Agenda 2023

Wybory 2023: Shadow IT czy Demokratyzacja IT? Center of Competence czy Center of Excellence?

Robert Pławiak, CIO/CDO, CTO w Polpharmie zachęca do podjęcia w 2023 ważnych wyborów: Shadow IT czy Demokratyzacja IT? Center of Competence czy Center of Excellence? Pomocne w decyzjach mają być dyskusje w CXO HUB w ramach tegorocznej agendy. 

Wybory 2023: Shadow IT czy Demokratyzacja IT? Center of Competence czy Center of Excellence?

Członkowie Rady Programowej CXO HUB przedstawiają rekomendacje do tematów spotkań naszej społeczności w 2023 r. Jakie tematy zagoszczą w Agendzie CXO HUB “Ludzie – biznes – technologia” – o tym zadecydują głosy samej społeczności. Poprosiliśmy o rekomendacje:
  • Dlaczego warto rozmawiać o danym temacie?
  • W jaki sposób?
  • Z kim?

Zapraszamy do lektury rekomendacji do Agendy CXO HUB 2023 oraz oddania głosu w ankiecie udostępnionej w ramach Grupy CXO HUB w serwisie LinkedIn!
Państwa głos zdecyduje o czym będziemy dyskutować w 2023!

Wybory 2023: Shadow IT czy Demokratyzacja IT? Center of Competence czy Center of Excellence?

Z racji doświadczenia możemy w CXO HUB rozmawiać pewnie o wszystkich tematach bez wyjątku w sposób ciekawy i świeży. Ale warto poszukać tematów, które zmuszają nas do wyborów, a w CXO HUB – do sporów. Zderzanie opinii, wkładanie kija w szprychy, wybijanie z utartych sposobów myślenia powinno nam przede wszystkim przyświecać podczas spotkań CXO HUB.

Takim obiecującym tematem jest problem „Shadow IT czy Demokratyzacja IT”. Jak opisywać – a potem reagować na rzeczywistość relacji IT-biznes. Bo słowa mają swój ciężar. Shadow IT ma raczej negatywne konotacje – ale to samo zjawisko można opisać w sposób afirmatywny jako Demokratyzację IT.

Gdzie leży prawda albo chociaż – gdzie z większym prawdopodobieństwem powinna być obecna? Demokratyzacja IT ma szerszy wydźwięk np. konwertowania z innych obszarów, spoza IT – do ról administratorów, programistów czy pentesterów. Wielka nadzieja, ale i wielkie znaki zapytania. Niekiedy wręcz słyszę – to niemożliwe i szkodliwe, ale przecież wiem z własnego doświadczenia, że platformę do dystrybucji szczepionek napisał mi zespół ludzi spoza IT, który platformę Low Code poznawał w ciągu kilku tygodni. Mam im powiedzieć, że nie nadają się do niczego?

Mogę się pod pewnymi warunkami zgodzić z daną koncepcją, ale przy innych argumentach – odrzucić ją. Czy nazwać cyfrowe współistnienie z biznesem „Shadow IT”, synonimem stałej, cichej wojny wypowiedzianej IT przez biznes? Czy ogłosić zawieszenie broni w ramach pojęcia „Demokratyzacji IT”? Na pewno muszę się na coś w końcu zdecydować, ale chętnie porozmawiałbym wcześniej o tym z Wami w CXO HUB.

I jak to robić – stąd pytanie: Center of Competence czy Center of Excellence? Każdy model ma swoje konsekwencje. Budować w rozumieniu – patrzeć, ile pieniędzy wypływa na zewnątrz, czyli mierzyć usługi obce w rachunku zysków i strat? I w konsekwencji starać się to niwelować, aby budować centrum kompetencji wewnątrz firmy, zakładając, że per saldo będą one wówczas mniejsze lub takie same, za to eksperci będą po stronie firmy? Czy może jednak zająć się doskonałością, strojeniem IT podporządkowanym biznesowi (jak wspomniane przez Beatę Mycer FinOps)?

Ja nazwałem to „wybory 2023”. Obawiam się, że odpowiedź członków CXO HUB zawsze będzie „to zależy”, a zależy przede wszystkim od środowiska – jego dojrzałości, kultury, zespołu na jakim się firma i iT opiera. O tym należy jednak rozmawiać, aby się do własnych, nieuniknionych decyzji świadomie przybliżyć.

Not hot? A o czym nie warto rozmawiać? Bardzo popularną odpowiedzią na pytanie o „not hot” w naszej dyskusji jest „cloud”, tymczasem ja z perspektywy wdrażania dwóch chmur, w ramach największej w Polsce implementacje chmury w części niefinansowej, odpowiem, że o niej zawsze warto rozmawiać. Z doświadczenia powiem, że wydawało nam się, że wiemy wszystko, tymczasem okazało się, że kwestie takie jak monitoring IoT albo zagadnienie licencjonowania i metryk w odniesieniu do różnych technologii to osobne mikrokosmosy. Dlatego cloud to temat, bez którego jako szefowie IT/Digital, daleko współcześnie nie zajedziemy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *