Branża ITRynek

Cisco kolejną firmą technologiczną, która zapowiedziała redukcję zatrudnienia

Amerykański koncern planuje zwolnić 5% swojej globalnej siły roboczej, w ramach restrukturyzacji całej firmy. Zgodnie z najnowszym rocznym raportem, Cisco zatrudnia blisko 85 000 osób, co oznacza, że zwolnienia prawdopodobnie dotkną ponad 4000 pracowników. Producent sprzętu i oprogramowania sieciowego planuje skupić się na “kluczowych obszarach priorytetowych”, takich jak sztuczna inteligencja – poinformował CNN Business. 

Cisco kolejną firmą technologiczną, która zapowiedziała redukcję zatrudnienia

Cisco dołącza do rosnącej listy firm technologicznych, które – choć przeznaczają często miliardy dolarów na rozwój AI – ogłosiły redukcję zatrudnienia. Zwolnienia zapowiedziały w ostatnich miesiącach między innymi takie firmy jak Google, Amazon, PayPal czy Duolingo. Według danych opracowanych przez Layoffs.fyi, od początku 2024 roku globalnie zwolniono już ponad 34 000 pracowników branży technologicznej.

Kierownictwo Cisco wskazało, że zwolnienia rozpoczną się w tym roku i będą kontynuowane także w roku 2025. Odprawy i inne świadczenia dla pracowników będą kosztować spółkę łącznie prawie 800 milionów dolarów.

Koncern, który boryka się ze spadającymi przychodami – spadły one o 6% rok do roku w drugim kwartale fiskalnym, a zysk na akcję spadł o 3% w tym samym okresie – skupił się na dynamicznie rozwijającej się branży sztucznej inteligencji. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Cisco ogłosiło, iż przejmie firmę Splunk, zajmującą się uczeniem maszynowym i cyberbezpieczeństwem, w ramach transakcji o wartości 28 miliardów dolarów.

“Nadal dostosowujemy nasze inwestycje do przyszłych możliwości rozwoju” – powiedział Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco, w komunikacie o wynikach za drugi kwartał. “Nasze innowacje znajdują się w centrum coraz bardziej połączonego ekosystemu i będą odgrywać kluczową rolę, gdy nasi klienci będą wdrażać sztuczną inteligencję i zabezpieczać swoje organizacje” – podsumował.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *