StartupyBiznesRynek

W III kwartale 2022 roku wartość inwestycji VC w Polsce wyniosła 513 mln zł

Z raportu przygotowanego przez PFR Ventures i Inovo Venture Partners wynika, że od czerwca do września 2022 roku przeprowadzono 127 transakcji, w które zaangażowane były 83 fundusze. Wspomniane 513 mln zł w innowacyjne przedsiębiorstwa zainwestowały fundusze lokalne i zagraniczne. Oznacza to, że od początku tego roku do polskich startupów trafiło w sumie ponad 2,5 mld zł. Tym samym, do przekroczenia rekordowej wartości finansowania z 2021 roku brakuje jeszcze 1,1 mld zł.

W III kwartale 2022 roku wartość inwestycji VC w Polsce wyniosła 513 mln zł

Wynik za trzeci kwartał nieznacznie odbiega od wartości finansowania z analogicznego okresu w 2021 roku. Jest również zbliżony do pierwszego kwartału z tego roku, przy spojrzeniu na wartość transakcji bez tzw. megarund. Ostatnie trzy miesiące na polskim rynku zazwyczaj stanowią najmocniejszy okres finansowania. Jeżeli ten trend się utrzyma, należy się spodziewać kolejnego rekordu, wskazują autorzy raportu.

“Do przebicia rekordu z 2021 roku brakuje nam około 1 mld zł. Historycznie nasz rynek odnotowywał takie poziomy kwartalnego finansowania już pięciokrotnie. Pozwala to wierzyć, że mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych oraz geopolitycznych, polski ekosystem utrzyma trend wzrostowy. Co najważniejsze, będzie to nas wyróżniać na tle innych regionów, w których obserwujemy duże spadki. Postrzegamy to jako pozytywny sygnał dla zagranicznych inwestorów chcących działać w CEE” – skomentował Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

67% zainwestowanych w III kwartale br. środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w wartości transakcji wyniósł 49%. Jednocześnie 110 z 127 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 113 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.

Przeczytaj również
Accenture: 70% kadry kierowniczej uważa, że metaversum pozytywnie wpłynie na ich organizacje

“Pomimo letniego sezonu ogórkowego oraz sytuacji w kraju i na świecie, wyniki polskiego ekosystemu start-upów i funduszy wyglądają solidnie. Niezależnie od niewielkiego (12%) spadku wartości inwestycji rok do roku w trzecim kwartale, jesteśmy na dobrej drodze, by co najmniej wyrównać rekordowy 2021 rok. O 14% wzrosła liczba transakcji, co z pewnością zaowocuje w przyszłości większą liczbą późniejszych rund, gdy sentyment rynku się poprawi i aktywność funduszy międzynarodowych w naszym regionie wróci do poziomów sprzed roku” – stwierdził Karol Lasota, principal w Inovo Venture Partners.

Jak wynika z analizy, 32 z 127 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W badanym okresie zapewniły one około 47,5% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 66 transakcji (ok. 15% udziału w wartości). Co ciekawe, 15 największych transakcji z tego roku odpowiada za 75% kapitału, który trafił do startupów.

Wśród największych transakcji w III kwartale warto wyróżnić rundy A spółek SunRoof i Nevomo, która pozyskały po 70 mln zł. Odnotowano również 8 transakcji powyżej 10 mln zł. Co interesujące, istotna część z nich to transakcje zalążkowe, które znacznie przekraczają średnią wartość finansowania na tym etapie rozwoju.

Pełen raport znajduje się tutaj.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *