InfrastrukturaArchitektura ITRynek

Edge computing – główne wyzwania i nowe rozwiązania od Schneider Electric

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową oraz ograniczenia rozwiązań chmurowych powodują, że coraz bardziej popularny staje się model przetwarzania brzegowego (edge computing). Wartość światowego rynku rozwiązań edge computing w 2024 roku ma wynieść nawet 9 mld dol. przy rocznym wzroście na poziomie 26,5%. Inwestycje w edge computing napędzać mają m.in. samochody autonomiczne, ale także skalowalne i łatwe w montażu rozwiązania dla różnorodnych gałęzi przemysłu. Firma Schneider Electric zaprezentowała niedawno na polskim rynku jedno z nich – niewielkie gabarytowo Micro Data Center 6U.

Edge computing – główne wyzwania i nowe rozwiązania od Schneider Electric

Według szacunków, przy coraz większej liczbie urządzeń podłączonych do Internetu i generujących coraz większą ilość danych (przeciętny człowiek zużywa ok. 1,72 GB danych miesięcznie – liczba ta wzrosnąć ma do 5,07 GB do 2021 roku), w niedalekiej przyszłości wykorzystanie modelu chmury obliczeniowej może stracić na znaczeniu m.in. wskutek ograniczeń związanych z transmisją danych. Co prawda, obecnie problemy w zakresie transmisji danych pomiędzy ich źródłem lub siedzibą firmy, a infrastrukturą operatora chmury publicznej nie zdarzają się często – średnio na świecie dotykają one ok. 0,09% obciążeń, co przekłada się na powiązaną z problemami dotyczącymi transmisji danych niedostępność istotnych systemów rzędu 8 godzin w roku, to w niektórych branżach, jak np. opiece zdrowotnej, nawet takie przestoje mogą być niedopuszczalne.

Ponadto, jeżeli użytkownik chmury i centrum przetwarzania danych znajdują się w różnych regionach świata, to średnie opóźnienie transmisji danych może sięgnąć niemal 0,5 sekundy. Tymczasem, przykładowo, w procesach produkcyjnych wymagających wysokiej dokładności w działaniu, nawet takie opóźnienie może istotnie zaburzyć funkcjonowanie krytycznych procesów. Właśnie w takich wypadkach rozwiązania chmurowe zastąpić może model edge computing, który zakłada przeniesienie najbardziej wrażliwych na opóźnienia procesów przetwarzania blisko źródła danych lub użytkownika rozwiązań, przy jednoczesnym pozostawieniu w chmurze obliczeniowej systemów bardziej wymagających lub niewrażliwych na przestoje spowodowane problemami w transmisji danych.

Łatwa instalacja i bezpieczeństwo – główne wyzwania edge computingu

Jak szacuje Financier Worldwide już do 2022 roku około 40% systemów korzystających z chmury będzie posiadało komponent przetwarzania brzegowego. Obecnie 77% dużych przedsiębiorstw w USA korzysta z rozwiązań w chmurze, co wskazuje, jak duży potencjał wzrostu ma przed sobą branża edge computing. Oznacza to także, iż rozwiązania te będą musiały być łatwe do wkomponowania w istniejące środowiska IT, nawet przez osoby niekoniecznie posiadające specjalistyczną wiedzę.

Głównym wyzwaniem stojącym przed rozwiązaniami typu edge computing jest jednak bezpieczeństwo. Jeżeli serwer brzegowy jest w tym samym miejscu, co np. fabryka, to musi się mierzyć z takimi zagrożeniami, jak np. przerwy w dostawach prądu. Wichury, śnieżyce, czy deszcze regularnie zrywają linie elektroenergetyczne, a mniejsze lub większe wypadki tego rodzaju zdarzają się bardzo często.

Rodzina Galaxy VS

Z myślą o takich wyzwaniach, firma Schneider Electric przygotowała rodzinę produktów Galaxy VS all-in-one. Są to wydajne, modułowe i łatwe w instalacji trójfazowe zasilacze awaryjne dostosowane do specyfiki przetwarzania egde computing. Rozwiązania brzegowe Galaxy VS all-in-one pozwalają na skalowalną, modularną instalację – także w pomieszczeniach, które nie były pomyślane jako serwerownie, np. w biurach czy halach produkcyjnych.

“Galaxy VS all-in-one to rozwiązanie, które sprawdzi się równie dobrze w dużych centrach danych, jak i w wypadku mniejszych odbiorców. Ich modularność sprawia, że można je wpasować w istniejące instalacje” – mówi Cezary Gutowski, Sales Support Manager UPS w firmie Schneider Electric.

Micro Data Center 6U do montażu na ścianie

Z kolei rozwiązaniem zaprojektowanym z myślą o ograniczeniu zajmowanej przestrzeni i możliwość instalacji na ścianie jest zaprezentowane niedawno dziennikarzom, niewielkie gabarytowo, centrum danych Micro Data Center 6U. To, modularne mikro centrum danych jest wyposażone m.in. w filtry przeciwpyłowe o wysokiej wydajności, co pozwala na wykorzystanie jego możliwości w biurach czy halach lekkiego przemysłu.

“Postępująca cyfryzacja i rosnące wykorzystanie Internetu Rzeczy sprawi, że coraz więcej urządzeń będzie produkowało dane, które będą wymagały dalszego monitorowania i przetwarzania. Pozwolą na to centra danych łatwe do wkomponowania w istniejącą już infrastrukturę w miejscach, które nie były projektowane z myślą o nich. Sądzimy, że Micro Data Center 6U umożliwi wprowadzenie edge computing w firmach, które dotychczas obawiały się takich rozwiązań” – podsumowuje Cezary Gutowski. Firma Schneider Electric udostępnia także platformę EcoStruxure, która pozwala łatwo integrować ze sobą różne komponenty infrastrukturalne w ramach środowisk Internetu Rzeczy lub przetwarzania brzegowego. Dostępne są też narzędzia pozwalające na zdalny monitoring najważniejszych aspektów działania mikro centrów danych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *