Branża ITRynek

Masowe zwolnienia w branży technologicznej będą kontynuowane w 2024 roku

Po 2023 roku, który był najgorszym jaki kiedykolwiek widziała branża technologiczna jeśli chodzi o liczbę zwolnień, potężna fala redukcji etatów trwa również w tym roku. I chociaż giganci technologiczni niedawne kryzysy przetrwali względnie bez szwanku, wielu z nich kontynuuje ten trend. Według danych Layoffs.fyi, od początku 2024 roku firmy z branży pożegnały już prawie 42 tys. pracowników – to zaledwie o 6 tys. mniej niż w całej drugiej połowie 2023 roku.

Masowe zwolnienia w branży technologicznej będą kontynuowane w 2024 roku

W ubiegłym roku branżowi giganci – Google, Meta, Microsoft i Amazon – zwolnili łącznie 262 915 osób, czyli o 100 tys. więcej niż rok wcześniej. I choć cały rynek znacznie ożywił się po ubiegłorocznym kryzysie, a główne organizacje odnotowały gwałtowny wzrost przychodów i wartości akcji, tak prawie 170 firm – od detalicznych i kryptowalutowych po te rynków finansowych i transportowe – zostało zmuszonych do dokonania bolesnych cięć kosztów.

Jak wskazuje Stocklytics.com, 40% wszystkich zwolnień w ciągu ostatnich dwóch miesięcy pochodziło od zaledwie czterech firm technologicznych – mowa o SAP, Cisco, PayPal i Farfetech. Statystyki pokazują, że niemiecki dostawca oprogramowania SAP, z 8 tys. zredukowanych etatów, jest póki co liderem zwolnień w 2024 roku. Kolejne miejsca zajmują Cisco, PayPal i Farfetech – te firmy zwolniły odpowiednio: 4 250, 2 500 i 2 000 osób. Warto też dodać, iż kolejnych sześć firm – Microsoft, Google, Block, eBay, Wayfair i Citrix – zwolniło z kolei 1000 lub więcej pracowników. Oczywiście większość firm, które dokonały redukcji zatrudnienia w tym roku, ma swe siedziby w Stanach Zjednoczonych.

I tak, od początku 2021 roku, łączna liczba zwolnień w sektorze technologicznym sięgnęła już prawie pół miliona osób.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *