Rynek

Polacy zbudowali system Lotto w RPA

Inżynierowie z GTECH Poland (Grupa IGT) zaprojektowali i wdrożyli system IT w kolekturach Ithuba – narodowej loterii w Republice Południowej Afryki. W ramach rocznego projektu m.in. dostarczono i zainstalowano 9 tys. terminali stacjonarnych, oraz przygotowano specjalne oprogramowanie dla ponad 2 tys. przenośnych urządzeń do sprzedaży gier loteryjnych.

Polacy zbudowali system Lotto w RPA

Prace projektowe przebiegały w dwóch etapach. Pierwszy z nich obejmował budowę od podstaw systemu centralnego loterii i organizację centrum operacyjnego. W drugim etapie wdrożono nowe gry (Lotto, Powerball, PowerPlay) oraz uruchomiono zakłady sportowe. W tym samym czasie trwała organizacja struktur samej loterii.

Loterii Ithuba dostarczono 9 tys. najnowocześniejszych na rynku loteryjnym terminali. Dzięki nim transakcja zawarcia zakładu oraz wydruk kuponu, będącego jej potwierdzeniem, przebiegają w czasie nie dłuższym niż 2 sekundy. Przygotowano także i zaimplementowano specjalne oprogramowanie dla ponad 2 tys. terminali przenośnych, przygotowane wcześniej w warszawskim centrum technologicznym GTECH. Zbudowano także nową sieć komunikacji IP  z wykorzystaniem głównie technologii 3G. Pozwoliło to m.in. na znacznie większą elastyczność w doborze lokalizacji i instalacji nowych terminali oraz wykorzystanie urządzeń przenośnych do sprzedaży gier loteryjnych (np. na ulicach). Przeprowadzono również szkolenia dla obsługi.

To był jeden z najciekawszych projektów jakie prowadziliśmy. Loterie w Afryce odbiegają organizacyjnie od tych z jakimi mamy do czynienia np. w Europie. Między innymi dlatego, że tradycją jest tam handel uliczny co sprawiło, że jednym z wymagań było przygotowanie oprogramowania dla przenośnych terminali do sprzedaży gier w dowolnym miejscu. Samo rozwiązanie nie było skomplikowane dla naszych programistów. Wyzwaniem było natomiast zapewnienie bezpiecznej i szybkiej sieci łączności z systemem centralnym, który rejestruje wszystkie zawarte transakcje” – mówi Jarosław Dąbrowski, szef centrum technologicznego GTECH Poland (Grupa IGT).

Wszystkie prace – począwszy od przygotowania oprogramowania, jego testowanie aż po ostateczne wdrożenie – były prowadzone przez pracowników z Warszawy lub pod ich nadzorem. Od ponad 20 lat budowane jest w Polsce centrum usług IT świadczonych  dla loterii na całym świecie.  GTECH Poland ma w Warszawie ponad 300-osobowe centrum technologiczne, które eksportuje rocznie usługi IT dla loterii o wartości ponad 70 mln zł.

Właścicielem loterii w RPA jest holding Ithuba, w skład którego wchodzi m.in. Imbhumbha Management – organizacja w pełni reprezentowana przez czarnoskóre kobiety z obszarów wiejskich, słabo rozwiniętych pod względem ekonomicznym. Misją loterii jest między innymi aktywizacja zawodowa grup społecznych pochodzących z tych terenów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Polacy zbudowali system Lotto w RPA”

  1. Brawo my+… hazard, wódka, papierosy i ciuchy z second handu, to zapewne najważniejsze sprawy do rozwijania w RPA.