Case StudyPREZENTACJA PARTNERA

Rozwiązania sieciowe i IT Huawei wspierają infrastrukturę wiodącego polskiego producenta okien Alsecco

Case Study

W roku 2018 firma Alsecco powiększyła hale o dodatkowe 16 000 m², tj. do 32 400 m² powierzchni produkcyjnej. Po tak wielkiej inwestycji przyszedł czas na modernizację i rozbudowę infrastruktury, w tym IT.

Rozwiązania sieciowe i IT Huawei wspierają infrastrukturę wiodącego polskiego producenta okien Alsecco

Fabryka Okien Alsecco działa na polskim rynku już ponad 20 lat. Od początku istnienia firmy, jej głównym celem jest produkcja stolarki otworowej. Przez cały okres swojej działalności Alsecco stawiało na nieustanny rozwój. Inwestowało w nowe technologie. Wszystko po to, aby oferować produkty i usługi najwyższej jakości oraz w atrakcyjnych cenach. Nowoczesna technologia poprawia jakość produktu i jednocześnie obniża jego koszt wykonania.

Zapewnić dostępność systemów IT w trybie 24/7

Dbałość o potrzeby klientów spowodowała, że Alsecco poza inwestowaniem w urządzenia produkcyjne oraz pracowników, dostrzegło potrzebę rozwoju zaplecza IT, a w szczególności przechowywania i obrabiania danych oraz współpracy sieciowej z partnerami rozrzuconymi w Polsce i w Europie. Firma działa w 18 krajach, ma 960 dilerów i 800 pracowników. Sprawna komunikacja, logistyka, zarządzanie i bezpieczeństwo danych to istotny element działania tak dużej firmy. Bez nowoczesnego zaplecza informatycznego sukces i rozwój nie byłby możliwy. Dzięki dalekowzrocznej polityce, Alsecco może dzisiaj pochwalić się tysiącami zadowolonych klientów, którzy wiedzą, że dokonali najlepszego wyboru.

Oferta Alsecco obejmuje okna PCV, aluminiowe, drzwi podnoszono-przesuwne, drzwi zewnętrzne, rolety zewnętrzne, żaluzje, moskitiery. Produkty dostarczamy do wielu krajów Europy, a obecnie rozszerzana jest ekspansja na inne kontynenty. To stawia bardzo duże wymagania przed systemem IT Alsecco. Musi spełniać wysokie rygory bezpieczeństwa oraz mieć dużą moc obliczeniową, gwarantującą zabezpieczenie potrzeb firmy na przyszłość. Dlatego system musi być bezpieczny, szybki, niezawodny i elastyczny.

Aby spełnić wymagania dostępności danych oraz usług 24 h na dobę 7 dni w tygodniu, zainstalowano rozwiązanie wykorzystujące metro klaster, którego kluczowymi elementami są macierze Huawei Dorado. Metro klaster to bardzo ciekawe rozwiązanie, łączące technologię klastra macierzy z synchronicznym mirroringiem, dzięki czemu uzyskana jest stabilna ciągłość działania i odporność na utratę danych. Bezpieczeństwo tego rozwiązania jest podwójne. Nie chodzi tylko o utratę danych ze względu na błędy w systemie, lecz także poważne awarie łącznie z fizycznym zniszczeniem, np. w związku z pożarem. Wynika to z połączenia dwóch macierzy z synchronizacją danych pomiędzy nimi i ich jednoczesnego rozciągnięcia geograficznego, w tym przypadku w dwóch różnych oddalonych od siebie budynkach. Awaria którejkolwiek macierzy nie powoduje przestoju systemu ani utraty danych. Zastosowanie Hyper Metro gwarantuje dostępność danych z zerowym RPO (Recovery Point Objective) oraz prawie zerowy czas przywracania po awarii RTO (Recovery Time Objective).

Od macierzy do kompletnej infrastruktury IT

„W trakcie wykonywanych prac do pierwotnego pomysłu modernizacji doszły nowe elementy. Testy macierzy wypadły na tyle dobrze, że zainteresowaliśmy się również innymi produktami Huawei, a że słyszeliśmy z rynku wiele dobrego o przełącznikach i serwerach, dlatego poprosiliśmy o szerszą ofertę. Dzięki temu wdrożono praktycznie kompletną infrastrukturę Huawei, łącznie z serwerami i przełącznikami. Obecnie wszystko działa bez zarzutów, jesteśmy zadowolonym użytkownikiem kilku rozwiązań Huawei” – mówi Marcin Skibiński, dyrektor IT, Alsecco. „Ostatecznie dostarczyliśmy kompletną infrastrukturę end-to-end składającą się z wydajnych macierzy all-flash z natywną architekturą NVMe, gwarantującą najkrótsze czasy odpowiedzi, mocy obliczeniowej w postaci serwerów rackowych x86 wykorzystywanych pod wirtualizację oraz przełączników w technologii IP, którą Huawei rozwija od dłuższego czasu” – twierdzi Konrad Tutak, IT Product Manager w Huawei Enterprise Polska.

Macierze Dorado pokryły wymagania wydajnościowe i pojemnościowe dla baz danych, które są połączone z platformą zakupową i magazynami, z kolei klaster Hyper Metro sprostał oczekiwanym RPO/RTO = 0 podczas niespodziewanej awarii. Poza niezawodnością klient uzyskał również znaczące zasoby obliczeniowe i wydajne przechowywanie danych z bardzo krótkim czasem dostępu. Z kolei budowa nowego, niezawodnego systemu IT dała pracownikom sprawne narzędzie, wspierające ich fachowość i zwiększające efektywność i cyfrowe bezpieczeństwo pracy. Czynniki te wpływają na zadowolenie klientów końcowych i partnerów handlowych firmy oraz bezpośrednio przekładają się na sukces Alsecco – synonimu nowoczesności i niezawodności.

Systemy pamięci masowej all-flash OceanStor Dorado

Stabilność infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla firmy pracującej w rozbudowanym systemie, z ogólną liczbą użytkowników ponad 1000 na całym świecie. W zapewnieniu dostępności do danych, braku przerw w realizacji badań oraz sprawnej komunikacji między oddziałami pomaga infrastruktura bazująca na klastrach Hyper Metro, występujących w grupie macierzy Huawei Ocean- Stor Dorado. Wprawdzie wysoka dostępność środowiska IT może być zapewniona przez mechanizm kopii zapasowych, jednak według ekspertów Huawei, nie zawsze jest to wystarczająco efektywna metoda. Z tego powodu architektura Huawei Hyper Metro łączy dwie macierze dyskowe w trybie active- active z równoważeniem obciążenia pomiędzy dwiema lokalizacjami.

Testy macierzy wypadły na tyle dobrze, że zainteresowaliśmy się również innymi produktami Huawei, a że słyszeliśmy z rynku wiele dobrego o przełącznikach i serwerach, dlatego poprosiliśmy o szerszą ofertę. Dzięki temu wdrożono praktycznie kompletną infrastrukturę Huawei, łącznie z serwerami i przełącznikami. Obecnie wszystko działa bez zarzutów, jesteśmy zadowolonym użytkownikiem kilku rozwiązań Huawei.
Marcin Skibiński, dyrektor IT, Alsecco

Dzięki rozdzieleniu macierzy na dwie lokalizacje, np. w dwóch budynkach, dostęp do danych jest możliwy nawet w przypadku zalania lub pożaru jednej ze stron. Co więcej, uszkodzenie urządzeń w jednym miejscu nie powoduje przerwy w działaniu, gdyż rozwiązanie Huawei umożliwia w pełni zautomatyzowane przełączenie ruchu do drugiej lokalizacji. Hyper Metro sprawia, że infrastruktura jest bezpieczna i stabilna – zastosowanie tego rozwiązaniana bazie Dorado zapewnia 99,99999% dostępności, czyli roczne przestoje wynoszą w niej maksymalnie 3 sek. Taki wynik jest możliwy do osiągnięcia ze względu na daleko idącą automatyzację, która odciąża administratorów IT.

Huawei OceanStor Dorado to całkowicie oparty na technologii Flash system pamięci masowej dla przedsiębiorstw, zaprojektowany z myślą o usługach o kluczowym znaczeniu. Wykorzystując platformę sprzętową nowej generacji, niezawodną architekturę SmartMatrix, 5 inteligentnych układów,Non-Volatile Memory Express (NVMe) i inteligentny algorytm FlashLink, OceanStor Dorado jest pierwszą pamięcią masową, która obsługuje kompleksową architekturę NVMe, zapewniając wiodącą wydajność – do 800 GB przepustowości i do 21 mln operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS). W połączeniu z wyjątkową niezawodnością Dorado skutecznie zapobiega przerwom w świadczeniu usług.

Macierz Huawei (Huawei AFA) OceanStor Dorado spełnia także wysokie wymagania dotyczące przechowywania dużych baz danych, zwłaszcza u operatorów telekomunikacyjnych, w branży transportowej, finansowej, administracji i produkcji. Z kolei chmurowa platforma eService zapewnia inteligentne zarządzanie cyklem życia Dorado, poprzez prognozy dotyczące wykorzystywanej przestrzeni, lokalizowanie błędów, wykrywanie anomalii, 14-dniową predykcję awarii dysku oraz monitorowanie całego środowiska produkcyjnego pod kątem optymalizacji. eService pozwala również śledzić zgłoszenia serwisowe oraz terminy kontraktów serwisowych.

Natomiast zastosowane przez Alsecco serwery rack serii Huawei FusionServer są idealnym wyborem do wirtualizacji, zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, obsługi Big Data, magazynów danych. Dysponują funkcjami inteligentnej obsługi i utrzymania w całym cyklu eksploatacji oraz diagnostyki FDM, z dokładnością wykrywania błędów do 93%. FusionServer zapewnia standardowe, otwarte interfejsy, co ułatwia integrację z oprogramowaniem do zarządzania stron trzecich. Obsługuje też procesory Intel Xeon dostępne w modelach od 2 do 4 rdzeni, co gwarantuje zrównoważoną konfigurację i elastyczność pod kątem różnych zastosowań, takich jak ogólne obciążenia, bazy danych przechowywane w pamięci, wydajne obliczenia, Big Data i sztuczna inteligencja. FusionServer obsługuje także technologię dynamicznego zarządzania energią (DEMT) i zmniejsza pobór mocy, wykorzystując takie technologie, jak hibernacja komponentów, automatyczne włączanie i wyłączanie w przypadku zasilaczy wielofazowych, dostrajanie prędkości wentylatora i zasilacze z aktywnym trybem czuwania.

Podsumowując

Niezawodność systemu i jego szybkość działania przekłada się na konkretne oszczędności. Wymierną korzyścią biznesowąna poziomie pracownika, wynikającą z zastosowania aktualnie najbardziej wydajnej technologii NVMe, jest skrócony czas potrzebny na czynności operacyjne. Czas to pieniądz, który w ciągu roku sumuje się do zawrotnych wartości. Dzięki temu zyskuje firma, pracownicy i klient, który szybciej może być obsłużony.

Artykuł ukazał się na łamach Magazynu ITwiz nr. 4/2021. Zamów poniżej:

Magazyn ITwiz 4/2021

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *