BiznesRynek

Transakcje na polskim rynku VC osiągnęły w I kwartale 2021 roku poziom 243 mln zł

Z kwartalnego raportu przygotowanego przez PFR Ventures i Inovo Venture Partners wynika, że na polskim rynku venture capital (VC), od stycznia do końca marca 2021 roku przeprowadzono 94 transakcje, w które zaangażowanych było 65 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych, polskich spółek 243 mln zł.

Transakcje na polskim rynku VC osiągnęły w I kwartale 2021 roku poziom 243 mln zł

Porównując analogiczny okres roku poprzedniego, odnotowano spadek wartości transakcji o 2,5% i wzrost liczby inwestycji o 40,3%, wynika ze wspomnianego raportu. 46% zainwestowanych w badanym okresie środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 35%. Jednocześnie, 73 z 94 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 84 transakcje były przeprowadzone przez polskie zespoły.

Transakcje na polskim rynku VC osiągnęły w I kwartale 2021 roku poziom 243 mln zł
Źródło: PFR Ventures

“Patrząc na historyczne dane, to dobre otwarcie nowego roku. Wartość dostarczonego kapitału, porównując do analogicznego okresu z 2020, utrzymała się na prawie tym samym poziomie” – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

“Kapitał w rundach pre-Seed lub Seed otrzymało bardzo dużo młodych startupów. Część z nich w niedalekiej przyszłości pozyska dalsze, większe finansowanie, co przełoży się na wzrost wartości i umocnienie naszego ekosystemu” – dodaje Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

Najciekawsze rundy finansowania

Jak się okazuje, 32 z 94 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W pierwszym kwartale zapewniły one 25% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają także fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 33 transakcji. Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 59% wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

Przeczytaj również
Raport Ayming: Innowacje – to może być sposób na wyjście z kryzysu

Warta odnotowania jest także runda krakowskiego Airly. Spółka zajmującej się analizą stanu powietrza pozyskała 12,5 mln zł od grupy aniołów biznesu. Wśród nich znalazł się między innymi założyciel i prezes spółki Bolt, założyciel Pipedrive oraz rodzina Sir Richarda Bransona. Wśród wyjść z transakcji wyróżniła się sprzedaż Picodi z portfela Innovation Nest. Fundusz ten może pochwalić się ponad pięciokrotnym zwrotem z tej inwestycji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *