AplikacjeRynek

mObywatel 2.0 – “brama do cyfrowego państwa” otwarta od 14 lipca

Tego dnia udostępniona zostanie nowa wersja aplikacji mObywatel 2.0, dzięki której mDowód, nowy dokument tożsamości, będzie traktowany na równi z tradycyjną, plastikową wersją dowodu osobistego. Póki co aplikację można przetestować już teraz w wersji beta – jest ona dostępna na urządzenia z systemami Android i iOS. Nową wersję mObywatela zaprezentowano dziś podczas spotkania prasowego w Centralnym Ośrodku Informatyki.

mObywatel 2.0 – “brama do cyfrowego państwa” otwarta od 14 lipca
Źródło: gov.pl

“mObywatel 2.0, który został zrobiony praktycznie od nowa, ma być bramą do cyfrowego państwa. Aplikacją, która będzie obsługiwała obywateli docelowo we wszystkich sytuacjach urzędowych” – powiedział podczas prezentacji aplikacji Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. “Od 14 lipca będziemy największym krajem Unii Europejskiej, który będzie miał cyfrowe ID na równi z dokumentami plastikowymi” – dodał.

Wspomniany mDowód to nowy elektroniczny dokument tożsamości, który będzie funkcjonował na równi z tradycyjnym dowodem osobistym. Pozwoli on zatem na potwierdzanie tożsamości użytkowników we wszystkich urzędach – z trzema zastrzeżeniami. Nie będzie go można stosować składając wniosek o nowy dowód osobisty, przekraczając granicę kraju, a także załatwiając sprawy w banku. Przy czy w bankach mDowód ma być honorowany już od 1 września 2023 roku. Co istotne, mDowód nie będzie kopią obecnego, plastikowego dowodu – dokumenty te różnią się serią, numerem oraz datą wydania i ważności. Elektroniczny dokument tożsamości będzie można również w bezpieczny sposób weryfikować.

Weryfikacja tożsamości to bowiem jedna z największych zmian w mObywatelu 2.0. “Rezygnujemy z narzędzia mWeryfikator, będzie ono teraz zaszyte w samej aplikacji. A co ważne, do zweryfikowania czyjejś tożsamość nie trzeba będzie logować się do aplikacji” – tłumaczył Janusz Cieszyński. “Logując się na komputerze do dowolnej usługi państwowej obywatele będą mogli wybrać nie tylko bankowość elektroniczną czy dane z profilu potwierdzonego w urzędzie, ale także QR-kod, dzięki któremu aplikacja zaloguje się do danego serwisu” – dodał.

Jak wskazał minister, mObywatel 2.0 powoli będzie stawał się również aplikacją transakcyjną, dlatego na start zaproponowano w nim kilka usług. Wśród nich m.in. Bezpieczny Autobus, który umożliwia sprawdzenie stanu technicznego autobusów przewożących dzieci na wyjazdy kolonijne czy obozy oraz usługę Naruszenia Środowiskowe, a więc zgłoszenie i opisanie naruszenia, które ma trafiać do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

mObywatel w liczbach:

  • 4419 opracowanych historyjek użytkowników,
  • 2,5 mln linijek napisanego kodu,
  • 52 000 modyfikowanych plików,
  • 50 modułów w aplikacji,
  • 40 mikroserwisów,
  • 60 deweloperów,
  • 5 badań użyteczności UX,
  • 2 badania ilościowe,
  • 200 badanych osób,
  • 350 godzin wywiadów,
  • 120 rekomendacji projektowych.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

W ramach aplikacji będzie można również dodawać dokumenty lokalne np. karty mieszkańca. “System przygotowany jest tak, żeby wszyscy samorządowcy mogli bez żadnych opłat taką kartę mieszkańca dodać” – zapewnił minister Cieszyński. Pierwszym miastem, które skorzystało z tej możliwości jest Zduńska Wola.

Co istotne, w mObywatelu 2.0 dokumenty będą zapisywane offline – będą więc zatem dostępne także wtedy, gdy aplikacja nie będzie połączona z internetem. Co na pewno ułatwi korzystanie z niej choćby w pociągu.

mObywatel będzie też pierwszą rządową aplikacją z upublicznionym kodem źródłowym – upublicznienie ma nastąpić w ciągu roku.

W planach płatności podatkowe

Wkrótce aplikacja umożliwi także płatności podatkowe, których operatorem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Instytucja ta nie została wybrana w drodze przetargu, a wskazana odgórnie przez resort cyfryzacji. Jak tłumaczył Janusz Cieszyński, zastosowano bowiem metodę, w której “sam minister określa ile za coś zapłaci”. Wysokość stawki za wykonanie płatności ustalono na 5 groszy.

Ponadto, jak wskazał minister: “BGK jest bankiem państwowym, realizującym różne zadania publiczne i ma misję państwową, a nie misję zarabiania na czymkolwiek” – zatem wybór BGK na operatora był niejako naturalny. Dokonywanie płatności podatkowych przez aplikację umożliwi Polski Standard Płatności za pomocą BLIK-a, a do BGK będzie należało ich rozliczanie.

Jak wspomniano wcześniej, aplikację mObywatel 2.0 w wersji beta można przetestować już dziś – ściągając ją wcześniej z Google Play lub App Store – przy czym dane użytkowników zostaną usunięte 13 lipca 2023 roku.

Aplikację mObywatel pobrało dotychczas ok. 10,5 miliona obywateli.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *