Rynek

Polska liderem płatności elektronicznych wśród 13 państw europejskich

Tak wynika z badania “Postawy wobec form płatności”, przeprowadzonego przez firmę eService. Objęło ono 13 państw europejskich (Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Chorwację, Bułgarię, Słowenię, Niemcy, Irlandię, Wielką Brytanię, Hiszpanię i Portugalię) oraz Meksyk. Partnerem badania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej była Visa.

Polska liderem płatności elektronicznych wśród 13 państw europejskich

Jak się okazuje, karta i gotówka to metody płatności najczęściej spontanicznie wymieniane przez wszystkich respondentów wspomnianego badania. Na pierwszym miejscu uplasowała się jednak płatność tradycyjną kartą płatniczą (78% wskazań top-of-mind), wyprzedzając gotówkę i cyfrowe portfele do płatności cyfrowych (po 61% wskazań top-of-mind).

W niektórych krajach pozycja gotówki była jeszcze niższa, np. w Polsce (tylko 41% wskazań), Słowacji (51%), Niemczech (51%), Portugalii (51%), Wielkiej Brytanii (54%), Irlandii (56%) i Czechach (57%). Nawet w państwach, których gotówka miała wyższą liczbę spontanicznych wskazań, plasowała się jednak na niższej pozycji niż płatność tradycyjną kartą płatniczą. Płatności nią są najpopularniejsze w Czechach (93%), Portugalii (93%), Irlandii (92%) i Polsce (92%).

Ze wspomnianego badania wynika również, iż coraz popularniejsze stają się portfele cyfrowe. Do płatności online wybiera je już 68% badanych. Szczególnie często korzystają z nich: Niemcy (89%), Portugalczycy (78%) i Hiszpanie (77%).

Sposoby płatności za zakupy online i offline

W wielu krajach mieszkańcy za swój ostatni zakup online najczęściej płacili kartą: w Hiszpanii (59%), Wielkiej Brytanii (55%), Meksyku (52%), Irlandii (49%) i Portugalii (42%). Choć nie jest to jedyna preferowana metoda. Portfele cyfrowe również są popularne przy płatnościach online – głównie wśród Niemców (54%), ale często korzystają z nich także Hiszpanie (31%), Portugalczycy (29%) i Irlandczycy (25%). W Polsce karty (16%) i portfele cyfrowe (6%) wybierane są rzadziej ze względu na częste stosowanie kodów generowanych za pomocą aplikacji (32%) lub szybkich przelewów (16%). Niektóre kraje mają bardziej tradycyjne podejście do zakupów online i płacą gotówką przy odbiorze (m.in. Bułgarzy – 25% i Słoweńcy – 16%) lub przelewem bankowym (np. Meksykanie – 25%, Portugalczycy – 20% i Czesi – 14%).

Zakupy offline (w tradycyjnych sklepach i punktach usługowych) częściej opłacane są kartą plastikową lub w telefonie (łącznie 47% wskazań vs 43% dla gotówki). Płatność gotówką ma szczególnie niską pozycję w Polsce (29%), Wielkiej Brytanii (31%) i Irlandii (34%). Podczas ostatnich płatności offline najczęściej wybierano kartę (57%) – czy to tradycyjną (37%), czy też zapisaną na telefonie, zegarku lub na innym urządzeniu mobilnym (10%). W niektórych krajach utrzymuje się jednak popularność gotówki, przede wszystkim w Meksyku (59%), Niemczech (54%), Bułgarii (53%) i na Węgrzech (51%). Inne narody wyróżniają się znacznie rzadszym korzystaniem z gotówki, zwłaszcza Polacy (29%), mieszkańcy Wielkiej Brytanii (31%) i Irlandczycy (34%).

W Polsce najmniej problemów z płatnością kartą

Z badania wynika, że 55% respondentów preferuje elektroniczne metody płatności (kartą, telefonem, zegarkiem lub innym urządzeniem) vs 37% dla płatności gotówką podczas zakupów offline (8% wskazań „nie wiem”). Większość mieszkańców badanych krajów skupia się na płatnościach elektronicznych i preferuje te metody bardziej niż gotówkę. Najsilniejsza preferencja płatności elektronicznych zaobserwowana została w: Wielkiej Brytanii (71% dla płatności elektronicznych, 22% dla gotówki), Irlandii (63% dla płatności elektronicznych, 31% dla gotówki), Polsce (62% dla płatności elektronicznych, 26% dla gotówki), Słowacji (62% dla płatności elektronicznych, 31% dla gotówki) i Czechach (61% dla płatności elektronicznych, 30% dla gotówki).

Preferencja dla płatności gotówkowych utrzymała się jeszcze jedynie w Meksyku (44% dla płatności elektronicznych, 50% dla gotówki) i Bułgarii (38% dla płatności elektronicznych, 54% dla gotówki) oraz, w nieco mniejszej skali, w Niemczech (47% dla płatności elektronicznych, 45% dla gotówki).

Najrzadziej problemy z płatnościami kartą występują w Polsce – codziennie lub prawie codziennie tylko u 4% badanych. Podobnie na Węgrzech, w Chorwacji, Słowenii – również 4%, w Wielkiej Brytanii 5%, a w Irlandii 6%. Niestety, w niektórych krajach dostęp do płatności kartą nie zawsze jest możliwy. Problemy z płatnościami za pomocą tego nośnika są najczęściej spotykane w Meksyku (91%), ale także w Rumunii (87%) i Bułgarii (80%). Najczęstszą przyczyną trudności z płatnościami kartą jest przede wszystkim niedostępność terminala w miejscu zakupu oraz jego awaria.

“Gdy pytaliśmy w Polsce badanych, którzy preferują płatności gotówkowe, dlaczego je wybierają, to pierwszym najczęściej wymienianym powodem było: nie dało się zapłacić inaczej. Z kolei gdy pytaliśmy o powody korzystania z płatności elektronicznych, na pierwszym miejscu pojawiały się informacje dotyczące tego, że są to płatności bezpieczne i wygodne – to pokazuje różnicę. Przyszłość to płatności elektroniczne” – podsumowuje Witold Siekierzyński, dyrektor ds. komunikacji eService.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Polska liderem płatności elektronicznych wśród 13 państw europejskich”