InfrastrukturaCIO
4 powody, dla których warto przeprowadzić migrację firmowej infrastruktury do standardu Wi-Fi 6
Standard Wi-Fi 802.11ax wprowadza szereg zmian, które mogą mieć szczególne znaczenie dla użytkowników bezprzewodowych sieci firmowych. Mowa tu zarówno o wyższej szybkości transmisji, jak i o zapewnieniu sprawnej łączności dla większej niż wcześniej liczby jednoczesnych użytkowników sieci Wi-Fi.
Jak przekonują przedstawiciele firmy Zyxel, znany powszechnie jako Wi-Fi 6 standard bezprzewodowej transmisji danych 802.11ax sprawdzi się we wszystkich tych miejscach, w których niezbędne jest zapewnienie szybkiego, nieprzerwanego dostępu dla wielu użytkowników jednocześnie. Co więcej, nowy standard pozwala też na skrócenie czasu reakcji infrastruktury sieciowej. Przykładem takich obiektów są biura, w których pracuje więcej niż 15 osób regularnie przesyłających duże ilości danych lub wykorzystujących treści multimedialne. Z racji na możliwość sprawnej obsługi wielu urządzeń jednocześnie, Wi-Fi 6 może pozwolić również na uproszczenie wdrażania infrastruktury Internetu Rzeczy w zakładach produkcyjnych lub magazynach. Eksperci prognozują ponadto, że standard 802.11ax pozwoli również na wyeliminowanie wielu ograniczeń w bezprzewodowym dostępie do Internetu spotykanych dziś m.in. w centrach konferencyjnych czy hotelach.
Wśród głównych, praktycznych zalet nowego standardy wymieniane są:
1. Prędkość sieci sięgająca do 10 Gbps
– standard 802.11ax zapewnia niemal dwukrotnie wyższą maksymalną szybkość transmisji, niż sieci działające w technologii 802.11ac Wave 2 (Wi-Fi 5), których teoretyczne maksimum sięga ok. 6Gbps. W praktyce różnica jest zdecydowanie wyższa, bowiem większość dostępnych na rynku urządzeń zapewnia szybkość transmisji danych na poziomie połowy teoretycznego maksimum.
2. Sprawna obsługa wielu urządzeń końcowych jednocześnie podłączonych do sieci na niewielkiej przestrzeni
– według ekspertów firmy Zyxel różnica jest szczególnie widoczna w przypadku jednoczesnego połączenia do punktu dostępowego 12 – 15 urządzeń.
3. Wyższa energooszczędność
– nowy standard Wi-Fi ma pozwalać m.in. na wydłużenie czasu pracy na zasilaniu bateryjnym podłączonych do sieci urządzeń. Ma to być możliwe m.in. dzięki zaimplementowanej w standardzie 802.11ax technologii Target Wake Time (TWT), która umożliwia m.in. tworzenie harmonogramów okresów aktywności i uśpienia urządzeń sieciowych. Jako taka technologia TWT jest szeroko wykorzystywana m.in. na środowiskach IoT, na potrzeby przesyłania gromadzonych danych w ustalonych odstępach czasu.
4. Większa odporność na zakłócenia
– wprowadzone w urządzeniach bazujących na standardzie 802.11ax rozwiązania wspierają separację ruchu pochodzącego z różnych punktów dostępowych, co pozwala na ograniczenie zjawiska interferencji międzykanałowych. Rozwiązanie to pozwala na efektywne korzystanie z wielu punktów dostępowych na ograniczonej przestrzeni – m.in. w biurach.