Branża ITPracaProgramowanie

W I półroczu 2023 roku liczba ofert pracy dla juniorów zmniejszyła się o blisko 30%

Jednocześnie średnie wynagrodzenie początkujących programistów wzrosło o niemal 15% w porównaniu z drugą połową 2022 roku – tak wynika z najnowszych danych portalu Just Join IT. Z kolei o prawie 9% wzrosła liczba ofert dla seniorów. Ich stawki utrzymują się jednak na podobnym poziomie, z medianą 24 401 zł netto B2B. Czy ten znaczny spadek ofert dla juniorów oznacza, że w Polsce kończy się era, w której każdy może zostać programistą?

W I półroczu 2023 roku liczba ofert pracy dla juniorów zmniejszyła się o blisko 30%

Specjaliści Just Join IT przeanalizowali ponad 85 000 ofert pracy dla osób z branży IT, na które mogły aplikować od stycznia do czerwca 2023 roku. W tym okresie łączna liczba ogłoszeń zmniejszyła się o 1,75%, a miesięczna liczba aktywnych ofert była niższa średnio o 8,36% niż w drugiej połowie 2022 roku

Jak już wspomniano, największe spadki odnotowano w liczbie ogłoszeń dla juniorów. W I półroczu 2023 roku pojawiło się ich dokładnie o 26,76% mniej niż w w drugim półroczu roku 2022. Wbrew temu, ich pensje wzrosły średnio o niemal 15%. Seniorzy mieli z kolei do dyspozycji o blisko 3000 ofert więcej niż w ostatnim półroczu (+8,84%), ale ich wynagrodzenia praktycznie się nie zmieniły. Co powoduje taki stan na rynku?

Kariera w branży IT coraz trudniejszym zadaniem

Bieżący rok nie jest tak łaskawy dla branży IT jak jego poprzednik. Rozpoczęły go szeroko zakrojone optymalizacje w firmach i presja na wyniki w najbardziej priorytetowych projektach. Skutkowało to m.in. wstrzymaniem części rekrutacji, ale także zwrotem tych wciąż rekrutujących pracodawców w kierunku bardziej doświadczonych pracowników. Choć łączna liczba ofert dostępnych na portalu Just Join IT spadła w ostatnich 6 miesiącach o niecałe 2%, przetasowania dokonały się na poziomach seniority.

“Zrobienie kariery od zera w branży IT jest coraz trudniejszym zadaniem. Czasy, w których “z lodówki” wyskakiwały komunikaty kuszące świetlaną przyszłością każdego, kto przekwalifikuje się na programistę, zdają się mijać. Rynek od początku roku przechodzi znaczące optymalizacje i studzi zapał chętnych na łatwy start oraz szybkie pieniądze w IT. Obecnie dla wielu firm kapitał i czas potrzebny na rozwój juniora to większy koszt niż zatrudnienie doświadczonego specjalisty, który dostarczy funkcjonalne rozwiązanie w krótszym terminie. Mamy więc do czynienia z przebiegunowaniem i powrotem do ścieżek sprawdzonych przed pandemią” – uważa Michał Szum, Head of Customer Success w Just Join IT.

W I półroczu 2023 roku liczba ofert pracy dla juniorów zmniejszyła się o blisko 30%

Większy popyt na seniorów to więcej ofert pracy. Jednocześnie jednak, po redukcjach w dużych firmach technologicznych, na rynku jest także większa podaż doświadczonych kandydatów, co nie pozostaje bez wpływu na ich pensje. Wynagrodzenia seniorskie przestały rosnąć w tak szybkim tempie, bo firmom nieco łatwiej znaleźć jest obecnie odpowiedniego kandydata. W kontekście juniorów rynek staje się zaś niezmiernie konkurencyjny, dając pracodawcom szansę na wyłuskanie najlepszych talentów. Tu pensje rosną, ale zdobycie dobrze płatnej juniorskiej posady wiąże się często z posiadaniem umiejętności na poziomie mida, podkreślają specjaliści.

“Na pewno rozwój narzędzi AI wspierających programistów oraz całego technologicznego stacka narzędzi no-code, umożliwiającego tworzenie prototypów tanio i bez specjalistycznej wiedzy, sprawia że pracodawcy mniej chętnie rekrutują juniorów. Inżynieryjne czy kreatywne myślenie nadal jest w cenie, ale znacznie gorzej widzę przyszłość osób, które skupiły się tylko na nauce pisania kodu, bez większego zrozumienia tego, jakie problemy biznesowe rozwiązują” – dodaje Piotr Durlej, Head of Product w Just Join IT.

Kogo poszukują pracodawcy?

Z analizy pierwszego półrocza wynika także, że największy popyt niezmiennie panuje na programistów JavaScript (10 362 ofert). Również w tej kategorii odnotowano najwięcej aktywnych ogłoszeń w jednym miesiącu: 3755 w styczniu 2023 roku. Kolejnymi kategoriami pod względem łącznej liczby dostępnych ogłoszeń – po JavaScript – były Java (8898), DevOps (6814), Data (5985) oraz .NET (5763).

Względem drugiego półrocza 2022 roku, najwięcej ogłoszeń przybyło w kategorii Analytics, gdzie odnotowano ponad 50% wzrost. Zauważalnie więcej ogłoszeń pojawiło się także w kategorii Security (+40,45%), Data (+24,53%) oraz DevOps (+24,09%). Pod względem udziału w łącznej liczbie ogłoszeń dostępnych w I półroczu tego roku, kategoriami które zaliczyły największy wzrost są DevOps i Analytics (o 1,65% więcej względem II półrocza 2022 roku).

W I półroczu 2023 roku liczba ofert pracy dla juniorów zmniejszyła się o blisko 30%

Najmniej kandydatów pracodawcy poszukiwali zaś w kategoriach Scala (330 ogłoszeń w okresie styczeń-czerwiec 2023 roku), HTML (413), Game (512) oraz Go (583). Z kolei kategoriami, które zanotowały spadki w liczbie dostępnych ogłoszeń, były Ruby (-48,78% ogłoszeń mniej względem II półrocza 2022 roku), Game (-32,19%), Go (-25,54%) oraz HTML (-24,22%), co niemal pokrywa się z listą kategorii, w których pojawiło się najmniej ofert pracy.

Kto zarabia najlepiej?

Wracając do zarobków, z danych Just Join IT wynika, że mediana dla juniorów zatrudnionych na B2B wyniosła w I półroczu 2023 roku 8500 zł netto, co jak uprzednio wskazano oznacza wzrost o 14,78% względem drugiego półrocza 2022 roku. U midów pensje wzrosły średnio o 7,49%, a ich mediana wynosi 17 284 zł netto. Stawki seniorów utrzymują się na praktycznie niezmienionym poziomie, z medianą 24 401 zł netto.

W przypadku umowy o pracę, junior zarobi przeciętnie 7450 zł brutto, co oznacza wzrost o 14,83% względem II półrocza ubiegłego roku. Mid może liczyć na 14 500 zł brutto, co oznacza “podwyżkę” o 3,27%. Z kolei średnie wynagrodzenie seniorów zatrudnionych na UoP oznacza pensję na poziomie 21 000 zł brutto, ze wzrostem 1,62%.

W I półroczu 2023 roku liczba ofert pracy dla juniorów zmniejszyła się o blisko 30%

U juniorów najlepiej płatnymi specjalizacjami są Architecture, Go, Security i Mobile. Mediana dla tej pierwszej wynosi między 20 750 a 23 000 zł netto na B2B. Midzi również zarobią najlepiej będąc architektami systemów: tu mediana wynosi 22 000 – 27 500 zł netto na B2B. Powyżej 20 tys. złotych zarobią także specjaliści od C, Security, Scali i Go. Architekci królują także na pozycjach seniorskich ze średnim wynagrodzeniem 30 000 zł netto B2B. Powyżej 25 tysięcy złotych zarobią natomiast starsi specjaliści od danych, systemów ERP, DevOpsi, programiści Java oraz eksperci cyberbezpieczeństwa.

“Wzrost stawek juniorskich potwierdza tezę, że próg wejścia jest dla nich wyższy, bowiem za większymi wynagrodzeniami stoją też większe wymagania. Warto przy tym podkreślić, że junior juniorowi nierówny: w przypadku początkujących Architektów, mówimy o osobach z kilkuletnim bagażem doświadczeń w pracy stricte programistycznej, stąd stawki dla tych osób są tak oszałamiające. Jednak uśredniony wzrost na poziomie blisko 15% na umowie B2B to i tak dobra informacja dla wszystkich juniorów, bowiem w dużej części rekompensuje to inflację, co nie dotyczy osób z większym doświadczeniem, szukających nowych wyzwań” – podsumowuje Michał Szum.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *