internetu, dostęp do informacji publicznej i chmura obliczeniowa – to szalenie istotne rzeczy, aby Polska mogła się dalej rozwijać”. Zajmował się nimi w Parlamencie Europejskim.

Następca Michała Boniego, obecnego ministra administracji i cyfryzacji z wykształcenia jest politologiem, specjalistą w zakresie spraw europejskich. Rafał Trzaskowski współpracował z ministrem Bonim m.in. przy europejskiej reformie ochrony prywatności w sieci. Jak sam podkreśla, polscy europosłowie pracowali w tej sprawie ręka w rękę z polskim rządem. Mówił też, że prowadzone w Polsce prace nad reformą uchodziły za wzór w Parlamencie Europejskim.

Uzgodniliśmy z premierem, że wybieram nowe zadania. Mówiłem też, że wszyscy członkowie rządu poza Premierem powinni mieć 30-40 lat, Bo musimy odnowić nasz kontrakt ze społeczeństwem. Taki jest sens rządzenia i mądrej polityki. Jesteśmy między jedną a drugą perspektywą finansową w UE. To, jak się do tego przygotujemy, jest bardzo ważne” – powiedział Michał Boni w wywiadzie w „Gazecie Wyborczej” .

Rafał Trzaskowski ma 41 lat. Jest posłem do Parlamentu Europejskiego. Zajmował się tam sprawami związanymi z realizacją traktatów UE i regulaminem Parlamentu Europejskiego. Jest członkiem Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, gdzie zajmuje się agendą cyfrową oraz przepisami o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

W Europarlamencie Rafał Trzaskowski jest rzecznikiem Europejskiej Partii Ludowej w unijnej Komisji Spraw Konstytucyjnych, a także członkiem Delegacji ds. stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Mołdawia, a także Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest. Jako europseł jest też członkiem unijnej Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, gdzie zajmuje się m.in. nowym prawem z zakresu agendy cyfrowej.

Na swojej oficjalnej witrynie internetowej Rafał Trzaskowski pisze: “Przygotowywałem z jej (Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów – przyp. red) ramienia stanowisko PE w sprawie ponownego użycia informacji publicznej. Jestem także odpowiedzialny z ramienia grupy EPL za nową dyrektywę o e-dostępności stron internetowych sektora publicznego. To w tej komisji zacząłem intensywną pracę nad nowym prawem ochrony danych osobowych w UE, chmurą obliczeniową oraz e-handlem“.

W latach 2000-2001 pracował jako doradca ówczesnego sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa UKIE, Jacka Saryusz Wolskiego. Jest też wykładowcą w Collegium Civitas w Warszawie (od 2000 r.) oraz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (1998-2009). Wykłada przedmioty dotyczące podejmowania decyzji w Unii Europejskiej oraz teorii integracji europejskiej i stosunków międzynarodowych.

Rafał Trzaskowski nowym ministrem cyfryzacji i administracji

Jak podaje PAP, o Rafale Trzaskowskim zrobiło się głośno za sprawą jego kampanii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Prowadzona głównie w internecie, narobiła dużo szumu i uczyniła go znaną osobą. Dzięki temu uzyskał 47 wynik wyborczy w Polsce, zdobywając 25178 głosów. Rafał Trzaskowski był też szefem sztabu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w zwycięskich dla niej wyborach samorządowych w 2010 roku.

Michał Boni tymczasem będzie najprawdopodobniej starał się o mandat europosła. Tak przynajmniej wynika z wywiadu jakiego udzielił “Gazecie Wyborczej”. Mówi się też o tym już od kilku miesięcy… Jak sam mówi: “Ostatnie miesiące oprócz zadań w kraju, zajmowałem się w różnych zespołach europejskich – pracą nad ochroną prywatności, nowym pakietem telekomunikacyjnym, a z Radą Europy tym, jak się zmienia internet i demokracja, i jak przeciwdziałać mowie nienawiści. Jest tam wiele do zrobienia, ja lubię nowe zadania“.

Przypomnijmy, resort administracji i cyfryzacji powstał 18 listopada 2011 r.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Rafał Trzaskowski nowym ministrem cyfryzacji i administracji”