Branża ITCyberbezpieczeństwoInfrastrukturaPolecane tematy

VeeamON Tour Poland 2020: Jak zarządzać danymi w środowiskach chmury obliczeniowej i multicloud

Aktualności branżowe, merytoryczne sesje techniczne dotyczące zarządzania danymi w chmurze, debata technologiczna „Czy chmura to zagrożenie dla tradycyjnych rozwiązań DataCenter czy ich uzupełnienie?” oraz prezentacja gościa specjalnego na temat ataków phishingowych – tak prezentował się bogaty program kolejnej edycji konferencji VeeamON Tour Poland 2020. Spotkanie, zatytułowane w tym roku „Droga do świata Cloud Data Management”, po raz pierwszy zorganizowano online.

VeeamON Tour Poland 2020: Jak zarządzać danymi w środowiskach chmury obliczeniowej i multicloud

Pandemia spowodowała, że w przyśpieszonym tempie przeszliśmy wszyscy do świata cyfrowego w każdym aspekcie naszego życia, także jeśli chodzi o prowadzenie biznesu – zmieniliśmy sposób zarządzania projektami, personelem czy finansami. To wszystko sprawia, że przed organizacjami stoją zupełnie nowe wyzwania – zapewnienia bezpieczeństwa i zupełnie innego modelu kontrolowania biznesu, uważają specjaliści Veeam. Wynika to m.in. z faktu, że dane się rozproszyły, znajdując się obecnie na krawędzi sieci. Dramatycznie wzrosła też krytyczność IT dla biznesu. A jednym z najistotniejszych aspektów jego funkcjonowania są oczywiście dane.

„Dane rosną w tempie szybszym niż pandemia. Z 33ZB w 2018 roku mają wzrosnąć do 175ZB w roku 2025. W interakcję z tymi danymi ma codziennie wchodzić nawet 70% populacji, a 30% tych danych będzie przetwarzane online przez cały czas. Z kolei w 2025 roku tylko 40% populacji będzie te dane wytwarzało, co oznacza że pozostałe 60% daje potencjał na dalszy wzrost. Dane trzeba zatem chronić, transformować i zarządzać nimi w sposób łatwy oraz bezpieczny. Trzeba być także przygotowanym na przyszłe wyzwania” – podkreślał Andrzej Niziołek, Regional Director, Northern and Southern Eastern EMEA w Veeam, podczas wystąpienia otwierającego konferencję.

Jak wynika z przeprowadzonego przez Veeam badania (udział w nim wzięło 1500 decydentów IT), wśród największych wyzwań dotyczących zarządzania danymi znalazły się: zagrożenia cyberbezpieczeństwa (32%), brak kompetencji do prowadzenia procesów cyfrowej transformacji (30%) oraz zmiany potrzeb klientów (29%). Zupełnie nowym elementem, wynikającym bezpośrednio z pandemii COVID-19, okazało się być wyzwanie związane z niepewnością ekonomiczną. Wskazało je 27% badanych respondentów.  „Z raportu płyną trzy zasadnicze trendy kluczowe dla biznesu firmy: po pierwsze zagrożenia przestojem, po drugie chmura i transformacja do niej i wreszcie transformacja sama w sobie” – podsumował Andrzej Niziołek.

Co nowego w Veeam Availability Suite v 11 – zapowiedź

Po wprowadzeniu przyszedł czas na prezentacje techniczne. Pierwsza z nich dotyczyła najnowszej, 11 wersji Veeam Availability Suite, która jest jeszcze cały czas opracowywana (niebawem spodziewana jest w wersji beta). Najistotniejszą funkcjonalnością, która pojawi się w najnowszej wersji będzie Veeam CDP (Continuous Data Protection) czyli możliwość zabezpieczania maszyn wirtualnych uruchomionych na VMware w taki sposób, aby ich replikacja następowała w sposób ciągły. Pozwoli to osiągnąć m.in. najlepsze z możliwych dwa kluczowe parametry backupu: RTO i RPO. Jak wskazywał prowadzący prezentację Tomasz Krajewski, Technical Sales Director – Eastern EMEA w Veeam, jest to „celowane rozwiązanie pod najbardziej krytyczne aplikacje”.

W wersji 11 znajdzie się również funkcja Instant VM Recovery, dzięki której dowolną kopię zapasową Veeam można było do tej pory odzyskać do środowiska VMware vSphere. Funkcjonalność ta zostanie rozszerzona w nowej wersji o Hyper-V oraz dla Microsoft SQL i baz Oracle. Nowością będzie także Instant Publish of NAS Backup czyli możliwość pokazania bezpośrednio z backupu serweru plików jako udziału sieciowego.

Zabezpieczanie danych w chmurze i backup urządzeń NAS

O zabezpieczaniu danych w chmurze mówił Mariusz Rybusiński Senior Systems Engineer — Eastern Europe w Veeam, prezentując zalety (m.in. elastyczność odtwarzania danych czy możliwość obniżenia kosztów przechowywania danych) oraz przykłady wdrożeń Veeam Backup dla AWS i Microsoft Azure. Ekspert Veeam podkreślał zwłaszcza dowolność miejsca składowania danych – np. backup maszyn wirtualnych z AWS może zostać skopiowany do AWS S3, maszyny wirtualne do Azure do Azure blob. I dalej, kopia z obu tych repozytoriów do lokalnego data center.

Z kolei Tomasz Turek, Senior Systems Engineer – Eastern Europe w Veeam, przedstawił prezentację pt. „Wersja 10: uwolnij potencjał backupu urządzeń NAS”. Była mowa m.in. o migawce macierzowej i trzech sposobach na odzyskiwanie danych: odzyskanie całego udziału plikowego, do wybranego punktu w czasie lub granuralnego odzyskiwania pojedynczych plików i folderów.

Debata technologiczna

Po merytorycznych prezentacjach technicznych rozpoczęła się debata technologiczna z partnerami wydarzenia VeeamOn Tour pt. „Trendy w IT – czy “chmura” to zagrożenie dla tradycyjnych rozwiązań DataCenter czy ich uzupełnienie?”. Udział w niej wzięli: Marcin Kalisiak, Country Innovation Lead w Hewlett Packard Enterpise; Krzysztof Sprawnik, Senior Systems Engineer w VMware; Marcin Kabaj, Regional Sales Manager w Quantum oraz Tomasz Krajewski reprezentujący Veeam.

Panowie stwierdzili zgodnie, ze nie jest już zauważalny, widoczny jeszcze kilka lat temu, strach przed wejściem w rozwiązania chmurowe, a krajowe firmy starają się wybierać te usługi rozważnie i z rozmysłem. Prelegenci uważają też, że rozwiązania chmurowe na pewno nie są zagrożeniem i choć mają jeszcze w Polsce status pewnej nowinki, to stanowią drogę rozwoju na przyszłość, od której w zasadzie nie ma odwrotu. „Chmura jest i będzie, natomiast trzeba też zaznaczyć, że nie wszystko się do niej nadaje, jeśli mówimy o aspekcie data center. Świat zmierza obecnie w kierunku bardzo rozproszonego computingu – na pewno więc zostaną data center, będzie chmura publiczna i to co jest obecnie głównym trendem czyli przetwarzanie na brzegu sieci” – zwrócił uwagę Marcin Kalisiak. „Istotne jest to, żeby mieć możliwość przełączania obciążenia naszego workcloudu pomiędzy najróżniejszymi dostawcami cloudowymi” – dodał Krzysztof Sprawnik. Uczestnicy debaty przekonywali także, że chmura zdobywa coraz większą popularność nie z powodu tego co ma „w środku” ale z racji łatwości użytkowania, a kluczowym wyzwaniem jest obecnie, aby tę wspomnianą łatwość obsługi przenieść on-premise i na brzeg sieci.

Podczas debaty poruszono także kwestię bezpieczeństwa danych w chmurze. Eksperci podkreślali, że samo przejście do clouda nie spowoduje, że dane będą „automatycznie” zabezpieczone na wysokim poziomie. „Za dane odpowiedzialni są przede wszystkim użytkownicy, a nie dostawcy usług chmurowych. Dlatego te same dobre praktyki jakie mieliśmy zarówno w środowiskach on premise, jak i w wirtualizacji, należy przenieść także do chmury” – przekonywał Tomasz Krajewski. Chmura daje więc duże możliwości jeżeli chodzi o bezpieczeństwo danych, ale jednocześnie nie zwalania użytkowników od tego co robili do tej pory w kwestii zabezpieczeń. „Kluczem jest to aby mieć dobrego partnera, który podpowie nam, gdy sami nie dajemy już rady, jak skutecznie się zabezpieczać” – uważa Marcin Kalisiak. Tworzenie takich polityk bezpieczeństwa w chmurze wymaga bowiem trochę innego rodzaju umiejętności choćby od administratorów IT.

Z kolei jeśli chodzi o backup to specjaliści zwracali uwagę, iż chmura jest obecnie wykorzystywana jako kopia wysunięta – backup jest więc jednak robiony lokalnie, możliwy do szybkiego odtworzenia, a chmura służy bardziej jako rozwinięcie i zabezpieczenie danych w innej lokalizacji, co pozwala także ograniczyć koszty takiego backupu. „Będziemy mieli jeszcze przez dłuższy czas taki podział, że dane mniej wrażliwe i nie stanowiące duże wartości intelektualnej będą składowane w chmurze, natomiast te bardziej wrażliwe póki co, według większości organizacji, do chmury się jeszcze nie nadają” – podsumował Marcin Kabaj.

Prezentacja niebezpiecznik.pl

Konferencję online VeeamOn Tour Poland 2020 zakończyła pełna praktycznych przykładów oraz ciekawych tricków prezentacja dotycząca ataków phishingowych, dynamicznie poprowadzona przez Piotra Koniecznego z niebezpiecznik.pl. Ekspert mówił o tym jak się przed nimi zabezpieczać – m.in. zwrócił uwagę, że poza dwuetapowym uwierzytelnianiem (2FA) warto również wykorzystać takie rozwiązania jak token sprzętowy U2F czy menedżer haseł (np. KeePass).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *