SprzętInfrastrukturaPREZENTACJA PARTNERA

Serwery Fujitsu wygrywają w rankingach niezawodności i wydajności

Advertorial

Za powszechnymi dziś platformami wideokonferencyjnymi, środowiskami pracy zdalnej, coraz bardziej rozbudowanymi kanałami sprzedaży online, przeżywającymi prawdziwy boom serwisami streamingowymi, wreszcie systemami administracji publicznej i służby zdrowia – stoją konkretne zasoby IT. Niezależnie od tego, czy są one użytkowane klasycznie, czy ich fundamentem pozostaje infrastruktura serwerowa.

Serwery Fujitsu wygrywają w rankingach niezawodności i wydajności

Odpowiadając na najbardziej wymagające potrzeby, proponujemy klientom serwery typu Mission Critical z serii Fujitsu PRIMEQUEST. Zapewniają one możliwość wykorzystania kilku płyt głównych na potrzeby jednej platformy, która wspiera dynamiczne przydzielanie zasobów, a także zapewnia możliwość wymiany wybranych, nawet najbardziej znaczących komponentów bez przerywania pracy systemu operacyjnego.
Sebastian Perczyński, Solution Architect w Fujitsu Poland

Założenia konstrukcyjne serwerów pozostają niezmienne od lat. Maszyny te muszą charakteryzować się wysoką wydajnością, odpornością na awarie, a także zapewniać moc obliczeniową, zasoby pamięci operacyjnej i dyskowej w proporcjach dostosowanych do specyfiki zastosowań danej kategorii sprzętu. W przypadku dzisiejszych serwerów duże znaczenie użytkowe mają także cechy, takie jak: energooszczędność, łatwość i elastyczność konfiguracji, czy rozbudowane funkcje zarządzania zdalnego.

Systematycznie i gwałtownie rosną wymagania stawiane przed infrastrukturą serwerową

„Z technicznego punktu widzenia konstrukcja serwera pozostaje właściwie niezmienna od lat. Zmienia się natomiast wydajność komponentów oraz skala zasobów pamięci, w które może być wyposażona pojedyncza maszyna. Pojawiają się też nowe modele wykorzystania zasobów sprzętowych, choć są one oparte głównie na warstwie oprogramowania” – mówi Sebastian Perczyński, Solution Architect w Fujitsu Poland. Same zaś potrzeby i wymagania stawiane przed infrastrukturą serwerową systematycznie i gwałtownie rosną.

Obecne serwery zwykle dysponują także znacząco większymi zasobami pamięci operacyjnej niż odpowiadające im maszyny sprzed kilku lat. Jest to o tyle znaczące, że dostępność RAM w przeszłości stanowiła wąskie gardło, jeśli chodzi o możliwości obsługi złożonych środowisk aplikacyjnych. W sposób naturalny rosną też możliwości tego typu sprzętu. „Wydajność serwerów stale rośnie, co sprawia, że jedna maszyna jest w stanie obsłużyć większą liczbę systemów lub maszyn wirtualnych. Oznacza to również, że w przeliczeniu na jednostkę mocy obliczeniowej lub zasobów pamięci systematycznie spada cena tego typu sprzętu” – dodaje Sebastian Perczyński.

Ograniczyć nadmiarowość konfiguracji sprzętu i maksymalnie utylizować dostępne zasoby

Ostatnie lata przyniosły prawdziwą rewolucję w obszarze pamięci masowych. „Lokalna warstwa storage w serwerach przechodzi autentyczną rewolucję. Widoczna jest też popularyzacja dysków SSD, które są wymagane, choćby w postaci cache w rozwiązaniach hiperkonwergentnych. Ale pamięci flash znacząco przyspieszają działanie maszyn wirtualnych i aplikacji” – podkreśla Sebastian Perczyński. Efektem takich zmian jest jednak nie tylko poprawa wydajności wynikająca z zastosowania nowej generacji sprzętu. Mowa tu bowiem o możliwości wykorzystania posiadanych zasobów sprzętowych w nowy, bardziej elastyczny sposób, dostosowany do bieżących potrzeb środowiska IT. W praktyce, tego typu swoboda pozwala też ograniczyć typową nadmiarowość konfiguracji sprzętu i maksymalnie utylizować dostępne zasoby.

Łatwiejsze staje się również zarządzanie infrastrukturą serwerową. Producenci sprzętu tej klasy kładą duży nacisk na uproszczenie i zautomatyzowanie działań administracyjnych związanych m.in. z konfiguracją sprzętu i systemu operacyjnego, czy aktualizacją firmware. Zmieniają się także możliwości oprogramowania wspierającego pracę administratorów. W ofercie Fujitsu taką rolę pełni oprogramowanie ServerView Infrastructure Manager, które pozwala m.in. łatwo realizować złożone zadania administracyjne na wielu serwerach jednocześnie. Każdy serwer Fujitsu dysponuje funkcjonalnością embedded Life Cycle Management (eLCM) wspierającą zdalną diagnostykę, konfigurację oraz umożliwiającą m.in. szybką i bezpieczną aktualizację

oprogramowania wbudowanego. Serwery Fujitsu są wyposażone także w rozwiązania wspomagające działania serwisowe. Rozbudowane funkcje autodiagnostyki uzupełnia np. funkcjonalność fizycznego wskazania uszkodzonych elementów, co skraca czas prac serwisowych.

Gwarancja niezawodności oraz dostępności usług IT i aplikacji

W większości zastosowań biznesowych preferowanym wyborem są dziś serwery oparte na architekturze x86. Alternatywne architektury serwerowe są wykorzystywane przede wszystkim w niszowych, wyspecjalizowanych zastosowaniach. Nie bez znaczenia jest tu dynamiczny rozwój platform serwerowych opartych na architekturze x86. Zapewniają one nie tylko efektywność kosztową, lecz także wydajność i dostępność – w przeszłości zarezerwowane dla bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań. „Rozwój platform serwerowych koncentruje się przede wszystkim wokół podnoszenia niezawodności maszyn opartych na procesorach x86. Co jednak ważne, te rozwiązania już dziś świetnie sprawdzają się nawet w odniesieniu do krytycznych zastosowań biznesowych” – mówi Sebastian Perczyński.

Niezawodność jest obecnie jednak rozumiana nie tyle jako bezawaryjność, co możliwość naprawy sprzętu w sposób niewpływający na dostępność usług IT oraz aplikacji dla użytkowników. „Odpowiadając na najbardziej wymagające potrzeby, proponujemy klientom serwery typu Mission Critical z serii Fujitsu PRIMEQUEST. Zapewniają one możliwość wykorzystania kilku płyt głównych na potrzeby jednej platformy, która wspiera dynamiczne przydzielanie zasobów, a także zapewnia możliwość wymiany wybranych, nawet najbardziej znaczących komponentów bez przerywania pracy systemu operacyjnego” – dodaje. Jednocześnie, rozwiązania sprzętowe Fujitsu charakteryzują się wysoką bezawaryjnością. Jest to m.in. efekt zaprojektowanej pod tym kątem architektury poszczególnych komponentów oraz rozbudowanych procesów kontroli jakości.

Za sprawą przedłużonych okresów wsparcia technicznego wydłuża się też typowy cykl życia pojedynczego serwera. Fujitsu Polska oferuje klientom możliwość przedłużenia standardowego okresu wsparcia serwerów do 8 lat, a w przypadku kontraktów serwisowych nawet dłużej. „Konieczność wymiany sprzętu najczęściej wynika dziś z faktu, że kolejne generacje aplikacji biznesowych i systemów operacyjnych wymagają nowych wersji systemów operacyjnych, a te certyfikowane są przede wszystkim dla nowszych platform. Z potrzebą wymiany serwera w związku z awarią mamy do czynienia zdecydowanie rzadziej” – zapewnia Sebastian Perczyński. Co istotne, rozwiązania serwerowe Fujitsu plasują się wysoko w rankingach niezawodności tego rodzaju sprzętu. Serwery Fujitsu dobrze wypadają także w rankingach wydajności opartych na efektywności działania popularnych rozwiązań biznesowych, w tym, przykładowo, środowiska wirtualizacyjnego VMware.

Wartość dodana serwerów Fujitsu

Wydawać by się mogło, że oferowane przez różnych producentów serwery o podobnej konfiguracji sprzętowej dysponować będą zbliżonymi możliwościami. Nie zawsze jest to prawda. O wydajności sprzętu decyduje nie tylko rodzaj procesora czy pamięci masowej, lecz także architektura całej platformy sprzętowej i możliwości poszczególnych komponentów. „Różnice w wydajności między porównywalnymi platformami serwerowymi mogą sięgać kilku procent. Biorąc pod uwagę możliwości oraz koszt takich maszyn, są to więc znaczące wartości. Wiele zależy również od specjalizacji serwerów. Przykładowo, oferta Fujitsu wypada bardzo dobrze w rankingach wydajności tworzonych dla aplikacji działających w środowiskach VMware” – twierdzi Sebastian Perczyński. W Fujitsu dostępne są też prekonfigurowane – dostarczane w pakiecie wraz z oprogramowaniem i usługami wsparcia – serwery certyfikowane pod kątem określonych zastosowań. „Są to m.in. gotowe rozwiązania, dedykowane dla rozwiązań Microsoft, środowisk zwirtualizowanych oraz HCI czy systemów SAP. Ich idea jest taka, że bierzemy odpowiedzialność za całość rozwiązania: warstwy sprzętową i programową i zapewniamy jeden punkt kontaktu i wsparcie w razie awarii” – podkreśla Sebastian Perczyński.

Fujitsu oferuje także m.in. serwery typu rack zdolne do ciągłej pracy w podwyższonej temperaturze. Z kolei serwery z grupy PRIMERGY CX zostały zaprojektowane pod kątem zastosowań klasy HPC oraz obciążeń typowych dla środowisk chmurowych. Zapewniają przy tym dużą oszczędność miejsca. Cztery dwuprocesorowe serwery mieszczą się bowiem w klasycznej obudowie 2U. „Niska zajętość przestrzeni w szafie serwerowej oznacza, że serwery z linii CX świetnie pasują do zastosowań kolokacyjnych, gdzie koszty usług są uzależnione właśnie od zajętości szaf” – uważa Sebastian Perczyński. Fujitsu dynamicznie rozwija także ofertę klasycznych, dwuprocesorowych serwerów 1U oraz 2U. Ponadto od niedawna oferowane są również 4-procesorowe maszyny Fujitsu PRIMERGY RX4770 M6. Pozwalają one na zapewnienie wysokiej wydajności przetwarzania, także na potrzeby zastosowań o krytycznym znaczeniu biznesowym, przy zachowaniu wysokiej efektywności kosztowej.

Do specyficznych zastosowań związanych m.in. z obsługą sklepów czy lokalizacji zdalnych przeznaczone są serwery Fujitsu dostępne w wolnostojących obudowach typu tower. „Niektórzy z naszych klientów nie posiadają serwerowni. Dla nich właśnie przeznaczone są serwery w obudowach wieżowych. W wielu obszarach nie ustępują one maszynom typu rack. Przykładowo, model PRIMERGY TX 1320, najmniejszy dostępny dziś na rynku serwer Fujitsu, choć niewiele większy od dwóch ryz papieru A4, ma pełną certyfikację systemów serwerowych i wspiera zdalne zarządzanie” – podkreśla Sebastian Perczyński. Co ciekawe, jeden z dwóch zasilaczy tego serwera może zostać zastąpiony wbudowanym zasilaczem UPS, dzięki któremu serwer może pracować przy braku zewnętrznego zasilania nawet przez 90 minut.

Warto podkreślić, że w przypadku oferty serwerów Fujitsu dostępny jest elastyczny model finansowania – Pay-as-You-Go. Taki model rozliczeń kosztów zasobów sprzętowych odpowiada na potrzebę uelastycznienia kosztów utrzymania środowiska IT i jest skierowany m.in. do tych klientów, którzy zdecydują się na stałe lub zmienne opłaty abonamentowe.

Artykuł ukazał się na łamach Magazynu ITwiz nr. 3/2021. Zamów poniżej:

Magazyn ITwiz 3/2021

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *