InfrastrukturaProgramowanie

Rośnie wykorzystanie technologii cloud-native, szczególnie Docker i Kubernetes

Technologie chmurowe i konteneryzacja mają coraz większe znaczenie dla organizacji. Jak wynika z 2024 State of Open Source Report, firmy OpenLogic, w ostatnim roku ponad 30% firm zainwestowało najwięcej zasobów i budżetu właśnie w tę kategorię oprogramowania open source, co uplasowało ją na drugim miejscu, zaraz za bazami danych. Przedsiębiorstwa stawiają na natywne technologie chmurowe ze względu na: możliwość szybkiej reakcji na zmiany rynkowe, optymalizację kosztów wytwarzania oprogramowania oraz usprawnienie pracy zespołu deweloperskiego.

Rośnie wykorzystanie technologii cloud-native, szczególnie Docker i Kubernetes

Mimo że w ankiecie przeprowadzonej na potrzeby wspomnianego raportu większość osób wskazała, że pod względem biznesowym to technologie danych są dla nich najważniejsze, w grupie reprezentującej największe organizacje (powyżej 5 tys. pracowników) widoczna jest wyraźna przewaga znaczenia technologii kontenerowych. Co więcej, firmy na całym świecie inwestują w ten obszar open source więcej zasobów i pieniędzy, niż ma to miejsce w przypadku systemów operacyjnych (3% wskazań), analityki (12% mniej wskazań) czy nawet narzędzi bezpieczeństwa (18% mniej wskazań).

Nawet 30% respondentów badania World of Open Source – Global Spotlight 2023, przygotowanego przez Linux Foundation, uważa że spośród dostępnych technologii open source to właśnie kontenery i chmury są najcenniejsze dla przyszłości ich branży. Jedyną opcją, którą wskazało więcej ankietowanych (36%), była oczywiście sztuczna inteligencja, obecnie temat numer 1 w niemal każdej branży.

Z czego wynika wysoka ocena znaczenia konteneryzacji i rozwiązań chmurowych dla przyszłości branży?

“Do najważniejszych zalet kontenerów należy zaliczyć możliwość ich wdrożenia bez konieczności prac programistycznych oraz działanie w dowolnym środowisku uruchomieniowym. Konteneryzacja rozwiązuje wiele problemów i wąskich gardeł w istniejących aplikacjach, skraca cykl wytwarzania nowego oprogramowania, a także umożliwia wdrażanie aplikacji niezależnie od systemu operacyjnego czy infrastruktury. Organizacje mogą w prosty sposób zoptymalizować koszty obsługi aplikacji czy zautomatyzować zadania administracyjne i deweloperskie. Nic więc dziwnego, że technologie cloud-native są uznawane za cenne i przyszłościowe” – komentuje Tomasz Dziedzic, CTO Linux Polska.

Największe wzrosty notują Docker i Kubernetes

Spośród dostępnych na rynku otwartoźródłowych technologii cloud-native największą popularnością cieszą się obecnie dwie – Docker (45%) i Kubernetes (34%), wskazują autorzy 2024 State of Open Source Report. Co ciekawe, w obu przypadkach mamy do czynienia z dużym wzrostem użycia na przestrzeni ostatniego roku. Korzystanie z Dockera deklaruje o 18,6% więcej firm niż przed rokiem. Liczba organizacji, które stawiają na Kubernetes, zwiększyła się z kolei o 11%. Spośród innych natywnych technologii chmurowych duże zainteresowanie w 2023 roku odnotowały Prometheus (20%), OpenStack (18%) i Podman (17%).

Z Kubernetesa korzysta co druga firma działająca w branży technologicznej. Coraz większe znaczenie platformy obserwuje się również w sektorze publicznym (42%) i obszarze produkcji (37%). Widoczna jest również zależność między wielkością organizacji a wykorzystaniem Kubernetesa – rozwiązanie to jest zdecydowanie najczęściej wybierane przez duże firmy, zatrudniające powyżej 5 tys. pracowników (49%). Stosunkowo rzadziej korzystają z niego początkujące startupy (22%).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *