Rynek
W 2021 roku o ponad połowę wzrosły inwestycje funduszy private equity – większość z nich dotyczyła spółek technologicznych
Z danych firmy doradczej Bain & Company wynika, że w ubiegłym roku fundusze private equity zainwestowały w 140 spółek w Europie Środkowo-Wschodniej. Najwięcej – 31 transakcji – miało miejsce w Polsce, 23 w Rumunii, a 21 w Czechach. Największym zainteresowaniem cieszyły się firmy z sektora technologicznego, które mają być “na radarze” inwestorów także w kolejnych kwartałach.
Atrakcyjnych celów inwestycyjnych wspomniane fundusze upatrują również w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE), który jest rozdrobiony i wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych, wskazują analitycy.
“Wzrost inwestycji w branży IT i OZE przełożył się na wzrost wycen spółek z tych branż. Inwestorzy są gotowi płacić za nie coraz więcej, ponieważ spodziewają się, że będą one największymi beneficjentami zmian zachodzących w gospodarce” – skomentował Jacek Poświata, partner zarządzający Bain & Company Poland/CEE.
Z wyliczeń analityków wynika, że w ubiegłym roku średnia cena zakupu spółki technologicznej osiągnęła na świecie rekordową wartość odpowiadającą 25-krotności jej zysku EBITDA wobec 20 razy EBITDA rok wcześniej. Wysokie wyceny utrzymywały się też w innych branżach. Jednak obecnie trudno prognozować, czy w kolejnych kwartałach utrzymają się wysokie wyceny spółek i dynamika transakcji z powodu wojny w Ukrainie. Według ekspertów, jej wpływ na gospodarkę istotnie zwiększają ryzyka inwestycyjne, które do niedawna związane były głównie z wysoką inflacją i zacieśnianiem polityki pieniężnej. Z drugiej strony, fundusze zgromadziły ogromne środki na inwestycje i w przypadku poprawy sytuacji geopolitycznej w regionie mogą powrócić do zakupów. Jak wynika z wyliczeń Bain & Company łączna pula środków na inwestycje zgromadzonych przez fundusze na świecie wzrosła w ubiegłym roku do rekordowego poziomu 3,4 bln z 3,1 bln dolarów w roku 2020.
Rekordowe inwestycje w Polsce i na świecie
Pomimo utrzymujących się wysokich wycen – zarówno w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i na polskim rynku private equity – nadal więcej było kupujących niż sprzedających, wskazują specjaliści. W ubiegłym roku fundusze wyszły z ok. 60 inwestycjami w regionie CEE, z których zaledwie kilkanaście zlokalizowanych było w Polsce. Choć nieliczne, w wielu przypadkach były to transakcje imponujące – jak choćby debiuty giełdowe operatora paczkomatów InPost czy Huuuge Games. Debiut spółki InPost w Amsterdamie z ofertą akcji za ponad 3,2 mld euro okazał się największym IPO w Europie i piątym co do wielkości na świecie w 2021 roku. Z kolei oferta publiczna akcji Huuuge w Warszawie, o wartości około 1,6 mld zł, była największą w historii polskiej branży gier.
“Giełda zaczęła odgrywać coraz większą rolę w strategii inwestycyjnej funduszy w Polsce, zarówno jako miejsce do pozyskiwania nowych spółek, jak i wyjścia z inwestycji. Jednak obecne załamanie się cen akcji spółek giełdowych może przyhamować zapał do przeprowadzania ofert publicznych przez fundusze” – powiedział Paweł Szreder, młodszy partner w Bain & Company.
Nowe rekordy odnotowano również w globalnej aktywności funduszy private equity. Jak wynika z Global Private Equity Report 2022, opublikowanego przez Bain & Company w tym tygodniu, w 2021 roku wielkość inwestycji zrealizowanych przez fundusze na świecie podwoiła się do 1,1 bln dolarów i przebiła poprzedni rekord odnotowany w 2006 roku na poziomie 804 mld dolarów. Co warte podkreślenia, sektor technologiczny stanowił prawie jedną trzecią przejęć zrealizowanych przez fundusze na świecie w ubiegłym roku.
Pełna wersja Global Private Equity Report 2021 dostępna jest tu.