BiznesRynek

Transakcje na polskim rynku VC osiągnęły w I kwartale 2021 roku poziom 243 mln zł

Z kwartalnego raportu przygotowanego przez PFR Ventures i Inovo Venture Partners wynika, że na polskim rynku venture capital (VC), od stycznia do końca marca 2021 roku przeprowadzono 94 transakcje, w które zaangażowanych było 65 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych, polskich spółek 243 mln zł.

Transakcje na polskim rynku VC osiągnęły w I kwartale 2021 roku poziom 243 mln zł

Porównując analogiczny okres roku poprzedniego, odnotowano spadek wartości transakcji o 2,5% i wzrost liczby inwestycji o 40,3%, wynika ze wspomnianego raportu. 46% zainwestowanych w badanym okresie środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 35%. Jednocześnie, 73 z 94 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 84 transakcje były przeprowadzone przez polskie zespoły.

Transakcje na polskim rynku VC osiągnęły w I kwartale 2021 roku poziom 243 mln zł
Źródło: PFR Ventures

“Patrząc na historyczne dane, to dobre otwarcie nowego roku. Wartość dostarczonego kapitału, porównując do analogicznego okresu z 2020, utrzymała się na prawie tym samym poziomie” – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

“Kapitał w rundach pre-Seed lub Seed otrzymało bardzo dużo młodych startupów. Część z nich w niedalekiej przyszłości pozyska dalsze, większe finansowanie, co przełoży się na wzrost wartości i umocnienie naszego ekosystemu” – dodaje Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

Najciekawsze rundy finansowania

Jak się okazuje, 32 z 94 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W pierwszym kwartale zapewniły one 25% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają także fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 33 transakcji. Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 59% wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

Przeczytaj również
Polscy inwestorzy chcą zarabiać szybko i mieć dużą pewność zarobku

Warta odnotowania jest także runda krakowskiego Airly. Spółka zajmującej się analizą stanu powietrza pozyskała 12,5 mln zł od grupy aniołów biznesu. Wśród nich znalazł się między innymi założyciel i prezes spółki Bolt, założyciel Pipedrive oraz rodzina Sir Richarda Bransona. Wśród wyjść z transakcji wyróżniła się sprzedaż Picodi z portfela Innovation Nest. Fundusz ten może pochwalić się ponad pięciokrotnym zwrotem z tej inwestycji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *