Branża ITRynekPolecane tematy

W 2014 roku wzrosła sprzedaż komputerów PC na polskim rynku

W 2014 roku w Europie Centralnej i Wschodniej sprzedano 18,55 mln komputerów PC. To o 14% mniej niż rok wcześniej. Wzrosty zanotowano jednak w Polsce, Czechach oraz w Rumunii. Takie wnioski płyną z najnowszych analiz firmy IDC.

W 2014 roku wzrosła sprzedaż komputerów PC na polskim rynku

Szacunki IDC pokazują, że rynek komputerów PC w Europie Środkowo-Wschodniej stopniowo się kurczy. Według autorów analizy na spadki sprzedaży komputerów PC wpływają zmiany preferencji użytkowników, ale także wahania kursowe i niestabilne warunki gospodarcze w większości krajów regionu.

W całym regionie w zeszłym roku sprzedaż komputerów przenośnych spadła o 14,5% i wyniosła ok. 11,92 mln sztuk.

Szacunki IDC pokazują, że głównym rynkiem komputerów PC w regionie CEE jest Rosja. W 2014 roku z Rosji pochodził niemal co drugi (42,6%) nabywca komputera osobistego z Europy Środkowo-Wschodniej. Rosja, wraz z Ukrainą i Kazachstanem to trzy kraje, w których w zeszłym roku zanotowano największe, dwucyfrowe spadki sprzedaży komputerów osobistych. Zdaniem analityków na taki stan rzeczy w dużej mierze wpłynęła sytuacja geopolityczna w regionie. Co ważne, spadki sprzedaży komputerów stacjonarnych są niższe niż te, dotyczące komputerów przenośnych. W całym regionie w zeszłym roku sprzedaż komputerów przenośnych spadła o 14,5% i wyniosła ok. 11,92 mln sztuk. W Europie Środkowej i Wschodniej w 2014 roku sprzedano również 6,63 mln komputerów stacjonarnych. Rok wcześniej sprzedaż tego rodzaju komputerów była o 12,9% wyższa.

Analizy IDC pokazują jednak, że Polska, Czechy i Rumunia to trzy kraje, w których w 2014 roku zanotowano wzrost sprzedaży komputerów PC. Szacowana dynamika wzrostu względem roku 2014 wyniosła odpowiednio: 8%, 19% oraz 24,5%. Według autorów analizy wzrosty były efektem m.in. fali modernizacji sprzętu związanej z zakończeniem wsparcia technicznego dla środowiska Windows XP.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *