BiznesBranża ITRynekPREZENTACJA PARTNERA

Urządzenia samoobsługowe, silny trend w rozwoju branży loteryjnej

Komentarz

Branża loteryjna, mimo że jest oparta na nowoczesnych technologiach, korzysta z ich nowo pojawiających się możliwości dość wolno. Przy czym nie jest to związane z opieszałością czy brakiem chęci rozwoju loterii, a raczej ze specyfiką ich działania i nawykami klientów.

Urządzenia samoobsługowe, silny trend w rozwoju branży loteryjnej
Wojciech Włodarczyk, prezes zarządu IGT Poland

Jako dostawca rozwiązań loteryjnych, stale badamy zmieniające się potrzeby graczy na całym świecie i dostosowujemy ofertę do lokalnych potrzeb. Nie zmienia to jednak faktu, że dostawcy rozwiązań technologicznych dla loterii prześcigają się w innowacjach, aby być gotowymi na zmieniające się warunki i oczekiwania, nie tylko graczy, ale i sprzedawców (zwanych kolektorami).

Rozwój oferty terminali samoobsługowych

Jednym z głównych nurtów rozwoju oferty dla naszych klientów są terminale samoobsługowe, które są projektowane tak, by spełniały wiele specyficznych wymagań. Dla loterii jest ważne, aby dostarczane urządzenia przede wszystkim umożliwiały sprawne wypłaty nagród i oferowały możliwość korzystania z pełnego zakresu gier. Różne formaty punktów handlowych wymuszają też na dostawcach zróżnicowanie modeli (np. pod względem wielkości), przy czym w każdym przypadku priorytetem są: bezpieczeństwo, niezawodność, wydajność, intuicyjność użytkowania, szybkość w działaniu, łatwość instalacji, obsługi i serwisowania.

Urządzenia samoobsługowe, silny trend w rozwoju branży loteryjnej

Podstawowym rodzajem urządzeń samoobsługowych, wykorzystywanych do dystrybucji produktów loteryjnych, są maszyny vendingowe (stosowane na całym świecie od wielu lat do sprzedaży napojów czy przekąsek). Dostawcy urządzeń loteryjnych oferują maszyny pełnowymiarowe, w których można kupić do 28 rodzajów różnych zdrapek oraz zagrać w gry liczbowe. Na specjalne życzenie klientów zaprojektowano urządzenia oferujące nieco mniej produktów z gamy loterii ścieralnych (do 20), ale za to zajmujące mniej miejsca w punktach handlowych. Wśród maszyn samoobsługowych najnowszym rozwiązaniem są takie, które oferują gry liczbowe.

Nacisk na bezpieczeństwo projektowanych rozwiązań

Jak już zostało wspomniane, urządzenia dla loterii można porównać do tych, które sprzedają napoje czy słodycze. Są jednak dwie zasadnicze różnice. Pierwsza z nich to bezpieczeństwo – jedna zdrapka może kosztować tyle, co puszka napoju, ale wartość jej wygranej może już być wielokrotnie wyższa. Takich zdrapek w maszynie mogą być tysiące. Musimy więc zapewnić ich bezpieczeństwo na zdecydowanie wyższym poziomie niż w urządzeniach sprzedających np. przekąski. Dlatego też nasze urządzenia mają wiele mechanicznych i elektronicznych zabezpieczeń. W wielu wypadkach jest tak, że zdrapka jest aktywowana dopiero wtedy, kiedy jest sprzedana. Natomiast taka, oznaczona w systemie jako niesprzedana, uniemożliwia odebranie nagrody. Także zdrapki, które czekają na sprzedaż w terminalu, nie mają wartości dopóty, dopóki nie zostaną sprzedane.

Szeroka oferta rozwiązań loteryjnych

Oferta IGT w zakresie terminali samoobsługowych obejmuje trzy podstawowe rodzaje urządzeń. Pierwsze z nich to GameTouch 28 – idealne rozwiązanie dla sklepów spożywczych, wielobranżowych i wielkopowierzchniowych, oferujących pełen zestaw produktów loteryjnych. Drugie urządzenie, to tak zwane GameTouch 20, które jest tak samo łatwe w obsłudze i zapewnia ten sam poziom wygody graczom, ale ze względu na to, że jest niższe, można je z powodzeniem wkomponować na przykład w rząd mebli sklepowych. Ostatni rodzaj maszyny samoobsługowej to GameTouch Draw, którą dostosowano głównie do potrzeb barów i restauracji, gdzie sprzedawcy nie mają czasu na obsługę sprzedaży produktów loteryjnych, ale za to gracze spędzają tam więcej czasu i mogą śledzić na monitorach gry, takie jak Keno czy Szybkie 600.

Wszystkie rozwiązania IGT obsługują sprzedaż bezgotówkową, co jest niezwykle istotnym czynnikiem ze względu na popularność tego kanału płatności. Co ciekawe, w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych agenci decydują się na wykorzystanie miksu urządzeń vendingowych, np. kilku maszyn ze zdrapkami i dodatkowo TouchDraw dla tych, którym zależy bardziej na grach liczbowych, i tych, których przebieg można obserwować na monitorach.

Szerokie wykorzystanie maszyn samoobsługowych jest kolejnym, naturalnym etapem w rozwoju sieci sprzedaży produktów loteryjnych. Nie znaczy to jednak, że loterie zupełnie pozbędą się klasycznych terminali sprzedażowych. Teraz i w przyszłości są i będą podstawowym wyposażeniem kolektur.

Wojciech Włodarczyk, prezes zarządu IGT Poland

 

Artykuł ukazał się na łamach Magazynu ITwiz nr. 9/2021. Zamów poniżej:

Magazyn ITwiz 9/2021

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *