BiznesRynekPolecane tematy

Polskie firmy technologiczne liderem Europy Środkowo-Wschodniej, ale Estonia najefektywniejsza

Łączna kapitalizacja największych spółek technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosła o niemal 10% w ciągu roku, osiągając 117 mld USD – wynika z najnowszego raportu Fundacji Digital Poland. Na liście 100 cyfrowych czempionów w regionie zadebiutowało 15 firm. Pierwsze trzy miejsca w tegorocznym rankingu zajęły: estoński fintech Wise oraz Inpost i Allegro – spółki z Polski.

Polskie firmy technologiczne liderem Europy Środkowo-Wschodniej, ale Estonia najefektywniejsza

Na liście znajdują się już 32 firmy o kapitalizacji przekraczającej 1 mld USD, chociaż nadal jest ich mniej o 17% w stosunku do rekordowego 2021 roku. Wśród 15 firm debiutujących w rankingu są między innymi wyceniona na 1,2 mld USD litewska Flo Health tworząca wspieraną przez AI aplikację ułatwiającą śledzenie cyklu menstruacyjnego i ciąży oraz wart 1,1 mld USD Supersport z Chorwacji zajmujący się zakładami sportowymi i grami hazardowymi.

Pięciu debiutantów pochodzi z Polski: AirHelp oferujący wsparcie dla pasażerów linii lotniczych, Kontakt.io – wspierający zarządzanie blokiem operacyjnym, fintech PayPo, Nomagic.ai budujący roboty dla firm logistycznych oraz Cloudferro zapewniający usługi chmurowe.

Eksperci Fundacji Digital Poland zwracają uwagę na wzrost wartości i znaczenia spółek średniej wielkości w najnowszej edycji rankingu. Sprzyja to innowacjom, wymianie doświadczeń, rozwojowi kadr i specjalistycznych usług towarzyszących. Jest również bardziej dynamiczny i atrakcyjny z punktu widzenia inwestorów. Jak pokazuje raport kapitalizacja „smoków”, czyli firm z przedziału od 250 mln do 1 mld USD zwiększyła się ponad dwukrotnie (wzrost o 138%) w ciągu czterech lat.

„Cieszy nas rozwój największych regionalnych gwiazd branży technologicznej, a jeszcze bardziej ewolucja całego rynku CEE, który przekształca się w ekosystem nasycony licznymi, wartościowymi firmami. Dzięki temu rynek staje się platformą rozwoju demonstrującą liczne przewagi konkurencyjne regionu” – twierdzi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacją Digital Poland i współautor raportu.

Polska i Estonia na czele

Polska utrzymała prowadzenie w rankingu pod względem liczby czempionów oraz udziału w całkowitej kapitalizacji firm. Na liście 100 największych znajduje się 39 polskich firm o wartości 43 mld USD, co stanowi 37% wartości wszystkich spółek w rankingu.

Niezmiennie liderem rankingu uwzględniającego wielkość populacji poszczególnych krajów jest Estonia – zarówno pod względem liczby czempionów, jak i kapitalizacji. Z tego kraju pochodzi tegoroczny numer jeden na liście oraz 11 innych firm.

„Coraz więcej naszych czempionów skutecznie realizuje strategię szybkiego wzrostu poprzez przejęcia innych spółek – nie tylko lokalnych podmiotów, ale również firm z Europy Zachodniej czy na przykład Turcji” – mówi Radzym Wójcik, counsel w praktyce fuzji i przejęć w Baker McKenzie w Warszawie. „Z drugiej jednak strony wciąż mała część globalnego kapitału trafia do CEE. Dlatego tak istotna jest umiejętność skutecznego pozyskiwania inwestorów z całego świata. Doświadczenia z transakcji, przy których pracuję, potwierdzają wnioski raportu: spółki technologiczne z regionu są coraz lepiej przygotowane do rozmów z międzynarodowymi funduszami. Pozyskują coraz więcej środków, przy coraz wyższych wycenach” – dodaje.

Firmy z sektora e-commerce i SaaS (Software as a Service) dominują liczebnie i wartościowo w rankingu. Odpowiadają łącznie za 57% całkowitej wartości 100 największych firm technologicznych. Przedsiębiorstw działających w modelu SaaS jest w tegorocznym rankingu aż 31. Firm z kategorii e-commerce i marketplace – 23. Pozostałe kategorie uwzględnione w rankingu to fintech, media i rozrywka oraz cyberbezpieczeństwo. Ta ostatnia kategoria, choć liczy zaledwie pięć firm, odnotowała w zeszłym roku największy wzrost wartości – o 94% do 8,3 mld USD.

Top 10 Digital Champions CEE

Polskie firmy technologiczne liderem Europy Środkowo-Wschodniej, ale Estonia najefektywniejsza
Źródło: Fundacja Digital Poland

15 firm opuściło ranking

Wśród 15 firm, które opuściły ranking są spółki ElevenLabs i Grammarly. Obie kontynuują dynamiczny wzrost, ale po zmianie siedziby lub struktury własnościowej nie spełniają kryteriów rankingu Digital Poland dla spółek środkowoeuropejskich. Pozostałe firmy zmieniły właścicieli lub spadły z rankingu z powodu mniejszych wycen – dotyczy to w szczególności spółek giełdowych. Tylko trzy firmy dotknęły problemy związane z pogorszeniem kondycji finansowej.

Obecna łączna kapitalizacja 100 wiodących spółek technologicznych w regionie jest niższa o 12% od rekordowego poziomu 133 mld USD w pierwszej edycji rankingu w 2021 roku. Na mniejszą obecnie wycenę w największym stopniu wpłynęły: przeceny gigantów takich jak rumuński UiPath, którego wartość spadła w międzyczasie o 20 mld USD, czy Allegro – spadek o 5 mld USD, a także zmiany właścicielskie i zmiany siedziby, które w szczególności dotyczą spółek ukraińskich.

W rankingu Digital Champions CEE wartość spółek obliczono na podstawie aktualnych wycen na rynkach publicznych, benchmarków rynkowych, wskaźników EBITDA a także przychodów. Do grona czempionów zaliczono firmy, których głównym źródłem zysku są produkty i usługi cyfrowe lub sprzedaż za pomocą cyfrowych kanałów dotarcia do klienta.

Cały raport można pobrać pod poniższym linkiem. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *