InfrastrukturaCIO

4 powody, dla których warto przeprowadzić migrację firmowej infrastruktury do standardu Wi-Fi 6

Standard Wi-Fi 802.11ax wprowadza szereg zmian, które mogą mieć szczególne znaczenie dla użytkowników bezprzewodowych sieci firmowych. Mowa tu zarówno o wyższej szybkości transmisji, jak i o zapewnieniu sprawnej łączności dla większej niż wcześniej liczby jednoczesnych użytkowników sieci Wi-Fi.

4 powody, dla których warto przeprowadzić migrację firmowej infrastruktury do standardu Wi-Fi 6

Jak przekonują przedstawiciele firmy Zyxel, znany powszechnie jako Wi-Fi 6 standard bezprzewodowej transmisji danych 802.11ax sprawdzi się we wszystkich tych miejscach, w których niezbędne jest zapewnienie szybkiego, nieprzerwanego dostępu dla wielu użytkowników jednocześnie. Co więcej, nowy standard pozwala też na skrócenie czasu reakcji infrastruktury sieciowej. Przykładem takich obiektów są biura, w których pracuje więcej niż 15 osób regularnie przesyłających duże ilości danych lub wykorzystujących treści multimedialne. Z racji na możliwość sprawnej obsługi wielu urządzeń jednocześnie, Wi-Fi 6 może pozwolić również na uproszczenie wdrażania infrastruktury Internetu Rzeczy w zakładach produkcyjnych lub magazynach. Eksperci prognozują ponadto, że standard 802.11ax pozwoli również na wyeliminowanie wielu ograniczeń w bezprzewodowym dostępie do Internetu spotykanych dziś m.in. w centrach konferencyjnych czy hotelach.

Wśród głównych, praktycznych zalet nowego standardy wymieniane są:

1. Prędkość sieci sięgająca do 10 Gbps

– standard 802.11ax zapewnia niemal dwukrotnie wyższą maksymalną szybkość transmisji, niż sieci działające w technologii 802.11ac Wave 2 (Wi-Fi 5), których teoretyczne maksimum sięga ok. 6Gbps. W praktyce różnica jest zdecydowanie wyższa, bowiem większość dostępnych na rynku urządzeń zapewnia szybkość transmisji danych na poziomie połowy teoretycznego maksimum.

Przeczytaj również
Klienci powierzający nam jeden projekt często zostają z nami na lata

2. Sprawna obsługa wielu urządzeń końcowych jednocześnie podłączonych do sieci na niewielkiej przestrzeni

– według ekspertów firmy Zyxel różnica jest szczególnie widoczna w przypadku jednoczesnego połączenia do punktu dostępowego 12 – 15 urządzeń.

3. Wyższa energooszczędność

– nowy standard Wi-Fi ma pozwalać m.in. na wydłużenie czasu pracy na zasilaniu bateryjnym podłączonych do sieci urządzeń. Ma to być możliwe m.in. dzięki zaimplementowanej w standardzie 802.11ax technologii Target Wake Time (TWT), która umożliwia m.in. tworzenie harmonogramów okresów aktywności i uśpienia urządzeń sieciowych. Jako taka technologia TWT jest szeroko wykorzystywana m.in. na środowiskach IoT, na potrzeby przesyłania gromadzonych danych w ustalonych odstępach czasu.

4. Większa odporność na zakłócenia

– wprowadzone w urządzeniach bazujących na standardzie 802.11ax rozwiązania wspierają separację ruchu pochodzącego z różnych punktów dostępowych, co pozwala na ograniczenie zjawiska interferencji międzykanałowych. Rozwiązanie to pozwala na efektywne korzystanie z wielu punktów dostępowych na ograniczonej przestrzeni – m.in. w biurach.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *