Branża ITPraca

Ponad połowa zatrudnionych w branży IT szuka nowej pracy

Tak wynika z najnowszego badania Just Join IT, przeprowadzonego wśród blisko 1300 osób z branży technologicznej. Ich głównymi motywacjami jest rozwój zawodowy i chęć zdobycia lepszego wynagrodzenia. Jednocześnie badani uważają, że w ubiegłym roku rynek pracy był znacznie trudniejszy niż wcześniej. 60% tych, którzy nie zmienili pracy, wskazuje m.in. na lęk przed niestabilnością zatrudnienia, a 45% uległo syndromowi oszusta.

Ponad połowa zatrudnionych w branży IT szuka nowej pracy

Z opublikowanego w styczniu 2024 roku raportu Just Join IT i Experis „Co z tym eldorado” wynika, że rynek pracy IT w 2023 roku nie był łaskawy dla kandydatów: liczba ofert pracy zmniejszyła się o 26% względem 2022 roku, przy jednoczesnym wzroście liczby aplikacji o 54%. Z kolei w najnowszym badaniu, na grupie blisko 1300 osób, prawie 60% ankietowanych potwierdziło, że w 2023 roku było trudniej znaleźć nową pracę w IT, a połowa zadeklarowała, że otrzymywała mniej ofert od rekruterów. Co dziesiąta osoba musiała natomiast wysłać ponad 100 CV, aby otrzymać nową pracę.

Mimo trudniejszego rynku, 73% pracowników branży IT szukało nowej pracy w 2023 roku, natomiast nawet 80% osób, którym się to nie udało, nadal chce zmienić pracodawcę. Jakie są ich motywacje? Dla 43% badanych kluczowym powodem zmiany pracy jest brak rozwoju zawodowego. Tyle samo zadeklarowało, że chce zmienić pracę dla lepszego wynagrodzenia.

“Rok 2024 nadal będzie stanowił wyzwanie dla kandydatów szukających nowej pracy w branży IT. Pośród tak dużej konkurencji na rynku, wyzwaniem dla działów HR będzie dostosowanie strategii rekrutacyjnej, aby skutecznie przyciągać i zatrzymywać najbardziej wartościowych pracowników. Natomiast zadaniem kandydatów będzie z pewnością umiejętne wyróżnienie się na tle pozostałych. Duże znaczenie nadal odgrywać będzie up- i reskilling umiejętności” – komentuje Justyna Krzewska, HR Generalist w Just Join IT, RocketJobs.pl i Hello HR.

Nie czują satysfakcji z pracy, ale obawiają się zmian

Choć odsetek chcących zmienić pracę w branży IT jest wciąż duży, wynosząc obecnie 56%, wiele osób nie decyduje się na zmianę, przez co pozostają nieszczęśliwi w obecnym miejscu. Co sprawia, że jest im trudno? Ponad 60% ankietowanych wskazuje na lęk przed niestabilnością pracy, a 45% uważa, że rynek wciąż jest trudny. Towarzyszy im także lęk przed nieznanym (36,7%).

Co istotne, niemal co drugi badany deklaruje, że obawia się porażki, wskazując na tzw. syndrom oszusta. Według EURES, biura pośrednictwa pracy zarządzanego przez Europejski Urząd ds. Pracy, jest to poczucie nieadekwatności, którego doświadcza wiele osób, nawet gdy odnosi sukcesy w swojej dziedzinie. Sprawia, że ludzie mają poczucie, iż nie zasługują na odniesiony sukces i nie są tak utalentowani jak inni. Co zrobić, żeby się mu nie poddać?

“Syndrom oszusta jest jak głos w naszej głowie, który zamiast dopingować i wspierać – nieustannie krytykuje. Bywamy dla siebie bardzo surowi. Jeśli tym, co ostatecznie blokuje nas w rozwoju, jest poczucie, że nie zasługujemy na sukces – to alarmujący sygnał. To ważne, aby pracować nad docenianiem swoich osiągnięć i budować świadomość własnych umiejętności. Warto wejść w dialog z wewnętrznym krytykiem i zapytać: a co, jeśli będzie dokładnie tak, jak chcę” – podsumowuje Kinga Soska-Zwierzyńska z MindWell.

Wspomniane badanie zrealizowano w lutym 2024 roku przez Just Join IT metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1279 osób, z których 90% pracuje w branży IT, a 10% aspiruje do pracy w sektorze.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *