Cloud computingRynek

Znamy laureatki TOP-10 Women in Cloud Computing

Czyli najwybitniejsze ekspertki pracujące w Polsce w obszarze związanym z technologią chmurową. Dziesięć najlepszych i jedną laureatkę wyróżnioną specjalnym tytułem Cloud Diversity and Inclusion wskazało jury pod przewodnictwem Magdaleny Dziewguć, Country Director w Google Cloud Poland. Wyniki ogłoszono 14 czerwca w ramach wieczornej gali na konferencji Perspektywy Women in Tech Summit 2023.

Znamy laureatki TOP-10 Women in Cloud Computing

Tradycyjnie już konferencji Perspektywy Women in Tech Summit towarzyszy ogłoszenie nierankingowego zestawienia ekspertek pracujących w najbardziej gorących technologicznych obszarach. W tym roku zaprezentowano wyjątkowe kobiety (Polki i cudzoziemki, ale pracujące w Polsce) zawodowo zajmujące się problematyką technologii chmurowych.

“Kobiety są nie tylko niezbędne do rozwoju i sukcesu chmury obliczeniowej, ale są integralną częścią kształtowania jej przyszłości. Ich różnorodne perspektywy i innowacyjne pomysły mają kluczowe znaczenie w tworzeniu bardziej integracyjnego i sprawiedliwego cyfrowego świata dla wszystkich” – powiedziała dr Bianka Siwińska, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni Perspektywy Women in Tech Summit i zestawień TOP-100 Women in.

Tegoroczne zestawienie powstało przy pomocy ekspertów z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB). Ogłoszenie listy TOP-100 Women in Cloud Computing nastąpiło już w maju br., a z tego zestawienia jury pod przewodnictwem Magdaleny Dziewguć – Country Director, Google Cloud Poland wyłoniło najlepsze ekspertki zawodowo zajmujące się obszarem technologii chmurowej.

Najlepsze kobiety w Cloud Computing w Polsce wybrano na podstawie ich osiągnięć zawodowych w tej dziedzinie, ich wkładu w branżę oraz ich potencjału wpływania i kształtowania przyszłości przetwarzania w chmurze. Na liście znajdują się kobiety z różnych środowisk, w tym ze środowiska akademickiego, przemysłu, biznesu i sektora publicznego. Oto one:

Cloud Rising Star
Pamela Krzypkowska, AI Cloud Solution Architect, Microsoft
Pracuje nad flagowymi projektami AI w chmurze w Polsce. Jest przede wszystkim zaangażowana w MLOps, który koncentruje się na optymalnym, etycznym i wydajnym rozwijaniu i wykorzystywaniu modeli uczenia maszynowego i modeli generatywnych w chmurze Azure. Prowadzi również zajęcia na Politechnice Warszawskiej i w Akademii Leona Koźmińskiego dotyczące wykorzystania chmury w pracy z danymi i modelowaniu. Dodatkowo wspiera inicjatywy dla studentów edukujące w zakresie AI, chmury i technologii.

Cloud Rising Star
Anna Alberska, AI Software Development Engineer, Intel
Inżynierka rozwoju oprogramowania AI w CESG, Intel. Przez ostatnie 4 lata jej praca była związana z sztuczną inteligencją: od optymalizacji jądra systemu na niskim poziomie, poprzez implementację biblioteki OpenVino na różne urządzenia, aż po analizę i optymalizację modeli w różnych dziedzinach, np. txt2img czy modele rekomendacyjne. Obecnie pracuje z AWS Cloud nad optymalizacją modeli txt2img oraz nad dużymi modelami językowymi na specyficznych instancjach Intel.

Cloud Research
Marta Różańska, Uniwersytet w Oslo, 7bulls.com
Kierowniczka zespołu badawczo-rozwojowego w 7bulls.com. Zdobyła tytuł licencjata i magistra informatyki w ramach studiów na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie kończy doktorat z optymalizacji aplikacji chmurowych na Uniwersytecie w Oslo. Ma ponad 6-letnie doświadczenie zawodowe i jest autorką licznych publikacji naukowych na czołowych międzynarodowych konferencjach. Pracując nad kilkoma projektami open source, chce wypełnić lukę między środowiskiem akademickim a przemysłem.

Cloud Innovation
Marta Skrzynecka, IT Transformation Program Leader, Orange Polska
Z branżą IT jest związana od ponad 20 lat. Od kilku lat realizuje strategiczne projekty transformacyjne dotyczące technologii. Jej pasją są przede wszystkim nowe technologie, z których ulubioną jest oczywiście Cloud, a także AI. Aktualnie w Orange Polska jest liderką w międzynarodowym programie skupiającym się na migracji zasobów do chmury oraz równolegle ma rolę liderki centrum kompetencji Cloud Center of Excellence, które powstało z jej inicjatywy. Jest to zespół najbardziej wykwalifikowanych ekspertów Cloud, którzy wyznaczają najwyższe standardy i kierunki w strategii związanej z tą technologią.

Cloud Innovation
Natalia Skrzypek, AI Consultant, Google
Z wykształcenia absolwentka kierunku metody ilościowe i systemy informacyjne ze specjalizacją informatyka biznesowa (Szkoła Główna Handlowa) oraz Data Science (Uniwersytet Warszawski). Specjalizuje się w przetwarzaniu w chmurze z doświadczeniem w uczeniu maszynowym, sztucznej inteligencji, zaawansowanej analizie danych i wizualizacji. Obeznana z technologią i pasjonatka technologii, koncentrująca się na najnowszych rozwiązaniach AI. Obecnie pracuje w Google, prowadząc kompleksowe wdrożenia AI/ML u największych klientów Google w regionie EMEA.

Cloud Implementation
Emilia Smółko, AWS Senior Solutions Architect
Jest architektem rozwiązań w AWS. Projektuje nowe, optymalizuje istniejące, wspiera rozwiązania wykorzystujące chmurę AWS. Poznawanie nowych technologii, ciągły refaktoring to jej domena. Jej konikiem są technologie serverless i budowanie architektury w oparciu o usługi SaaS.

Cloud Implementation
Justyna Piekarska, Dyrektorka, KPMG
Jest doświadczoną profesjonalistką w dziedzinie analityki danych, oddaną usprawnianiu operacji biznesowych i wywieraniu pozytywnego wpływu na wyniki firm poprzez dane. Mając doświadczenie we współpracy z liderami branży, wnosi swoją wiedzę w zakresie projektowania, rozwoju i wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań chmurowych do analizy danych i systemów informacji zarządczej. Justyna jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej na kierunku finanse i rachunkowość. Uzyskała również tytuł CIMA Associate (Chartered Institute of Management Accountants). Łączy wiedzę w zakresie finansów i biznesu z doświadczeniem technologicznym, aby w pełni wykorzystać chmurę.

Cloud Engineering
Zyta Kionka-Wysocka, Senior Project Manager, Centralny Ośrodek Informatyki
Senior Project Manager z wieloletnim doświadczeniem w zakresie budowania i wdrażania systemów wspomagających zarządzanie m.in. systemów klasy ERP, WorkFlow, a od 3 lat też budowy rozwiązań chmurowych. Absolwentka Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz Executive MBA Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. Swoje doświadczenie zawodowe w IT budowała, rozpoczynając pracę na stanowisku analityka systemu, poprzez konsultanta wdrażającego rozwiązania IT oraz specjalistę ds. jakości wdrożeń systemów. Obecnie zakończyła z sukcesem projekt budowy Rządowej Chmury Obliczeniowej przeznaczony dla jednostek administracji publicznej i realizowany przez Centralny Ośrodek Informatyki dla KPRM.

Cloud Engineering
Olga Markowska, Technical Sales Representative, Dell Technologies
Jest technicznym wsparciem sprzedaży rozwiązań data centrowych w Dell Technologies na cały rynek Telco w Polsce oraz opiekuje się technicznie programem Cloud Service Provider. Interesuje się technologią chmurową oraz przetwarzania brzegowego. Bierze udział w licznych konferencjach branżowych dotyczących szeroko pojętych zagadnień serwerowych. Ponadto rozwija się naukowo, rok temu uzyskała tytuł doktora nauk technicznych w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie obecnie w weekendy prowadzi zajęcia.

Cloud Education
Magda Jary, Global Head of Google Cloud Credentials & Certifications
Misją Magdy jest rozwijanie umiejętności chmurowych. Dołączyła do Google w 2008 r. po ukończeniu 2 kierunków studiów magisterskich: media i komunikacja w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz zarządzania międzynarodowego w Rotterdam School of Management. W Google Cloud prowadzi globalne programy edukacyjne i angażujące klientów, partnerów i odbiorców wewnętrznych. Jako Global Head of the Google Cloud Credentials and Certifications kieruje zespołem odpowiedzialnym za ogólny sukces Credentials and Certification, w tym strategię, oferty, decyzje rynkowe, świadomość i zaangażowanie. Jest częstym gościem na wydarzeniach poświęconych edukacji w chmurze, rozwojowi umiejętności, kobietom w technologii i dobremu samopoczuciu.

Cloud Diversity and Inclusion – wyróżnienie
Salsabeel Qandel, Software Engineer, Google
Inżynierka oprogramowania w biurze Google w Warszawie od września 2019 roku. Ukończyła studia z informatyki na Uniwersytecie Ain Shams w Kairze w 2015 roku. Wcześniej pracowała jako inżynierka oprogramowania w Orange Labs w Kairze i Wizeline w Guadalajarze. Życie na trzech różnych kontynentach sprawiło, że wierzy, że każdy czasem czuje się jakby nie pasował. Mówi: „Byłam inna i zawsze kwestionowałam zasady. Wiem, jak to jest czuć się obcym, i uważam, że każdy powinien zaakceptować to, czym się różni od innych i podkreślać to. Wierzę, że kiedy ludzie o różnych doświadczeniach życiowych współpracują, mogą stworzyć coś wyjątkowego”. Salsabeel z własnego doświadczenia zawodowego czerpie wiarę w to, że różnorodność może stworzyć bardziej dynamiczne i produktywne miejsce pracy, natomiast środowisko pozbawione różnorodności pomija wspaniałe osoby, które mogłyby się wykazać i czuć się włączone w proces współtworzenia nowych rzeczy.

Jury Top-10 Women in Cloud Computing:

Magdalena Dziewguć, Country Director, Google Cloud Poland – przewodnicząca jury.
Dominika Bettman, General Manager of Microsoft Poland.
Przemek Szuder, Managing Director Central & Eastern Europe, Amazon Web Services.
dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Narodowego Ośrodka Przetwarzania Informacji.
Robert Paszkiewicz, VP, Central and Eastern Europe, OVH Cloud.
Joanna Obstój, Director of Engineering, Google.
Piotr Beńke, Chief Technology Officer & Technical Sales Director at IBM Poland, Baltics & Ukraine.
Ewa Macias, Engineering & UX director at Nomagic.ai.

Pełna lista TOP-100 Women in Cloud Computing in Poland

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *