InfrastrukturaBranżaCloud computingRynekPolecane tematy

HPE kupuje dostawcę mobilnych sieci szkieletowych 5G, wzmocni ofertę edge computing

Przejęcie firmy Athonet pozwoli na wzmocnienie oferty rozwiązań Hewlett Packard Enterprise w obszarze infrastruktury sieciowej i transmisji danych. Transakcja uzupełni także propozycję HPE odpowiadającą na potrzeby klientów w zakresie wdrażania modelu przetwarzania brzegowego oraz koncepcji edge-to-cloud. Co ważne, rozwiązania telekomunikacyjne będą oferowane przez firmę HPE w formie usługi, w ramach oferty HPE GreenLake.

HPE kupuje dostawcę mobilnych sieci szkieletowych 5G, wzmocni ofertę edge computing

Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że HPE w oparciu o technologie Athonet będzie bezpośrednio oferować klientom m.in. usługi związane z budową bezprzewodowych, prywatnych sieci rozległych i szkieletowych opartych na technologii 5G. Taka oferta będzie stanowić odpowiedź na wyzwania towarzyszące konieczności zapewnienia szybkiej, niezawodnej i mobilnej transmisji danych m.in. w ramach rozproszonych geograficznie strukturach, kampusach lub zdalnych lokalizacjach. Tego typu usługi stają się niezbędne także w kontekście rozwoju infrastruktury przetwarzania brzegowego.

Po zamknięciu transakcji rozwiązania Athonet zostaną zintegrowane z ofertą HPE dla sektora telekomunikacyjnego, a także z rozwiązaniami HPE Aruba – jako uzupełnienie dla oferowanych dotąd korporacyjnych rozwiązań bezprzewodowych opartych na technologii Wi-Fi. Do oferty HPE włączone zostaną również ofertowane przez Athonet rozwiązania aplikacyjne. I tak, przykładowo, integracja warstwy administracyjnej w ramach platformy Aruba Central pozwoli na scentralizowane zarządzanie sieciami Wi-Fi oraz prywatną infrastrukturą 5G.

Co ważne, zgodnie z zapowiedziami, rozwiązania telekomunikacyjne będą oferowane przez firmę HPE w formie usługi, w ramach oferty HPE GreenLake. Przejmując włoskiego dostawcę technologii sieci komórkowych, który wdraża mobilne sieci szkieletowe w przedsiębiorstwach i u dostawców usług komunikacyjnych, HPE zaoferuje również nowe rozwiązania dla dostawców usług komunikacyjnych m.in. w zakresie szybkiego wdrażanie prywatnych sieci 5G u swoich klientów.

Przeczytaj również
Algorytmy AI wspierają obsługę i zrozumienie potrzeb klientów

“Branża telekomunikacyjna szuka prostszych sposobów wdrażania prywatnych sieci 5G, żeby móc sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów pod odnośnie rozwiązań brzegowych. Jednocześnie duże firmy potrzebują spersonalizowanego podejścia do 5G z niską latencją, rozdzielonymi zasobami, większym zasięgiem i bezpieczeństwem w różnych lokalizacjach – jak np. kampusy czy zakłady przemysłowe. Tego typu rozwiązania uzupełniają możliwości już istniejące sieci bezprzewodowe” – podkreśla Tom Craig, wiceprezes, dyrektor generalny działu Communications Technology Group w firmie HPE. “Dzięki przejęciu firmy Athonet, HPE będzie oferować jedną z najbardziej kompleksowych ofert w dziedzinie 5G i Wi-Fi dla klientów CSP i korporacyjnych. Ponadto, rozwiązania te będą dostępne w modelu as-a-service za pośrednictwem HPE GreenLake” – dodaje.

Włoska firma Athonet jest obecna na rynku od ponad 15 lat. Z jej rozwiązań korzysta szereg instytucji i przedsiębiorstw, w tym operatorzy telefonii komórkowej, szpitale, lotniska, porty, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, a także organizacje rządowe i bezpieczeństwa publicznego. Z rozwiązań Athonet korzysta obecnie ponad 300 klientów w 160 krajach, a infrastruktura zbudowana przy wykorzystaniu technologii włoskiej firmy zapewnia usługi transmisji danych na ponad miliarda urządzeń. Wedle zapowiedzi, włączenie produktów Athonet do oferty HPE Telco oraz HPE Aruba zapewni firmie Hewlett Packard Enterprise pozycję lidera w dynamicznie rosnącym segmencie rynku prywatnych sieci telekomunikacyjnych opartych na technologii 5G. Zgodnie z prognozami IDC, w perspektywie najbliższych 3 lat wartość tego segmentu rynku ma sięgnąć 1,6 mld USD.

Tworząc dedykowaną ofertę pozwalającą na dostarczenie klientom kompleksowej, w pełni prywatnej infrastruktury telekomunikacyjnej, HPE – w myśl strategii edge-to-cloud – zamierza w lepszym stopniu wspierać projekty cyfrowej transformacji sięgające od środowisk chmurowych po brzeg sieci. Nowe usługi zapewnić mają m.in. wysoką przepustowość sieci, łatwiejsze wdrożenie sieci prywatnych 5G, zróżnicowanie usług 5G i Wi-Fi, a także możliwość uelastycznienia kosztów infrastruktury, pełną orkiestrację usług transmisji 5G oraz całościową automatyzację jej obsługi.

Przeczytaj również
Inovo Venture Partners pozyskało 245 mln zł na inwestycje w startupy

“Athonet powstał, aby dostarczać prywatne rozwiązania 4G i 5G, które zapewniają niezawodność i wydajność klasy operatorskiej, aby sprostać ich rosnącym i coraz bardziej wymagającym potrzebom w zakresie łączności. Cieszymy się, że możemy dołączyć do HPE i połączyć nasze wykwalifikowane zespoły, rozszerzając ofertę wspólnych dostawców usług dla szybko rozwijającego się prywatnego rynku 5G i budując strategię HPE, aby być wiodącym dostawcą rozwiązań typu edge-to-cloud” mówi Gianluca Verin, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Athonet. Plany zakładają, że transakcja zakupu firmy Athonet przez HPE zostanie sfinalizowana w drugim kwartale br.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *