RynekPolecane tematy
Pierwszy wzrost sprzedaży na rynku PC od ośmiu kwartałów
Według danych IDC za II kwartał 2014, w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) nastąpił znaczący, 10,5 proc. wzrost sprzedaży komputerów PC (do prawie 22 mln sztuk). To pierwszy wzrost po siedmiu kwartałach spadków!
Największe wzrosty sprzedaży odnotowano w Europie Zachodniej, gdzie na rynku dużych przedsiębiorstw odnotowano aż 25 proc. wzrost! Także klienci indywidualni ponownie przekonali się do komputerów PC, po znaczącym spadku sprzedaży w roku 2013. W tym samym czasie w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) – ze względu na niepewną sytuację polityczną i gospodarczą w Rosji oraz na Ukrainie i w Kazachstanie oraz dużych zmian kursów walut – odnotowano spadek sprzedaży aż o 13,2%. Z kolei region Bliskiego Wschodu i Afryki odnotował lekki wzrost sprzedaży o 1,9%.
Sprzedaż biznesowych komputerów PC w Europie Zachodniej wzrosła aż o 26,9%, co – zdaniem IDC – jest jaskrawym potwierdzeniem tezy, że komputer jest wciąż podstawowym „narzędziem pracy” w firmach.
Według danych IDC, większy wzrost niż sprzedaż urządzeń mobilnych (8,3%) odnotowano na rynku komputerów stacjonarnych (14,1%). Co prawda widać znaczący wzrost sprzedaży komputerów PC w regionie EMEA, ale nadal jest to wynik niższy niż w latach 2010-2012, kiedy sprzedawano po ok. 25 mln sztuk PC kwartalnie.
“Dobry wynik w EMEA to pozytywny sygnał dla producentów komputerów” – komentuje Chrystelle Labesque, Research Manager w IDC EMEA Personal Computing. „Ale wciąż widać duże zróżnicowanie w poszczególnych regionach, zwłaszcza na rynku konsumenckim w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Rynki Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki ‘cierpią’ z powodu znaczącego wzrostu kursów walut i sytuacji politycznej, tymczasem rynek Europy Zachodniej rozwija się bardzo szybko napędzany przez sprzedaż tanich, konsumenckich notebooków. Wielu konsumentów decyduje się więc na wymianę starego sprzętu. Wpływ na wzrosty mają też oferty związane z powrotem uczniów do szkół. Trend ten powinien mieć też znaczący wpływ na sprzedaż w sierpniu i we wrześniu” – dodaje.
Masowa wymiana komputerów z Windows XP
Wymiana sprzętu na nowszy następuje także w segmencie małych i średnich firm w Europie Zachodniej. Wiąże się to z końcem wsparcia Windows XP przez Microsoft. Duże przedsiębiorstwa także coraz chętniej dokonują odnowy posiadanego sprzętu PC zachęcone poprawiającą się sytuacją gospodarczą. Sprzedaż biznesowych komputerów PC w Europie Zachodniej wzrosła aż o 26,9%, co – zdaniem IDC – jest jaskrawym potwierdzeniem tezy, że komputer jest wciąż podstawowym „narzędziem pracy” w firmach.
Kraje takie, jak Bułgaria, Węgry, Polska I Czechy odnotowały silny, dwucyfrowy wzrost w przeciwieństwie do spadku o 13,2% w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Wzrost sprzedaży na rynku konsumenckim objęła tylko niektóre rynki. Największe wzrosty odnotowano w takich krajach, jak Hiszpania, Niemcy, Holandia, gdzie osiągnięto ponad 40 proc. wzrosty. „Brak projektów związanych z wymianą komputerów w ciągu ostatnich 2 lat spowodował, że znacząco wzrosła baza przestarzałego sprzętu w firmach. Nakładający się na to koniec okresu wsparcia dla Windows XP spowodował znaczne zapotrzebowanie na zakup nowych komputerów PC. Do tego dochodzi poprawiająca się sytuacja gospodarcza w większości krajów Europy Zachodniej” – mówi Maciej Gornicki, Senior Research Analyst w IDC EMEA Personal Computing. „W ostatnich dwóch kwartałach widzimy znaczący wzrost zapotrzebowania na nowe komputery stacjonarne, fala wymiany starych urządzeń mobilnych dopiero przed nami” – dodaje.
Europa Środkowa i największa 10-tka dostawców PC
“W przeciwieństwie do Europy Zachodniej, region środkowo-wschodni odnotował wynik znacznie poniżej oczekiwań. Aczkolwiek kraje takie, jak Bułgaria, Węgry, Polska I Czechy odnotowały silny, dwucyfrowy wzrost w przeciwieństwie do spadku o 13,2% w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wzrost dotyczył zarówno rynku odbiorców indywidualnych, jak i firm” – mówi Nikolina Jurisic, Product Manager w IDC CEMA. “Bliski Wschód i Afryka to wzrost poniżej 2%, choć znacznie szybciej rósł segment komputerów stacjonarnych dzięki wymianie sprzętu z Windows XP” – dodaje.
Wśród największych dostawców PC w regionie EMEA należą: HP (wzrost o 27%, 21,7% rynku), Lenovo (odpowiednio 51,1% i 18%), Acer (12,7%, 11,6%), Dell (9,3%, 10,5%) i Asus (24,3%, 9,5%). W kolejnej piątce znaleźli się Apple, Toshiba, Fujistu (wzrost o 25%), MSI i Samsung. Według danych IDC, HP sprzedało 4,74 mln komputerów PC, Lenovo – 3,94 mln szt., Acer 2,54 mln szt., Dell – 2,29 mln szt., Asus – 2,09 mln szt., a pozostałe firmy 6,28 mln szt.
IDC zaznacza, że wszystkie dane porównuje do bardzo słabego, drugiego kwartału roku 2013.