Case StudyInfrastruktura

HPE wdrożyło zintegrowaną prywatną sieć 5G i Wi-Fi podczas Pucharu Rydera

Pierwsze tego typu połączenie technologii prywatnej sieci 5G, dostarczonej przez należącą do HPE firmę Athonet, z technologią Wi-Fi od HPE Aruba Networking, zapewniło kibicom i organizatorom jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie golfa niezawodny dostęp do sieci, wysoki poziom zabezpieczeń oraz znacznie lepszy zasięg – poinformowali przedstawiciele Hewlett Packard Enterprise.

HPE wdrożyło zintegrowaną prywatną sieć 5G i Wi-Fi podczas Pucharu Rydera
Zdjęcie: HPE

Ogólnoświatowe rozgrywki o Puchar Rydera odbyły się w Marco Simone Golf & Country Club w Rzymie w dniach 25 września – 1 października br. Postawiły one przed organizatorami wyjątkowe wyzwania związane z dostępem do internetu. Tamtejsze pole golfowe znajduje się bowiem na 150-hektarowym terenie objętym ochroną dziedzictwa archeologicznego. Tymczasowo przekształcono je w jeden z największych na świecie obiektów sportowych, który podczas imprezy pomieścił 250 000 widzów. Ze względu na to, że kibice i pracownicy potrzebują szybkiej łączności przez cały czas trwania zawodów i na całym obszarze, dostarczenie innowacyjnej, nowoczesnej sieci bezprzewodowej było dla organizatorów kluczowym wyzwaniem.

Aby spełnić krytyczne wymagania dotyczące łączności podczas Pucharu Rydera HPE zaprojektowało przełomowe rozwiązanie łączące sieć Wi-Fi i prywatną sieć 5G. Wi-Fi zapewniło szerokopasmową łączność dla tysięcy kibiców zgromadzonych w najpopularniejszych miejscach. Z kolei prywatna sieć 5G zapewniła większy zasięg, obejmujący bardziej odległe części pola golfowego, a także bezpieczną sieć prywatną przeznaczoną dla kluczowego personelu operacyjnego. Tak zaprojektowana sieć pokazuje, jak będą wyglądały prywatne sieci przyszłości i stanowi urzeczywistnienie wizji HPE przedstawionej podczas przejęcia firmy Athonet w czerwcu 2023 roku.

Przeczytaj również
Pamięci masowe IBM Storage w hybrydowych środowiskach wielochmurowych

„Prywatna sieć 5G przynosi przede wszystkim ogromne korzyści operacyjne, gdyż daje nam dostęp do całkowicie prywatnej sieci, na którą nie będzie miał wpływu fakt, iż kibice masowo korzystają z aplikacji potrzebujących wysokiej przepustowości. Zapewnia nam ona pełne pokrycie pola golfowego i dostęp do sieci dla urządzeń komórkowych zapewniających krytyczne usługi, takie jak bezpieczeństwo, obsługa gości, sprzedaż biletów czy liczenie punktów, które w przeciwnym razie musiałyby polegać na mocno obciążonych publicznych sieciach telekomunikacyjnych” – powiedział Michael Cole, CTO w European Tour Group i Ryder Cup Europe.

Szczegóły wdrożenia

Wysokowydajna sieć Wi-Fi dostarczana przez HPE Aruba Networking stanowi główne źródło internetu dla organizatorów, zawodników, sponsorów i widzów. Dzięki gęstemu rozmieszczeniu i wysokiej przepustowości, sieć Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E stanowi optymalne rozwiązanie dla zatłoczonych miejsc, takich jak przestrzeń klubowa, obiekty gastronomiczne i handlowe, a także trybuny, zwłaszcza że urządzenia takie jak laptopy czy tablety często nie mogą korzystać z sieci komórkowej, poza tym umowy roamingowe między publicznymi i prywatnymi sieciami komórkowymi nie są jeszcze popularne.

Sieć wykorzystuje najnowsze technologie Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E, a dzięki ponad 800 punktom dostępowym zapewnia dwukrotnie większą przepustowość niż sieć dostępna podczas rozgrywek o Puchar Rydera w Paryżu w 2018 roku. Szkielet sieci bazuje na 200 switchach HPE Aruba Networking CX ze wspieranym przez sztuczną inteligencję rozwiązaniem HPE Aruba Networking Central do zarządzania siecią, co zapewnia wygodne zarządzanie i kontrolę. HPE Aruba Networking Central zawiera panel, który daje dostęp do generowanych przez AI bieżących analiz wszystkiego, co dzieje się w środowisku sieciowym, pod kątem rozwiązywania problemów, optymalizacji i bezpieczeństwa sieci. Z kolei HPE Aruba Networking ClearPass zapewnia bezpieczną, skuteczną kontrolę dostępu i onboarding, aby ułatwić widzom korzystanie z infrastruktury Wi-Fi. Sieci i środowisko obliczeniowe działają na platformie HPE GreenLake edge-to-cloud, dzięki czemu wymagana jest mniejsza ilość sprzętu, a instalacja i zarządzanie nim jest tańsze i szybsze.

Przeczytaj również
EIT InnoEnergy i Santander AM utworzą fundusz vc działający w zakresie technologii klimatycznych

Jeden maszt radiowy, znajdujący się w centralnej lokalizacji, pozwolił na objęcie zasięgiem prywatnej sieci 5G całego pola golfowego dzięki zastosowaniu Athonet Tactical Cube – kompaktowego i mobilnego rozwiązania komórkowego do prywatnych zastosowań o znaczeniu krytycznym. Prywatna sieć 5G zapewnia łączność dosyłową dla zasilanych panelami fotowoltaicznymi punktów dostępowych Wi-Fi znajdujących się w bardziej odległych częściach pola golfowego, co zwiększa zasięg sieci Wi-Fi bez dodatkowego okablowania. Jest to o tyle istotne, że z uwagi na archeologiczne dziedzictwo terenu, na którym rozgrywano zawody, w niektórych miejscach nie było możliwe zakopanie kabli. Zastosowane prywatne rozwiązanie 5G zapewnia również bezpieczną, segmentowaną sieć dla działań krytycznych wrażliwych na opóźnienia i wymagających gwarantowanej przepustowości, w obszarach takich jak np. bezpieczeństwo, obsługa gości czy transport.

Włochy rozdysponowały już całość pasma 5G pomiędzy dostawców usług telefonii komórkowej, dlatego częstotliwości nie są zwykle dostępne bezpośrednio dla firm. Władze zrobiły jednak wyjątek dla Pucharu Rydera – Ministerstwo Komunikacji udzieliło dostępu do pasma 3,8 GHz, które jest idealne dla rozwiązań 5G, gdyż pozwala przesyłać znaczne ilości danych na duże odległości. Na całym świecie rządy mogą odegrać ważną rolę udostępniając to pasmo dostawcom usług telekomunikacyjnych i technologii, co pozwoli na innowacyjne wykorzystanie potencjału prywatnych sieci 5G, tak jak miało to miejsce w przypadku Pucharu Rydera.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *