Praca
29% specjalistów odczuwa syndrom wypalenia zawodowego – jak radzić sobie z tym zjawiskiem?
Temat dobrostanu psychicznego w miejscu zatrudnienia coraz bardziej zyskuje na popularności. Jednak jak pokazuje najnowsze badanie Hays Poland, poruszanie tej kwestii nie zawsze przekłada się na konkretne działania. Nawet 29% polskich specjalistów i menedżerów deklaruje bowiem, że odczuwa syndrom wypalenia zawodowego.
Chroniczne zmęczenie, pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego, utrata motywacji czy nadmierna drażliwość to tylko niektóre objawy wypalenia. Może być to prawdziwą, długofalową udręką, która kładzie się cieniem nie tylko na wynikach pracy, ale również na relacjach i ogólnej satysfakcji z życia. Wypalenie zawodowe może wynikać z kilku czynników. Do najczęstszych należą długotrwały, nadmierny stres, poczucie presji i zbyt dużej odpowiedzialności.
“Dobrostan psychiczny pracowników może być również zaburzony przez rozwijające się technologie oraz pracę zdalną, które w ostatnich latach zatarły jednoznaczną granicę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Długotrwała, intensywna praca pod presją może sprawić, że osoba mocno zaangażowana i szczerze lubiąca swoje zajęcie w pewnym momencie wyczerpuje swoje możliwości. Wypalenie zawodowe może zatem dotknąć każdego” – wskazuje Agnieszka Czarnecka, HR Consultancy Manager w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Hays.
Źródłem wypalenia zawodowego może być również monotonia, brak możliwości rozwoju i demotywujący zakres odpowiedzialności. A także nieprawidłowo wyznaczone cele względem możliwości i ambicji pracownika.
Z badania wynika, że chociaż 53% profesjonalistów nie odczuwa wypalenia, to kolejne 18% ma co do tego wątpliwości. Ten niemały odsetek powinien być sygnałem, że na rynku pracy powinno się więcej mówić o zdrowiu psychicznym.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Wypalenie zawodowe jest dużym problemem, natomiast można go rozwiązać na wiele sposobów. Zapytani o to respondenci badania Hays w większości uważają, że skuteczna w walce z syndromem jest przede wszystkim zmiana pracy (41%). Nowe środowisko i „powiew świeżości” w karierze rzeczywiście często pomagają. Nie wszyscy chcą jednak od razu decydować się na taki radykalny krok. Stąd też 31% ankietowanych uważa, że dobrym rozwiązaniem może być wsparcie pracodawcy.
Odciążenie pracownika z nakładu obowiązków, zwiększenie elastyczności jego pracy, zachęcenie do wzięcia urlopu, ustalenie nowych celów czy po prostu regularne rozmowy i słowa wsparcia – to tylko część działań, które mogą podjąć pracodawcy wobec wypalonych pracowników. Lojalność i zadowolenie pracowników mogą zyskać również pracodawcy, którzy oferują pracownikom benefit w postaci dostępu do opieki psychologicznej lub sesji coachingowych i mentorigowych. Potwierdzają to odpowiedzi respondentów badania. Kolejno 28 i 23% profesjonalistów uważa bowiem, że skuteczna w walce z wypaleniem może być odpowiednio psychoterapia i wsparcie coacha.
- Zmiana pracy – 41%
- Wsparcie pracodawcy – 31%
- Psychoterapia – 28%
- Wsparcie coacha – 23%
- Dłuższe zwolnienie lekarskie – 14%
- Trudno powiedzieć – 18%
Procenty nie sumują się do 100, ponieważ możliwe było zaznaczenie kilku odpowiedzi
Źródło: badanie Hays Poland, sierpień-wrzesień 2024
Wciąż jest wiele do zrobienia
Jak się okazuje, wielu respondentów badania uważa, że firmy wciąż poświęcają zbyt mało uwagi kwestii dobrostanu psychicznego zatrudnionych. Najwięcej, bo 42% jednoznacznie wskazuje, że firmy nic nie robią w tym kierunku.
Otwarta komunikacja, profesjonalne programy wsparcia, systematyczne warsztaty dotyczące zdrowia psychicznego, mentoring, rozwijanie empatii i inteligencji emocjonalnej menedżerów w firmach – tak być powinno. W rzeczywistości zaledwie 25% badanych uważa, że organizacje dbają o dobrostan psychiczny zatrudnionych. Co trzeci respondent ma z kolei co do tego wątpliwości. Może to oznaczać, że pewne działania są już podejmowane, lecz ich skuteczność bywa niejednoznacznie oceniana przez profesjonalistów.
Aby jak najlepiej zadbać o zdrowie psychiczne pracowników, niezbędne jest zatem regularne badanie ich oczekiwań, potrzeb i codziennych trudności, podsumowują autorzy raportu.