InfrastrukturaBranżaCyberbezpieczeństwoPolecane tematy

VeeamON Tour Poland 2020: Jak zarządzać danymi w środowiskach chmury obliczeniowej i multicloud

Aktualności branżowe, merytoryczne sesje techniczne dotyczące zarządzania danymi w chmurze, debata technologiczna „Czy chmura to zagrożenie dla tradycyjnych rozwiązań DataCenter czy ich uzupełnienie?” oraz prezentacja gościa specjalnego na temat ataków phishingowych – tak prezentował się bogaty program kolejnej edycji konferencji VeeamON Tour Poland 2020. Spotkanie, zatytułowane w tym roku „Droga do świata Cloud Data Management”, po raz pierwszy zorganizowano online.

VeeamON Tour Poland 2020: Jak zarządzać danymi w środowiskach chmury obliczeniowej i multicloud

Pandemia spowodowała, że w przyśpieszonym tempie przeszliśmy wszyscy do świata cyfrowego w każdym aspekcie naszego życia, także jeśli chodzi o prowadzenie biznesu – zmieniliśmy sposób zarządzania projektami, personelem czy finansami. To wszystko sprawia, że przed organizacjami stoją zupełnie nowe wyzwania – zapewnienia bezpieczeństwa i zupełnie innego modelu kontrolowania biznesu, uważają specjaliści Veeam. Wynika to m.in. z faktu, że dane się rozproszyły, znajdując się obecnie na krawędzi sieci. Dramatycznie wzrosła też krytyczność IT dla biznesu. A jednym z najistotniejszych aspektów jego funkcjonowania są oczywiście dane.

„Dane rosną w tempie szybszym niż pandemia. Z 33ZB w 2018 roku mają wzrosnąć do 175ZB w roku 2025. W interakcję z tymi danymi ma codziennie wchodzić nawet 70% populacji, a 30% tych danych będzie przetwarzane online przez cały czas. Z kolei w 2025 roku tylko 40% populacji będzie te dane wytwarzało, co oznacza że pozostałe 60% daje potencjał na dalszy wzrost. Dane trzeba zatem chronić, transformować i zarządzać nimi w sposób łatwy oraz bezpieczny. Trzeba być także przygotowanym na przyszłe wyzwania” – podkreślał Andrzej Niziołek, Regional Director, Northern and Southern Eastern EMEA w Veeam, podczas wystąpienia otwierającego konferencję.

Jak wynika z przeprowadzonego przez Veeam badania (udział w nim wzięło 1500 decydentów IT), wśród największych wyzwań dotyczących zarządzania danymi znalazły się: zagrożenia cyberbezpieczeństwa (32%), brak kompetencji do prowadzenia procesów cyfrowej transformacji (30%) oraz zmiany potrzeb klientów (29%). Zupełnie nowym elementem, wynikającym bezpośrednio z pandemii COVID-19, okazało się być wyzwanie związane z niepewnością ekonomiczną. Wskazało je 27% badanych respondentów.  „Z raportu płyną trzy zasadnicze trendy kluczowe dla biznesu firmy: po pierwsze zagrożenia przestojem, po drugie chmura i transformacja do niej i wreszcie transformacja sama w sobie” – podsumował Andrzej Niziołek.

Co nowego w Veeam Availability Suite v 11 – zapowiedź

Po wprowadzeniu przyszedł czas na prezentacje techniczne. Pierwsza z nich dotyczyła najnowszej, 11 wersji Veeam Availability Suite, która jest jeszcze cały czas opracowywana (niebawem spodziewana jest w wersji beta). Najistotniejszą funkcjonalnością, która pojawi się w najnowszej wersji będzie Veeam CDP (Continuous Data Protection) czyli możliwość zabezpieczania maszyn wirtualnych uruchomionych na VMware w taki sposób, aby ich replikacja następowała w sposób ciągły. Pozwoli to osiągnąć m.in. najlepsze z możliwych dwa kluczowe parametry backupu: RTO i RPO. Jak wskazywał prowadzący prezentację Tomasz Krajewski, Technical Sales Director – Eastern EMEA w Veeam, jest to „celowane rozwiązanie pod najbardziej krytyczne aplikacje”.

W wersji 11 znajdzie się również funkcja Instant VM Recovery, dzięki której dowolną kopię zapasową Veeam można było do tej pory odzyskać do środowiska VMware vSphere. Funkcjonalność ta zostanie rozszerzona w nowej wersji o Hyper-V oraz dla Microsoft SQL i baz Oracle. Nowością będzie także Instant Publish of NAS Backup czyli możliwość pokazania bezpośrednio z backupu serweru plików jako udziału sieciowego.

Zabezpieczanie danych w chmurze i backup urządzeń NAS

O zabezpieczaniu danych w chmurze mówił Mariusz Rybusiński Senior Systems Engineer — Eastern Europe w Veeam, prezentując zalety (m.in. elastyczność odtwarzania danych czy możliwość obniżenia kosztów przechowywania danych) oraz przykłady wdrożeń Veeam Backup dla AWS i Microsoft Azure. Ekspert Veeam podkreślał zwłaszcza dowolność miejsca składowania danych – np. backup maszyn wirtualnych z AWS może zostać skopiowany do AWS S3, maszyny wirtualne do Azure do Azure blob. I dalej, kopia z obu tych repozytoriów do lokalnego data center.

Z kolei Tomasz Turek, Senior Systems Engineer – Eastern Europe w Veeam, przedstawił prezentację pt. „Wersja 10: uwolnij potencjał backupu urządzeń NAS”. Była mowa m.in. o migawce macierzowej i trzech sposobach na odzyskiwanie danych: odzyskanie całego udziału plikowego, do wybranego punktu w czasie lub granuralnego odzyskiwania pojedynczych plików i folderów.

Debata technologiczna

Po merytorycznych prezentacjach technicznych rozpoczęła się debata technologiczna z partnerami wydarzenia VeeamOn Tour pt. „Trendy w IT – czy “chmura” to zagrożenie dla tradycyjnych rozwiązań DataCenter czy ich uzupełnienie?”. Udział w niej wzięli: Marcin Kalisiak, Country Innovation Lead w Hewlett Packard Enterpise; Krzysztof Sprawnik, Senior Systems Engineer w VMware; Marcin Kabaj, Regional Sales Manager w Quantum oraz Tomasz Krajewski reprezentujący Veeam.

Panowie stwierdzili zgodnie, ze nie jest już zauważalny, widoczny jeszcze kilka lat temu, strach przed wejściem w rozwiązania chmurowe, a krajowe firmy starają się wybierać te usługi rozważnie i z rozmysłem. Prelegenci uważają też, że rozwiązania chmurowe na pewno nie są zagrożeniem i choć mają jeszcze w Polsce status pewnej nowinki, to stanowią drogę rozwoju na przyszłość, od której w zasadzie nie ma odwrotu. „Chmura jest i będzie, natomiast trzeba też zaznaczyć, że nie wszystko się do niej nadaje, jeśli mówimy o aspekcie data center. Świat zmierza obecnie w kierunku bardzo rozproszonego computingu – na pewno więc zostaną data center, będzie chmura publiczna i to co jest obecnie głównym trendem czyli przetwarzanie na brzegu sieci” – zwrócił uwagę Marcin Kalisiak. „Istotne jest to, żeby mieć możliwość przełączania obciążenia naszego workcloudu pomiędzy najróżniejszymi dostawcami cloudowymi” – dodał Krzysztof Sprawnik. Uczestnicy debaty przekonywali także, że chmura zdobywa coraz większą popularność nie z powodu tego co ma „w środku” ale z racji łatwości użytkowania, a kluczowym wyzwaniem jest obecnie, aby tę wspomnianą łatwość obsługi przenieść on-premise i na brzeg sieci.

Podczas debaty poruszono także kwestię bezpieczeństwa danych w chmurze. Eksperci podkreślali, że samo przejście do clouda nie spowoduje, że dane będą „automatycznie” zabezpieczone na wysokim poziomie. „Za dane odpowiedzialni są przede wszystkim użytkownicy, a nie dostawcy usług chmurowych. Dlatego te same dobre praktyki jakie mieliśmy zarówno w środowiskach on premise, jak i w wirtualizacji, należy przenieść także do chmury” – przekonywał Tomasz Krajewski. Chmura daje więc duże możliwości jeżeli chodzi o bezpieczeństwo danych, ale jednocześnie nie zwalania użytkowników od tego co robili do tej pory w kwestii zabezpieczeń. „Kluczem jest to aby mieć dobrego partnera, który podpowie nam, gdy sami nie dajemy już rady, jak skutecznie się zabezpieczać” – uważa Marcin Kalisiak. Tworzenie takich polityk bezpieczeństwa w chmurze wymaga bowiem trochę innego rodzaju umiejętności choćby od administratorów IT.

Z kolei jeśli chodzi o backup to specjaliści zwracali uwagę, iż chmura jest obecnie wykorzystywana jako kopia wysunięta – backup jest więc jednak robiony lokalnie, możliwy do szybkiego odtworzenia, a chmura służy bardziej jako rozwinięcie i zabezpieczenie danych w innej lokalizacji, co pozwala także ograniczyć koszty takiego backupu. „Będziemy mieli jeszcze przez dłuższy czas taki podział, że dane mniej wrażliwe i nie stanowiące duże wartości intelektualnej będą składowane w chmurze, natomiast te bardziej wrażliwe póki co, według większości organizacji, do chmury się jeszcze nie nadają” – podsumował Marcin Kabaj.

Prezentacja niebezpiecznik.pl

Konferencję online VeeamOn Tour Poland 2020 zakończyła pełna praktycznych przykładów oraz ciekawych tricków prezentacja dotycząca ataków phishingowych, dynamicznie poprowadzona przez Piotra Koniecznego z niebezpiecznik.pl. Ekspert mówił o tym jak się przed nimi zabezpieczać – m.in. zwrócił uwagę, że poza dwuetapowym uwierzytelnianiem (2FA) warto również wykorzystać takie rozwiązania jak token sprzętowy U2F czy menedżer haseł (np. KeePass).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *