Programowanie
Oracle Code 2018: chatboty, cloud i bezserwerowa odmiana Javy
Pierwszej polskiej edycji Oracle Code towarzyszyło 27 sesji tematycznych. Omawiano m.in. najnowsze rozwiązania bazodanowe, nowe odmiany technologii Java, a także kwestie związane z tworzeniem aplikacji kontenerowych, mikroserwisów i czatbotów. W programie konferencji Oracle Code nie zabrakło też prezentacji związanych z oprogramowaniem typu Open Source.
W odbywającej się po raz pierwszy w Polsce konferencji Oracle Code wzięło udział ponad pół tysiąca uczestników – przede wszystkim osób związanych z rozwojem oprogramowania. Podczas poszczególnych sesji tematycznych omawiano szereg zagadnień związanych z tworzeniem oprogramowania odpowiadającego
W roli gościa specjalnego wystąpił Adam Bien, jeden z najbardziej uznanych w Europie programistów Java i członek zespołów odpowiedzialnych m.in. za rozwój technologii Java EE, EJB 3.X, JAX-RS oraz JPA 2.X JSRs. Jego wystąpienie było m.in. okazją do poznania ewolucji oprogramowania Java, a także możliwości wykorzystania projektów Jakarta EE, platformy Microprofile oraz Serverless Java. Z kolei James Allerton-Austin, odpowiedzialny w Oracle za rozwój Oracle Cloud Platform w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Azji przedstawił m.in. możliwości wykorzystania oferowanych przez Oracle usług chmurowych na potrzeby obsługi zróżnicowanych obciążeń i projektów aplikacyjnych.
James Allerton-Austin zaprezentował również sposoby wykorzystania technologii Blockchain, tworzenia interfejsów obsługi aplikacji przy użyciu czatbotów wspartych sztuczną inteligencją, a także – interfejsów programistycznych łączących funkcjonalność bezserwerowej odmiany Java z mechanizmami składowania danych NoSQL Cassandra. Przykładem rozwiązania wykorzystującego sztuczną inteligencję i algorytmy uczenia maszynowego był też Cloud Chatbot Robot towarzyszący wszystkim edycjom Oracle Code. Uwagę zwracało też oparty na rozwiązaniach IoT i wykorzystujący mechanizmy przetwarzania chmurowego system kontroli procesu warzenia piwa.
“Już niebawem komunikacja biznesowa może odbywać się przy użyciu chatbotów, a nie stron internetowych czy aplikacji mobilnych. Programiści będą więc w znacznie większym stopniu tworzyć chatboty, które dzięki rozwijającym się procesom samouczenia maszynowego będą w stanie uczyć się zachowań użytkownika i w efekcie udzielać znacznie bardziej spersonalizowanych odpowiedzi, m.in.w kontekscie transakcji blockchainowych. Pamiętajmy, że to również jest rozwiazanie, które może niebawem na dobre zagościć w branżach takich jak logistyka (zarzadzanie lancuchem dostaw), czy tez ubezpieczenia, a nawet branzach do tej pory sceptycznie nastawionych do tej technologii” – podkreśla Jerzy Suchodolski, Sales Consulting Director w Oracle Polska
W programie konferencji Oracle Code nie zabrakło też sesji warsztatowych. Dotyczyły one m.in. rozwoju aplikacji analitycznych, kontenerowych, mikrousług i mikroserwisów, a także efektywnego wykorzystania możliwości nowoczesnych baz danych oraz metodyki DevOps. Najlepsze praktyki związane z projektowaniem aplikacji wykorzystujących funkcje analityczne omówił z kolei Timothy Hall, deweloper środowisk bazodanowych Oracle i bloger aktywny m.in. w serwisie https://oracle-base.com. Praktyczne doświadczenia w zakresie wykorzystania metodyki DevOps przedstawił natomiast Simon Coter, Product Management Director odpowiedzialny w Oracle za rozwiązania Oracle VM and VirtualBox. Z kolei Jan Lahoda, członek zespołu deweloperów Oracle przybliżył uczestnikom konferencji najważniejsze założenia strategii rozwoju oraz możliwości kolejnej wersji platformy Java SE oraz Java Development Kit.
Warszawska edycja Oracle Code to jedno z czterech tego typu wydarzeń organizowanych w 2018 roku w Europie. Podobne konferencje odbędą się też w 10 amerykańskich i azjatyckich miastach.