Rynek

W 2023 roku wartość rynku kryptowalut sięgnęła 1,7 biliona dolarów

Oznacza to wzrost o 109% w porównaniu do roku poprzedniego. Rok 2024 też zapowiada się dobrze, a główne trendy, jakie będziemy mogli obserwować na rynku krypto to: halving bitcoina, wzrastająca adopcja kryptowalut przez instytucje, integracja sztucznej inteligencji z blockchain oraz tokenizacja rzeczywistych aktywów. To wnioski i prognozy, jakie przedstawił w swoim raporcie „Full-Year 2023 & Themes for 2024” Binance Research.

W 2023 roku wartość rynku kryptowalut sięgnęła 1,7 biliona dolarów

Jak wynika ze wspomnianego raportu, wzrosty na rynku krypto w minionym roku stały się faktem za sprawą pierwszego i czwartego kwartału. Szczególnie imponujące były wzrosty w końcówce 2023 roku, kiedy to rynek urósł o 54,4%. Zdaniem autorów badania, wynikało to z dużego optymizmu inwestorów związanego z planowanym wprowadzeniem giełdowych funduszy Bitcoin ETF, które ostatecznie zostały zatwierdzone 10 stycznia 2024 roku przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Stanach Zjednoczonych. Na wzrosty wpłynęła także ogólna sytuacja na rynku finansowym premiująca aktywa o wysokim ryzyku, takie jak kryptowaluty.

Jaki będzie 2024 rok?

Halving Bitcoina zajmuje centralne miejsce w prognozach Binance na 2024 rok, bo wydarzenie to jest historycznie związane z istotnymi ruchami na rynku. Twórcy raportu podkreślają, że związek przyczynowo-skutkowy nie jest gwarantowany, ale jednocześnie ostrzegają traderów i inwestorów, aby pozostawali czujni, gdy zbliża się moment halvingu, uznając jego wpływ na sentyment rynkowy. Halving to mający miejsce co cztery lata automatyczny proces redukowania o połowę nagrody za wydobycie kolejnego bloku w sieci Bitcoin. Obecna nagroda wynosi 6,25 BTC, a po „przepołowieniu” spadnie do 3,125 BTC.

Zauważalnym trendem zidentyfikowanym przez Binance Research jest też rosnące zainteresowanie adopcją kryptowalut przez instytucje. Wejście do przestrzeni kryptowalut dużych firm zarządzających aktywami, takich jak BlackRock czy Fidelity, jest postrzegane jako silny pozytywny sygnał dla rynku krypto. Autorzy raportu sugerują, że zaangażowanie instytucji może przyczynić się do dojrzewania i akceptacji kryptowalut jako opłacalnych inwestycji długoterminowych.

Integracja świata We3 ze sztuczną inteligencję pojawia się w raporcie Binance Research jako kolejny główny trend w świecie kryptowalut. Przewiduje się przede wszystkim wykorzystanie sztucznej inteligencji do automatyzacji handlu i analizy predykcyjnej. Autorzy raportu wieszczą przyszłość, w której zaawansowane technologie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu strategii handlowych na rynku kryptowalutowym.

Kolejnym trendem w 2024 roku będzie tokenizacja rzeczywistych aktywów (RWA). Wynika ona z potrzeby poprawy transparentności i efektywności aktywów przez przeniesienie ich na platformy blockchain. Stokenizowane aktywa, zwłaszcza w obecnych warunkach stóp procentowych, są uznawane za atrakcyjną opcję inwestycyjną, która łączy tradycyjne finanse z innowacyjnymi możliwościami technologii blockchain. Według Binance, wartość rynku tokenizacji dla aktywów niepłynnych wzrośnie do 16.1 bilionów dolarów w 2023 roku.

W 2023 roku wartość rynku kryptowalut sięgnęła 1,7 biliona dolarów
Źródło: Binance

Pełna treść raportu dostępna jest pod poniższym linkiem. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *