Rynek

1,5-procentowy podatek od serwisów streamingowych typu HBO czy Netfilx?

Polski rząd planuje opodatkować platformy filmowe oraz serwisy streamujące seriale – twierdzi Spidersweb.pl powołując się na źródła własne. Platformy VOD miałyby płacić 1,5% podatku od „przychodu uzyskanego z jakichkolwiek opłat poniesionych tytułem usług zakupionych na terytorium Rzeczypospolitej umożliwiających korzystanie z treści zamieszczonej na platformie”. 

1,5-procentowy podatek od serwisów streamingowych typu HBO czy Netfilx?

Potencjalnym beneficjentem wpływów z takiego podatku stałby się Polski Instytutu Sztuki Filmowej. W ten sposób wyrównałby, przynajmniej częściowo, straty, które powstały poprzez decyzję o całkowitym zamknięciu kin w związku z epidemią koronawirusa.

„Branża rozrywkowa, to obecnie obok turystycznej i transportowej największy przegrany w sytuacji ogólnonarodowej kwarantanny. Kina, przez całkowite zaprzestanie działalności są narażone na straty bezpośrednio godzące w rentowność ich działalności. PISF  w takiej sytuacji traci lwią część dochodu, którą gwarantowały mu opłaty podatkowe pobierane od podmiotów prowadzących kina czy dystrybutorów filmów” – komentuje Michał Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Fintek.pl oraz KLANG! Media.

Tego typu projekt podatkowy nie pojawia się po raz pierwszy. Podobna propozycja przedstawiona została w marcu 2019 roku, jako podatek cyfrowy VOD w ramach tzw. Piątki Kaczyńskiego. O nowym podatku wspominał również, podczas wystąpienia w Sejmie przed Wielkanocą, premier Mateusz Morawiecki – nie podał wtedy jednak żadnych szczegółów.

W myśl wstępnych założeń wspomniany podatek za usługi miałby być nałożony nie tylko na wszystkie platformy streamingowe – zarówno krajowe jak i zagraniczne oraz te muzyczne, jak np. Spotify czy Tidal – ale także na takich cyfrowych gigantów jak Apple, Google, Amazon, Facebook czy Uber. Pytanie tylko czy to w ogóle jest realne?

Przeczytaj również
Czy Internet Rzeczy stanie się sposobem na wykrywanie ognisk koronawirusa?

Jeśli udałoby się jednak opodatkować rządowi chociaż portale streamingowe, zapewne powinniśmy spodziewać się wzrostu cen miesięcznych subskrypcji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *